Цените на пломбите ще се вдигнат, съобщава "Монитор". Увеличението им е заради цените на суровините, от които те ще се произвеждат.
Според прогнозата цената на най-евтината пломба от амалгама, в която се съдържат 67% сребро, ще скочи с цели 200%. Друга съставка е живакът, чийто добив се забранява от 2013 година. Занапред той ще се добива само чрез рециклиране, а този процес ще оскъпи пломбата допълнително.
Д-р Шарков не се ангажира откога точно ще се увеличат цените на зъболекарските услуги и с по колко всяка от тях. Най-евтината пломба към момента струва 30 лева.
700 зъболекари са напуснали страната от 2007 година досега, съобщава "Новинар". Това обявиха от ръководството на Българския зъболекарски съюз.
Причините са липса на алтернатива за реализация и специализация и лошата обща икономическа конюнктура, обясниха от организацията. Парите за дентална медицина, които плаща Здравната каса, са намалели от 9 на 4% от общия й бюджет за последните години, посочиха от Зъболекарския съюз.
Нов образец на болничен лист ще ползваме от 1 юли, съобщават от НОИ. Той е първообраз на бъдещия електронен лист - структурата му е пригодена за получаване на медицинските детайли по интернет и е готов за електронна обработка, уточнява "24 часа".
Ще бъде в две части - "лице" с медицинските подробности и "гръб" - списък с причините за временната неработоспособност. Задължителен е за всички осигурители и самоосигуряващи се. Досегашните образци ще важат до изчерпване на количествата, но не по-късно от 31 декември.
На този етап редът и начинът на издаване на болничния остават същите. Запазва се и схемата за представянето му в териториалните поделения на НОИ.
От 1 юли към всеки болничен задължително ще се прилага декларация от осигурителя или от самоосигуряващия се по образец с данни за правото на парично обезщетение.
"Труд" обобщава: В бедните области децата са с най-нисък успех. Тенденцията е от няколко години, а тазгодишните миниматури и зрелостни изпити само я потвърдиха, отчетоха от образователното министерство.
В Разград, Кърджали, Хасково, Търговище, Шумен и Монтана успехът на учениците е около 2 точки под този на учениците от София, Варна, Смолян и Перник. Тепърва ще се търсят причините за това, каза зам.-министърката по средното образование Милена Дамянова.
Според средния успех по основните предмети география, физика, химия, биология, история и чужд език на първо място е Смолян с 12,61 точки, следван от София-град с 12,59 точки. На последно място е Разград с 10,37 точки.
По български език и по математика успехът се изчислява по различна методика. Първенството се държи от София-град, където оценките са масово около много добър, докато в Шумен, Разград и Кърджали е под 3,50. Какви са причините - тепърва ще се търси, но прави впечатление, че това са и най-бедните региони в страната.
"24 часа" продължава темата с друг акцент: 2870 седмокласници са изкарали отличен (над 5,50) на изпита по български език и литература, а 1285 - по математика, коментира Евгения Костадинова, експерт в министерството на образованието.
Повечето ученици се готвят усилено и по двата предмета, което значи, че мнозинството всъщност вече е влязло в най-желаните паралелки. Теоретично местата са попълнени в най-търсените училища - Немска, Френска, Първа английска, Испанска и Софийска математическа гимназия. Те ще приемат общо 896 деца. Горе-долу още толкова имат шанс в най-престижните в Пловдив, Варна, Русе, Ловеч и Габрово.
Миналото лято в елитните гимназии се влизаше с бал поне 33-34 при максимален 36.
Училището върви след духа на младите, а не заедно с тях, казва пред "Монитор" Емилия Богданова, директор на 9 ФЕГ в София "Алфонс дьо Ламартин".
"Децата трябва да пишат повече есета, и то не само по литература. Това, което всички отбелязваме като тенденция, е нарастващата неграмотност на младите хора. Отдавна се говори за този проблем.
Затова смятам, че часовете по български език са крайно недостатъчни, особено на гимназиален етап. Набляга се повече на литературата и по-малко на българския език.
Относно авторите мисля, че учениците умишлено трябва да пишат есе и интерпретативно съчинение върху някакъв по-нов за тях текст", убедена е г-жа Богданова.
Има видимо напрежение сред производителите на битова техника, заради поскъпването на суровините, пише "Дневник".
Започналото още в края на миналата година поскъпване на основни суровини, необходими за производството на битова електроника и уреди за дома, създава все по-голямо напрежение сред бизнеса, а отделни компании от сектора съобщават, че планират увеличение на цените. Ситуацията допълнително се утежнява и от увеличението на транспортните разходи.
Eдин от големите производители на техника - Electrolux, официално съобщи вчера, че планира повишение на цените от 1 октомври. В предходни месеци такива намерения са заявявали и други компании.
Големите вериги за продажба на техника в България съобщават, че на този етап няма промени в крайните цени на продуктите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!