Всекидневниците се занимават и с продължаващите предизборни политически обвинения, които си хвърлят досегашните управляващи и досегашната опозиция по повод този скандал.
"Близо 350 000 души са готови да продадат гласа си на предстоящите парламентарни избори", съобщила Иванка Иванова от института "Отворено общество" по време на кръгла маса за мерките за честни избори, на която присъствали представители на МВР и 16 неправителствени организации, пише "Монитор".
Според проучване 5,1% от всички хора с право на глас биха взели пари, за да подкрепят определена партия. 19 на сто от гласоподавателите ще приберат заплащането, но ще гласуват по собствена преценка, а 9,4% от пълнолетните българи ще сложат банкнотите, които им се предлагат в джоба си, и изобщо няма да отидат до урните. Общо това правело близо 2,4 млн. души, които са готови да вземат пари, но реално само 350 000 щели да извършат услугата, за която им е платено.
Иванова определя като страшно голям ресурс и смята, че би трябвало да се провери какви кръгове в държавата разполагат с такава сума и са готови да я дадат.
"Направили сме анализ на предходни избори и знаем къде е съсредоточен свободният паричен ресурс, с който може да се осъществява купуване на гласове", обяснил гл. комисар Ангел Антонов, директор на Националната полиция.
"Знаем, че среди, които се занимават с лихварска дейност, имат основна роля в купуването на гласове", заяви още главен комисар Антонов.
Според изявление на шефа на партия РЗС Яне Янев, публикувано в "Труд", БСП гласи Кристалина Георгиева за премиер. "През март в Брюксел е имало таен обяд между Георгиева и Сергей Станишев и двамата са обсъждали идеята след изборите правителството да бъде оглавено от еврокомисарката," обявил в Благоевград Янев.
Свръхоблагането на високите доходи, каквото обещават някои партии в предизборните си платформи няма да проработи в България, защото такива почти не се получават, отбелязва "Капитал дейли". Общо 83% от работещите на трудов договор са със заплати до 1000 лв. Други почти 17% са с доходи по трудов договор до максималния осигурителен доход, който е 2200 лв. Едва под един процент са със заплати над 2200 лв.
Данните, с която разполага "Капитал Daily" са само за декларираните доходи по трудови правоотношения, но реално те съставляват около 90% от облагаемата база с данък общ доход. Останалата част са парите, които изкарват практикуващите свободни професии, граждански договори и др.
Дори и да предположим, че всички, които са със свободна професия и работят на граждански договор, са с месечен приход над 2200 лв., излиза, че в България официално декларираните високи доходи, които подлежат на облагане с данък общ доход, съставляват много малка част от облагаема база. Затова и според финансови анализатори, ако следващото правителство възнамерява да увеличи бюджетните приходи чрез прогресивно подоходно облагане, рискува да не постигне желания резултат.
Проект за военно обучение е подлудил експерти в просветното министерство, пише "Стандарт". Имало е опит армейска подготовка да бъде въведена не през образователния закон, което е нормално, а през закона за резерва. Новият зам.- министър Мариана Банчева дори заявила, че по този начин военният сектор се опитва да разреши проблемите си на гърба на просветата.
Но се оказало, че все пак учениците ще стоят на разстояние от калашниците и военнополевите
лагери. Оръжие в ръка може да държат само студентите, при това по
желание. Децата ще получават военна подготовка в рамките на 5 урока
годишно в часа на класа. Полковник от дирекция "Човешки
ресурси" на Министерството на отбраната, казва пред "Стандарт": "Приели сме план, съгласно който
гимназистите ще усвояват знания за армията само теоретично. Учениците
няма да излизат от класната стая".
Пред "Монитор" шефът на комисията по досиетата Евтим Костадинов казва, че списъкът с кредитните милионери, които са имали картончета в бившата Държавна сигурност, ще бъде огласен преди изборите на 12 май. Има забавяне в обявяването им, след като първоначално се очакваше това да стане през януари. Костадинов оправдава закъснението с огромната по обем работа, която трябвало да се свърши. Той пояснява, че 10 500 юридически лица и фирми следвало да се разбият до физически лица, за които вече да се търсят данни в архивите.
Костадинов изразява учудване от намерението на зам.-министър Божан Стоянов да съди комисията заради обявеното му минало в ДС, тъй като нямал какво повече да докаже в съда.
"Капитал дейли" осведомява, че въпреки яростната им съпротива мобилните оператори ще трябва да понижат за пореден път цените на едро за разговори извън мрежите си от 1 юли. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще приеме подход за определяне на тарифите - спрямо разходите им за предоставяне на съответната услуга. Регулаторът възнамерява да наложи този разходоориентиран модел за формиране на цените както за разговори в рамките на страната, така и при повиквания от чужбина. С неговото налагане тарифите за терминиране, или стойността, на която операторите таксуват разговори от една мрежа в друга, ще трябва да се понижат двойно.
В крайното решение на КРС е описано, че практиката на "затваряне на трафик" в рамките на една мобилна мрежа, свързана с поддържането на високи цени за терминиране на гласови повиквания, може да бъде окачествена като ценова и продуктова дискриминация от страна на телекомите.
Цена над 12 лв. за килограм агнешко е спекула, твърди в "Стандарт" председателят на Националната асоциация на животновъдите в България Бойко Синапов. Кланиците в Югоизточна България предлагат цена 4,20-4,30 лв./кг живо тегло, което разфасовано в магазина стига 10-12 лв. Според Синапов не се очаква драстично поскъпване на агнешкото по Великден. С наближаването на празника и с отварянето на пазара в Турция се очаква раздвижване и на вътрешния пазар, макар засега да няма голямо търсене. В следващите дни турски фирми ще започнат да изкупуват български агнета.
Националната електрическа компания (НЕК) продължава да не плаща за изкупуваната от нея електроенергия, научил "Труд". Забавянето на плащанията към частните
производители е до 60 дни, а към държавните като АЕЦ "Козлодуй" - до
четири месеца. Приоритетно пари се плащали на тецовете, за да могат те да се издължават към мините. От
година и половина НЕК работи на загуба. Причината според дружеството е
водената от държавата регулаторна политика, заради която компанията е
длъжна да задържа цените на тока за своя сметка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!