"Монитор" цитира статистика, според която по време на прехода всяка година по 22 000 човека са стягали куфарите за чужбина.
Според първите приблизителни данни от преброяването българите са намалели с 1,220 млн. в сравнение с 2001 година по данни, събрани до 22 февруари.
Числата все още не са точни, нито можем да ги коментираме, преди да разберем какво се крие зад тях, твърди Финка Денкова, която отговаря в НСИ за демографската статистика.
Последните данни от регистрите сочат, че у нас живеят 7 563 710 човека, уточнява изданието.
Масово българи, които живеят близо до границата, отскачат до Македония, за да заредят автомобилите си с евтин дизел, твърди на челна страница "Телеграф".
Цените на горивата там са с около 50 ст. по-ниски, поради което в Пиринския регион се заформил туризмът за евтината нафта.
В същото време бензинът в Скопско е колкото у нас.
Клиничната пътека умира, коментира под глава "Труд". Догодина ще бъде заменена с диагностично-свързаните групи (ДСГ). При тях по-възрастните и по-болните пациенти са най-желани.
Защото здравната каса ще плаща не само за спешно заболяване, заради което човекът търси помощ, а и за придружаващите.
В момента е точно обратното - болниците предпочитат млади и "здрави" българи, за да не им трупат борчове.
"Труд" продължава темата на вътрешна страница като отразява визията на Бойко Коруков, директор на университетската болница "Царица Йоанна".
Според него като принцип системата на ДСГ е много по-добра от тази на клиничните пътеки. Тя е по-задълбочена, все по-обхватна и по-хуманна, защото лекува пациенти, а не определено заболяване.
Скептичен по отношение на въвеждането на ДСГ пък е Генчо Начев, директор на университетска болница "Св. Екатерина". По думите му първо трябва да се направят реални изчисления за разходите на болниците, уточнява "Труд" и продължава с коментар на Лъчезар Трайков, директор на университетската Александровска болница.
Според Трайков решението за въвеждане на ДСГ е много позитивно и е възможно разходите да се планират разумно.
Нови проблеми излизат наяве при новия ред за отпускане на лекарства, въведен от 1 март, отбелязва "Сега".
От вчера здравната каса плаща хормоналните медикаменти на болните от някои видове рак, на хората с редки болести и на трансплантираните, а болниците поемат останалите препарати за рак и тези за хемодиализа.
Досега това беше ангажимент на здравното министерство.
477,3 млн. лв. бюджетен дефицит в края на януари тази година отчете Министерството на финансите, отбелязва "Труд". Дупката в националния бюджет е за 394,7 млн. лв.
Тя се допълва и от още 82,6 млн. лева заради плащания от еврофондовете. За сравнение дефицитът през януари миналата година беше 499,1 млн. лв.
По информация на министерството основен принос за натрупването на дефицит в първия месец на годината имат лихвените плащания по държавния дълг.
Темата на "Стандарт" е с акцент култура. Според изданието безценни старини са "подпрели" посолството на САЩ от няколко страни.
Южният парк в столицата се оказа място, в което е запечатана древната история на Сердика. Мнозина софиянци са виждали разкритите руини източно от щатската мисия, но малцина знаят, че там преди столетия е имало древнохристиянска базилика.
Тя е била център в крайградския манастир "Света Троица", пояснява изданието.
Кабинетът готви сериозни мерки срещу спекулата, обяви аграрният министър Мирослав Найденов, цитиран от "Сега".
Шоковото поскъпване на горивата, заявките за до 14% скок в цената на тока от 1 юли и всекидневното вдигане на най-масовите стоки ще се борят по френски модел с мониторинг на пазара и директна намеса на държавата, когато се налага, се разбра от думите на Найденов.
Софийската военна прокуратура пледира за 5 години затвор за бившия министър на отбраната Николай Цонев, подчертава "Сега". Това е поредното дело срещу Цонев.
Досега той два пъти бе оправдан на първа инстанция от цивилния съд по други дела.
Процесът във Военния съд тръгна на 8 октомври 2010 г. Бившият министър е обвинен, че за периода от 30 юли 1999 г. до 2 февруари 2000 г. като началник на Управление "Снабдяване и търговия" и шеф на Дирекция "Управление на доставките" в МО е превишавал правата си, като много пъти е нарушавал и не е изпълнявал служебните си задължения.
Според челото на "Новинар" във всяко четвърто семейство има поне един българин, който страда от психично разстройство. Приблизително 200 000 души са измъчвани от депресия или биполярно разстройство.
Това са 11% от населението на България. Всеки пети е имал някакъв вид психично разстройство поне веднъж в живота си. Най-често българите страдат от фобии, паника, хипохондрия, страхови неврози, зависимости и хранителни разстройства.
Тези стряскащи цифри разкрива пред вестникът Владимир Сотиров, управител на практиката в Амбулатория за психично здраве "Адаптация".
"Дума" известява: Лутане, стихийност, необмисленост и отсъствие на дългосрочна визия за развитието на страната.
Това е само малка част от изводите, които прави вторият брой на изданието "Юридически барометър" за дейността на Народното събрание.
Като цяло резултатите от изследването показват "незадоволително качество на законопроектите", обяснява Даниел Вълчев, бивш образователен министър и ръководител на проекта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!