Ри ихме да отбележим 115-годишнината на Българската телеграфна агенция с уникални снимки и текстове и така да направим разходка в три века от историята на България - от 1898 до 2013 г.
Така генералният директор на БТА Максим Минчев представи изложбата "Незаличимо" в галерия "Академия" на Националната художествена академия на ул. "Шипка" 1.
Ректорът на НХА проф. Светослав Кокалов заяви, че БТА илюстрира как една информационна агенция може да се превърне в културна медия. Той напомни, че БТА и НХА са едни от най-старите институции в страната, създадени във времето, когато са се градили основите на съвременна България.
Според проф. Кокалов "Незаличимо" е повече от документална изложба. По думите му това е събитие, което променя представите ни за миналото и превръща снимковия материал в изкуство. С голяма дистанция и смесени чувства виждаме съдбите на нашите баби и дядовци, на нас самите, но и предчувстваме бъдещето на нашите деца, каза Кокалов.
Куратор на изложбата с непубликувани или слабо известни снимки и текстове от 115-годишния архив на БТА е Иво Хаджимишев.
Събитията, превръщани през годините в новини от журналистите от няколко поколения и епохи, са запечатани в 45 табла. От Освобождението и първата Конституция, през годините на Княжество и Царство България, водовъртежа на войните, метежите, атентатите, народната република, демократичните промени, членството в НАТО и ЕС до събитията днес - оживяват в "Незаличимо".
Най-старата показана снимка е правена три години преди създаването на агенцията - през 1895 г. Заснети са роднините на Васил Левски пред открития в София негов паметник.
Показана е и знаменитата фотография "Свален с ракета" - на покойния фоторепортер Стефан Тихов, спечелила единственото за България високо отличие от световния конкурс "Уърлд пресфото" през 1973 г. Кадърът с пленен американски пилот в Северен Виетнам има бронзов медал в Амстердам и златен медал на "Интерпресфото'72" в София.
"Незаличимо" е и изложба за четене. Показани са страници от първите бюлетини на националната информационна агенция, писани на ръка. През 1898 г., когато е открита агенцията, тези бюлетини са били носени от куриер до тримата абонати - княза, министър-председателя, който тогава е бил и външен министър, военния министър. Четвъртият екземпляр е оставал в архива на агенцията.
Текстове от следващите времена до ден днешен дават представа кои са били важните за медиите и за властете през годините събития и с какъв език се е пишело за тях.
БТА е издавала през почти цялата си история поверителни и секретни бюлетини, понякога в тираж 2 или 3 екземпляра. Тази практика приключва окончателно през февруари 1990 г.
"В дискусията както винаги имаше остри моменти, взаимни обвинения, но преобладаваше мнението, че трябва да се работи с висока национална отговорност, в името на демокрацията в България..."
Този текст не е от вчерашен репортаж, а от информация, публикувана в бюлетина на БТА на 15 май 1990 г., след заключителното заседание на Кръглата маса.
"Незаличимо" неизбежно прави паралел между това как са се отразявали събитията тогава и как се пише за тях днес.
Изложбата ще бъде отворена до 9 март, събота.
"Незаличимо" - изложба за 115-ата годишнина на БТА
Събитията, превръщани през годините в новини от журналистите от няколко поколения и епохи, са запечатани в 45 табла със снимки и текстове от информационните бюлетини
5 март 2013, 18:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!