Това е най-унизителният ден в живота ми, заяви медийният магнат Рупърт Мърдок на изслушването му в медийната комисия в британския парламент днес.
Мърдок и синът му Джеймс се явиха заедно на изслушването по скандала с незаконното подслушване на телефони, извършвано по поръчка на вестник "Нюз ъв дъ уърлд".
Медийният магнат и синът му се извиниха пред депутатите за незаконното подслушване на телефоните на хиляди хора, съобщава Ройтерс.
"Бих искал да кажа колко много съжалявам, колко много съжаляваме и двамата.
Бих искал да кажа това най-вече на жертвите на този скандал и на техните семейства", каза Джеймс Мърдок, цитиран от Франс прес.
Пред комисията обаче медийният магнат Рупърт Мърдок отказа да поеме цялата отговорност за фиаското с подслушването, отбелязва Франс прес. На въпроса на депутатите: "Приемате ли, че Вие в крайна сметка сте виновен за това фиаско?", Рупърт Мърдок отвърна лаконично: "Не".
Рупърт Мърдок заяви пред членовете на медийната комисия, че няма абсолютно никакви доказателства, че близките на жертвите от атентатите от 11 септември 2001 г. в Ню Йорк и Вашингтон са били също обект на незаконно подслушване, предадоха световните агенции.
"Не разполагаме с абсолютно никакво доказателство, а доколкото знам и ФБР не разполага с такива доказателства", каза Мърдок. На 14 юли ФБР започна разследване по случая.
"Ако се окаже, че и в САЩ случаят е същият, ние ще се отнесем към него по същия начин, както действахме тук", отбеляза обаче Рупърт Мърдок.
Той допълни, че ще поиска да се извърши вътрешно разследване, както беше направено във Великобритания.
Рупърт Мърдок обаче отново повтори, че
не вярва някой в САЩ да е наредил да се извършва подобно подслушване.
"А за това, че някой в "Нюз ъв дъ уърлд" и детектив Глен Мълкеър сами са решили да направят подобно нещо, не мога да кажа нищо", допълни Мърдок.
Мълкеър е бил нает от "Нюз ъв дъ уърлд", за да подслушва незаконно гласови пощи на мобилни телефони и беше осъден за това на 6 месеца затвор през 2007 г., припомня Франс прес.
Пред медийната комисия, в която влизат 10 депутати от всички партии в парламента, Рупърт Мърдок отхвърли твърденията, че е закрил "Нюз ъв дъ уърлд" по финансови причини, предаде АП.
Той подчерта, че закриването е било мотивирано от твърденията за криминално деяние.
Имаше спекулации, че Мърдок е закрил неделното издание, за да обедини после екипа му с този на таблоида "Сън", който да започне да излиза и в неделя.
Пред медийната комисия Джеймс Мърдок подчерта, че новинарските организации трябва да обърнат голямо внимание на журналистическата етика, предаде АП.
Баща му призна, че е загубил представа за случващото се в "Нюз ъв дъ уърлд", защото таблоидът е бил много малка част от неговата компания.
Той допълни, че по-често е разговарял с главните редактори на другите си вестници - "Уолстрийт джърнъл" и "Сънди таймс".
Рупърт Мърдок поясни, че "Нюз ъв дъ уърлд" е съставлявал едва един процент от неговата корпорация Нюз корпорейшън, в която работят 53 хил. души.
Медийният магнат заяви също, че не е бил информиран, че неговата компания е платила голяма сума - 700 хил. британски лири (1,1 млн. долара) - за да уреди чрез извънсъдебно споразумение дело за незаконно подслушване.
Джеймс Мърдок уточни, че баща му е научил за това уреждане през 2009 г., след като медиите са съобщили за него.
Той поясни, че обикновено такива извънсъдебни уреждания стават с участието на изпълнителните директори на подразделенията на компанията на Мърдок в съответната страна.
Синът на Мърдок обаче заяви, че е шокиран и изненадан,
че неговата компания е платила съдебните разноски на "кралския репортер" на "Нюз ъв дъ уърлд" Клайв Гудман, осъден през 2007 г. за подслушване на гласовите пощи на служители на британското кралско семейство, предаде АП.
Той подчерта, че не знае кой е подписал заповедта за изплащането на съдебните разходи на Гудман.
Скандалът с незаконното подслушване доведе до закриването на "Нюз ъв дъ уърлд" и до оттегляне на офертата на Мърдок за закупуването на британската сателитна телевизия Би Скай Би.
Заради скандала оставки от ръководния пост в британския клон на компанията на Мърдок подадоха "кралицата на таблоидите" Ребека Брукс и началникът на лондонската полиция, припомня Франс прес. Акциите на компанията на Мърдок загубиха 17 процента от стойността си или около 8 милиарда долара, допълва АП.
Заради скандала оставка подаде и Лес Хинтън, издателят на "Уолстрийт джърнъл".
Днес пред медийната комисия Рупърт Мърдок поясни, че на Хинтън ще бъде дадено значително обезщетение в това число и пенсия за 52-те му години на работа в медийната империя.
По-рано днес изслушването на Рупърт и Джеймс Мърдок в парламентарната комисия беше за известно време прекъснато, след
като мъж се опита да замери медийния магнат с чиния, пълна с пяна за бръснене,
предаде Франс прес.
Ройтерс описва съдържанието на чинията само като бяла пяна, без да уточнява естеството й.
Мъжът, който изглежда е седял на местата, предназначени за публика, се хвърли към Мърдок от към гърба му и се опита да залепи чинията с пяната в лицето му, но му попречи бързата намеса на съпругата на магната, която скочи, за да защити мъжа си.
Според телевизия Скай нюз той се казва Джони Марбълс.
Нападетелят бе задържан от полицията и изведен от залата. На телевизионните кадри от прякото предаване на изслушването се виждаше, че лицето и ризата му са изцапани с нещо бяло.
След опита за нападение заседанието бе подновено, но Рупърт Мърдок вече беше свалил сакото си, вероятно опръскано с пяна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!