Бг гарското правителство най-вероятно ще започне програма за приватизиране на държавните болници тази година, след като приключи реформата в задлъжнелия и неефективен сектор, твърди в интервю за агенция Ройтерс здравният министър Божидар Нанев.
Според него интересът на инвеститорите ще нарасне, когато страната ни въведе по-добра структура за финансиране на болниците и по този начин започне да привлича допълнителни средства и към обществените, и към частните здравни фондове.
Действията на дясноцентристкото правителство, което иска да затвори 21 държавни болници от времето на комунизма, предизвикаха протести в различни градове в страната, припомня Ройтерс.
Други 130 заведения ще бъдат преструктурирани в по-малки медицински центрове според плана на правителството, което по думите на Нанев ще довърши замисленото въпреки обществената съпротива и страховете, че хиляди хора в отдалечените район мигат да останат без медицински грижи.
Приватизацията е начинът, по който трябва да се развият нещата,
приватизация на болниците и услугите, предоставени от тях, категоричен е 47-годишният Нанев, който е бивш хирург.
По-голямата част от общо около 350-те болници в България са държавни, от които 71 бяха в списъка със заведения, които не могат да бъдат приватизирани.
Нанев обаче твърди пред агенцията, че това може да се промени чрез поправки в закона, след като правителството изгради ясна стратегия за разпродажбата им.
Той се надява скоро реформите да покажат реални резултати
за да представят в най-добра светлина инвестиционния потенциал пред инвеститорите.
Министерството на здравеопазването работи и по нови методи за изчисление на цените на медицинските услуги, които да отразяват реалностите на пазара, посочва още здравният ни министър.
"Годините посткомунистическа небрежност и липсата на политическа воля за промени са оставили много болници без специалисти, с множество дългове, без съвременна техника и дори лекарства.
Корупцията в сектора е широкоразпространена и плащането на подкупи на лекарите за различни услуги е често срещано явление", обобщава ситуацията досега Ройтерс.
Агенцията цитира проучвания на общественото мнение, според които българите са сред най-недоволните от системата на здравеопазване сред 27-те страни членки на Европейския съюз.
"Реформите имат нужда от средства. Ние не можем да правим реформи, спестявайки пари, това трябва да стане ясно", казва още Нанев, без обаче да предоставя конкретни цифри.
Бюджетът на държавния здравен фонд за болниците падна с 24% до 709 млн. лева през 2010 г. Общите задължения на болниците са били около 350 млн. лева към края на ноември, сочат данните.
Най-бедната страна в ЕС оряза парите за здравеопазване с 350 млн. до 2,5 млрд. лева тази година, или 4,2% от БВП, почти половината от това, което харчат повечето западни страни, заключава агенцията.
Нанев пред Ройтерс: Ще приватизираме след реформата
Според здравния ни министър интересът на инвеститорите ще нарасне, когато България въведе по-добра структура за финансиране на болниците
4 февруари 2010, 18:31
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!