Оттук нататък всеки разход, който участва в образуването на цената на електроенергията, ще се гледа под лупа. В детайлите се крият и възможностите да се намалят разходите.
От ДКЕВР ще повишат взискателността и проверката на всички данни, които подават компаниите към комисията. Освен това смятат да обвържат постиженията на компанията с цените. Когато тя не постига определени показатели, да не се дава увеличение и да се намаляват цените.
"ГЕРБ влиза в тежка парламентарна сесия", коментира "Труд". Авторът посочва, че пролетната парламентарна сесия ще бъде доминирана от две теми - антикризисните мерки и ефективността на съдебната система.
И двете са спешни и сложни. Политически най-неотложен е отговорът на ветото на президента по промените в наказателно-процесуалния кодекс (НПК) в частта за "резервния защитник" и "анонимния свидетел". Няма да е лошо, ако освен мотивите на президента за НПК правната комисия на НС разгледа и възраженията на водещи правозащитници.
В икономическата сфера най-спешно е приемането на законодателни промени, за да се приложат част от 59-те антикризисни мерки. Няма да е лесно - ефектът от повечето мерки "не е съвсем очевиден", времето е кратко, експертният потенциал е ограничен, съгласието между партиите е някъде отвъд хоризонта, а президентът няма да пропусне възможността за вето на по-спорните законови промени.
В тази сложна ситуация или мнозинството в НС ще се справи с предизвикателствата, или това ще е последният му парламентарен пролетен сезон, прогнозира коментаторът.
"НАП проверява 30 хил. заможни родители", съобщава "Труд". НАП и всички дирекции за социално подпомагане започват кръстосани проверки за доходите на по-заможни родители, които получават детски надбавки. Очаква се двете ведомства да поставят под контрол близо 30 хил. семейства, в които професиите на партньорите предполагат по-високо заплащане от декларираното.
Става дума за адвокати, лекари, ветеринари, одитори, таксиметрови шофьори, зъболекари и др.
"Министри на изпит всяка сряда, без да знаят въпросите" е заглавие от "24 часа". Седмичен изпит на целия кабинет поискаха да провеждат депутатите. Такова предложение за промяна на парламентарния правилник ще внесе ДПС в началото на новата сесия.
Идеята на ДПС е да се въведе парламентарен контрол, при който министрите да идват на отчет в събранието, без да знаят предварително въпросите и без да имат възможност да се подготвят по тях.
Според заместник-председателя на ДПС Лютви Местан бърз контрол с неочаквани въпроси ще покаже реалната компетентност на министрите. Подобна идея за новия контрол лансира преди месец и Борислав Цеков от Института за модерна политика.
"Дупка от 1,2 млрд. лева се отваря в приходите на държавата", съобщава "Сега". Проблемът с приходите в хазната става все по-дълбок. Държавата няма да си събере между 1 и 1,2 млрд. лева от заложените в бюджета 15,2 млрд. лева приходи от налози тази година, призна вчера финансовият министър Симеон Дянков.
Това значи, че само заради лошата събираемост се отваря дупка от 2% от БВП при допустими максимум 3%. Според управляващите проблемът идва главно от кризата. Според опозицията проблемът с приходите идва от това, че новите управляващи съсипват бизнеса.
"Бюджетен детектив по следите на тайните анекси", е озаглавен коментар в "Сега". Повод са откритите тайни анекси, с които ведомства са поели незаписани в бюджета задължения. Пресметнатият с отчитане на тези нови тежести бюджетен дефицит е не само двойно по-голям от досега обявения, но и ще надхвърли Маастрихтския критерий - максимум 3% годишен недостиг в хазната.
По-лошото е, че истината остава скрита. Правителството също не знае отговора на това какъв е истинският фискален резултат за последните две години.
Проблемът е, че липсва единна и постоянна система за държавно счетоводство. Всяко бюджетно предприятие води счетоводство за себе си - имуществото, натрупаният капитал и задълженията на държавата не се консолидират.
Така ще продължава, докато не се изгради единна институция - държавният трезор, който отчита и управлява всички наличности, имущества и задължения на държавата, независимо къде се намират и на кое ведомство са собственик, смята финансистът Емил Хърсев.
"Ще обсъдим пенсионната реформа в НСТС до 31 май", отбелязва в интервю за "Класа" Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика. Той уверява, че пенсионната реформа не е спряла, каквито внушения се правят напоследък.
В антикризисните мерки има заложени срокове и партньорите са се съгласили, че до 31 май ще седнат на масата на преговорите и заедно ще направят реформа в пенсионната система.
Според Младенов това е правилното решение, което ще отговори на предизвикателствата на демографските проблеми. Според министъра има начини, с които да бъде стимулирана по-дългата продължителност на човек на пазара на труда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!