Това е най-високият теч на мозъци от България в историята й. Като цяло от завършилите 226 000 души висше образование у нас безработни са 3,98%, а 70% са осигурени, което означава, че всеки четвърти млад висшист е или в чужбина, или работи в много сивата икономика, смята Стойчев.
Противно на всеобщото мнение, че Студентският град не спи, се оказва, че кварталът е тих и спокоен, констатира "Сега". Този извод се налага от справка за подадените сигнали за шумни заведения през последните 3 г. За този период недоволни жители и студенти са подали едва седем сигнала за шум - по три сигнала през 2009 и 2011 г. и само един за цялата 2010 г.
За квартал, в който има 61 общежития, заведенията и магазините с работно време след 22 ч. са 191.
"Въвеждането на вечерен час в студентските общежития, сам по себе си, няма да повиши сигурността и контрола в общежитията. Това ще постави под допълнително напрежение хората, които живеят в блока и охранителната фирма, която следи за реда в общежитието", коментира за "Новинар" Калоян Димитров, председател на Студентския съвет на УНСС.
По думите му по-ефективна би била пълната забрана на шумните групови събирания по стаи в блоковете. "Има случаи, в които колективи от четири-пет човека се събират, за да работят заедно по проекти. Те имат нужда да се събират, но забраняваме шумните събирания", отбелязва Димитров.
Здравният статус на българите ще се зачита и в турските болници, съобщава "Монитор". Правото им на медицинска помощ ще се признава в южната ни съседка, в които искат да се лекуват посредством електронна карта. Това ще стане възможно след уеднаквяване на системите за обработка на данни, което е част от споразуменията, подписани от правителствата на двете държави, които заседаваха съвместно в Анкара.
Повечето вестници и днес се занимават със старите и новите министри.
Трайчо Трайков три години нищо не направи в нито една от областите, където трябваше да работи, твърди Таско Ерменков, свободен консултант по енергетика и енергийна ефективност, пред в. "Класа".
"В областта на икономиката вече всички виждат какво не се случи. По никакъв начин не се привличат инвеститори, а точно обратното - всичките си тръгват", аргументира се експертът. По думите му, в областта на енергетиката през последните години, нито един от големите енергийни проекти не е получил някакво развитие.
Същото твърди и депутатът от БСП и някогашен министър Румен Овчаров: "Трайков беше един от министрите, които не направиха нищо по нито един от въпросите, които трябваше да реши. Преговорите с "Газпром" буксуват по новия договор, по "Южен поток" са там, където ги остави предното правителство, по АЕЦ "Белене" се прави всичко възможно проектът да се стопира.
Не са само провалените договори за проучване на шистов газ. Нищо не направи за удължаване на ресурса на V и VI блок - възлов проблем и то в условията, в които допълнително ще изострим отношенията си с Русия. При положение, че Русия е главен конструктор и без нейното разрешение ресурсът на тези блокове не може да бъде удължен."
"Ако някой дава оценка само за мен, мога да преглътна, но става дума за работата на хиляди хора, които постигнаха добри резултати", заявява в интервю за "Труд" Трайчо Трайков. Той подчертава, че през тези 2,5 години фирмите са регистрирали увеличаване на печалбата с 500 млн. лв. повече от 2011 г. в сравнение с 2009 г.
Най-спешният проблем за новия министър на здравеопазването Десислава Атанасова, е спешната помощ, подчертава в коментар за "Класа" Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз.
Според него следващата грижа на Атанасова е изборът на екип от добри специалисти, с които да работи.
Няма да подкрепим рокадите в правителството, казва в интервю за "Труд" Иван Иванов, депутат от ДСБ и Синята коалиция. "Притеснени сме "тежката артилерия на ГЕРБ" да не се окаже черешово топче, което няма и да гръмне", посочва той.
Според депутата конкретните причини за отстраняването на министър Трайков са още мистерия: "Ясно е само, че официалните обяснения на Бойко Борисов се оказаха напълно фалшиви. И той, и Цветан Цветанов излъгаха и това възмущава хората. Докато министър Трайков звучи искрено и честно."
Вестник "Класа" пише на първа страница, че енергийната независимост на България е утопия. Страната ни не е богата на ресурси и затова винаги ще бъде зависима от външните доставки, без значение дали става въпрос за природен газ, петрол или други основни суровини. И докато възобновяемите енергийни източници все още произвеждат скъпа електроенергия, а въглищните централи замърсяват градовете, на страната ни остава един сигурен източник на енергия - атомът.
Няма държава в света, която да е енергийно независима и затова ни е нужна ядрената енергия. Ето защо и трябва да се говори за взаимноизгодна енергийна взаимозависимост между отделните държави. Това според публикацията било записано в доклад на учени от Центъра за стратегически международни изследвания на Масачузетския технологичен институт.
"Когато внасяме скъп газ, няма как парното да е евтино" е заглавието на интервю в "24 часа" с Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Той казва: "Увеличи се много съотношението долар-евро, втората причина е трайното увеличение на цените на алтернативните на петрола горива. Третата е, че намаляват количествата природен газ от местен добив и увеличението на цената му. Поне от данните, които ни е дал "Булгаргаз".
Предстои и 10-процентно поскъпване на парното, но според Семерджиев то не е шоково. "В много от държавите около нас повишението е между 25-30%", посочва още той.
Според "Капитал Daily" рекордното поскъпване на газа силно ще засегне индустрията. Торовият завод "Агрополихим" ще бъде принуден да спре производството си през второто тримесечие на годината. За това алармира изпълнителният директор на дружеството Васил Александров. Поскъпването на газа ще засегне и металургичната промишленост, макар че едва ли ще доведе до затваряне на заводи.
На първа страница "Стандарт" напомня, че в 9 държави от ЕС, сред които и Румъния, цената на дизела е по-ниска от тази в България. Вчера тя удари абсолютен рекорд - 2,73 лв.
Дългогодишният спор между търговските вериги и техните доставчици може да доведе до нов уродлив опит на държавата да се меси в пазарните отношения, коментира "Сега". "Скоро в България ще има законови регулации, които ще ограничават надценката, която големите търговски вериги слагат върху продаваните стоки", обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев.
Осем онколекарства са поскъпнали около четири пъти за една година. От това държавата е загубила над 8,7 млн. лв., съобщава в"Дума" общинският съветник от БСП Георги Кадиев. Той публикувал във "Фейсбук" таблица с осемте лекарства, цените им и загубите за държавния бюджет. Само за година изброените медикаменти са поскъпнали между 254% и 497%."Все още вярвам в мира", заявява в интервю за "Преса" палестинският президент Махмуд Абас. "Имаме много добри отношения с българския народ и правителство. България от позицията си на член на ЕС и ООН и техните агенции може да подкрепи справедливите искания на палестинците към международната общност."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!