Четири пъти по-мръсен въздух дишат софиянци заради печките на твърдо гориво и мъглата, пише "Монитор".
Последните данни на Изпълнителната агенция за опазване на околната среда (ИАОС) показват, че нивото на фините прахови частици в столицата е от 4 до 8 пъти над нормата.
Най-мръсен е въздухът в района на жк "Хиподрума", където праховите частици са с 8,19 над допустимия праг. В Павлово наднорменото запрашаване е било 7,46, около Орлов мост – 7,44, в кварталите "Надежда" и "Дружба" - малко над 4.
Справка на ИАОС показва, че преди месец на 8 декември 2013 г., когато също са се използвали печки с въглища, повишено ниво на фините прахови частици е имало само в Перник, Благоевград и Шумен.
Държавата ще глоби родители, че детето им просперира без училище, пише "Сега".
Странен казус с 15-годишно момче от Смолян, което не ходи на училище, но се представя блестящо на състезания по информатика, върна на дневен ред дискусиите за качеството на държавното образование.
Божидар Маринов живее в Смолян и никога не е ходил на училище. Посещавал е само детска градина, а впоследствие майка му го обучава вкъщи по американска програма за домашно образование. Миналата година Божидар е спечелил състезание по информатика, организирано от Министерството на образованието и науката (МОН).
Явил се неофициално на първите два регионални кръга от националната олимпиада и се представил блестящо. Родителите му поискали от МОН Божидар официално да бъде допуснат на националния кръг на олимпиадата. Вместо отговор обаче пристигнали представители на образователното министерство за проверка защо детето не ходи на училище.
Според Закона за народната просвета родителите, чиито деца не посещават задължителна детска градина и училище, плащат глоба от 20 до 100 лв., а при повторно нарушение - 50 до 250 лв.
За година: По 400 млади и умни се връщат у нас, информира "Стандарт".
БГ мозъците, които се връщат от чужбина, за да работят у нас, са под 10% от заминаващите абитуриенти. Всяка година около 6000 наши младежи стягат куфари, за да учат навън. Едва 405 души обаче през миналата година са поискали признаване на дипломите си, за да започнат работа тук.
Толкова са издадените удостоверения от НАЦИД - центъра, който признава у нас тапиите за висше образование, получено в чужбина.
От две години насам дипломи признават и университетите. В тях обаче подават документи предимно онези, които искат да продължат образованието си тук или да преподават.
Зимните курорти с безплатни зони като плажовете, съобщава "Монитор".
В най-големите и скъпи планински курорти в България да има зони за зимен спорт и туризъм без такси, както сега по плажовете по закон има безплатни места. За това ще настоява депутатката от БСП от Смолянска област Дора Янкова.
Новият НК засекретява всичко в държавата със заплаха от затвор, коментира "Сега".
Новият Наказателен кодекс (НК) ще засекрети цялата циркулираща в държавата информация под страх от наказателна отговорност и дори затвор.
Той ще сложи намордници на всички държавни служители, които ще имат още по-големи основания да отказват да дават каквато и да е информация с аргумента, че може да им бъде образувано дело от прокуратурата.
Това означава и че ще бъде сложен край на антикорупционните журналистически разследвания, а информирането на обществото от медиите дори за най-елементарни неща ще е поставено под съмнение.
Плащанията от ЕС се увеличиха с 60% за година, пише "Капитал Daily".
Плащанията на ЕС към България по седемте оперативни програми са се увеличили с близо 60 на сто за една година и към края на декември 2013 г. достигат 3.6 млрд. евро.
С националното съфинансиране сумата, изплатена за европроекти се увеличава на 4.3 млрд. евро, сочат данни на Министерство на финансите, публикувани във вторник.
Това е малко повече от половината от финансовия ресурс по седемте оперативни програми (8 млрд. евро), като срокът за изплащането на останалите 50% е най-късно до края на 2015 г. Към края на 2012 г. разплатените пари по 7-те програми са били 2.7 млрд. евро.
Орешарски похвали министрите, пише "Стандарт".
Похвали на първото за 2014-а година заседание на кабинета получиха министрите. Премиерът Пламен Орешарски поздрави социалния министър Хасан Адемов за добрата структура на инспекцията по труда. С реорганизацията на работата там вече има повече инспектори, а не администрация зад бюро.
След Адемов и икономическият министър Драгомир Стойнев получи поздравления за добрата работа на българския представител в Световната търговска организация.
Какво от това, че има само един кандидат за съдебен инспектор, казва зам.- правосъдният министър Сабрие Сапунджиева.
"Не бих искала да коментирам, не съм се запознала и подробно с процедурата. Година и половина повтаряхме, че трябва да се избере нов съдебен инспектор, сега казваме, че не го искаме! Нека да сме наясно какво искаме. Винаги нещо не ни харесва. А колко и кои кандидатури да бъдат издигнати е решение на Народното събрание", казва тя.
Политиката е хищник, който изяжда авторитетите. Достатъчен е непредубеден поглед назад в историята на българския преход, за да се убедим в това, казва лидерът на ДПС Лютви Местан пред в. "Стандарт".
"Дълъг е списъкът на партии и политици, които изчерпаха своето политическо време. Оцеляването е функция на социалната креативност и това е основната цел и едновременно хоризонтът на Движението за права и свободи. В политиката няма запазени територии. Тезата на д-р Доган, че дори да вървиш в правилната посока, ако не го правиш достатъчно бързо, ще бъдеш застигнат, има силата на аксиома", казва още той.
Според него "кабинетът "Орешарски" работи в изключително тежка политическа среда. Най-тежката, в която някога е работел който и да е кабинет. Въпреки това първите шест месеца са успешни. Правителството тепърва ще разгърне потенциала си, особено ако ситуацията се нормализира".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!