Н а 1 март редица любители на карикатурите очакваха с нетърпение първото издание на най-новия вестник „Прас прес“.

Броят обаче бе почти неоткриваем, а впоследствие издателите заявиха, че ще сезират Комисията за защита на конкуренцията, защото според тях голяма част от първия брой на изданието от 1 март не е бил предоставен от дистрибуторите на читателите.

Журналистът Иван Бакалов и карикатуристите Чавдар Николов, Христо Комарницки и Чавдар Георгиев обявиха на пресконференция:

"Сто бройки бяха за нас, като редакция, а 10 000 броя дадохме на генерален дистрибутор, който се казва "Национална дистрибуция".

По думите на Бакалов още от сутринта на 1 март са започнали да им се обаждат читатели, които са се интересували от къде могат да си купят вестника.

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Установихме, че на "възлови места, където има висок оборот на вестници в пунктове за продажба, вестникът или въобще не е доставен или са доставени по един-два броя", заяви Бакалов.

Той даде примери с читатели, които споделили, че вестникът не е бил доставен в подлеза на СУ, а в подлеза на "Плиска" бил доставен един брой. До вечерта на 1 март издателите на "Прас прес" получили съобщения и от други градове в страната, че новият вестник не се продава.

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Според издателите "над девет десети от тиража на вестника е скрит някъде".

"За това посегателство над свободата на словото ще сезираме и всички възможни международни институции и организации, които наблюдават свободата на словото по света", заяви Иван Бакалов. Той добави, че ще сезират и институции в Брюксел.

Днес – 8 март, много броеве се появиха на площад „Славейков“ и бяха разграбени като топъл хляб.

Вижте наплива на гладни за карикатури хора в нашата галерия

Изгледайте и видеото горе

Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Преди време пред онлайн изданието PloshtadSlaveikov.com Христо Комарницки разказа и повече за вестника.

„Прас-прес“ ще бъде сатиричен вестник, първоначално двумесечно издание, след време ще го превърнем в седмичник”, сподели тогава той и допълни, че „акцентът ще пада върху изображенията – карикатури, комикси, фотографии, колажи, всичко онова, което за младите е просто мем”.

“Разбира се, ще имаме и текстове, само от подбрани автори. Няма да прилагаме никакви форми на (авто)цензура“, обясни карикатуристът и добави, че амбицията е „да върнем изгубения смисъл в словосъчетанието „свободно слово“. Ще се борим за доверието на читателите с честна и открита позиция. Смятаме, че има огромна ниша за издание като нашето”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>САЩ изразходваха голям ракетен арсенал за Израел</p>

"Вашингтон пост": САЩ са използвали високотехнологични ракети за защита на Израел

Свят Преди 47 минути

Вашингтон е поел тежестта за противодействието на иранските атаки с балистични ракети в рамките на операция "Епична ярост"

Засилен трафик на границата с Гърция, има струпване на тежкотоварни автомобили

Засилен трафик на границата с Гърция, има струпване на тежкотоварни автомобили

България Преди 1 час

На място екипи на „Пътна полиция“ регулират движението

<p>Политически взрив в Рим и Милано -&nbsp;реклами с фашистки намеци разгневиха властта</p>

Плакати, свързващи Мелони с Мусолини, предизвикват политически скандал в Италия

Свят Преди 3 часа

Рекламна кампания на опозиционната партия „Италия Вива“ в италиански железопътни гари предизвика политически спор

<p>Путин предлага нов модел за международни отношения</p>

Путин: Русия се обявява за система на еднаква сигурност за всички, без диктат и натиск

Свят Преди 3 часа

Москва иска система, която изключва силов натиск и гарантира мирно решаване на спорове между държавите

Българка е арестувана в сърцето на Виена, издирвана за десетки престъпления в Германия

Българка е арестувана в сърцето на Виена, издирвана за десетки престъпления в Германия

Свят Преди 4 часа

Охраната на магазин на улица „Грабен“ задържа жената, след като друга клиентка съобщи за кражба на чанта с голяма сума пари

<p>&quot;Клонингът на Макрон&quot; влиза в битката за Елисейския дворец</p>

Бившият премиер на Франция Габриел Атал влиза в битката за Елисейския дворец

Свят Преди 4 часа

Бившият най-млад премиер на страната цели исторически рекорд

<p>КЗП затвори временно няколко туристически обекта</p>

КЗП установи нерегламентирани туристически обекти и подвеждаща информация за СПА услуги

България Преди 4 часа

Проверки в страната разкриват липса на категоризация, документи и заблуждаващи реклами в туристическия сектор

МОН публикува верните отговори на матурата по профилиращ предмет

МОН публикува верните отговори на матурата по профилиращ предмет

България Преди 5 часа

Резултатите от държавните зрелостни изпити ще бъдат обявени до 11 юни

<p>&quot;Западът мълчи като касапин&quot;: Гневна реакция на Захарова</p>

Десетки деца ранени при удар по общежитие в Луганск

Свят Преди 5 часа

Руски медии твърдят, че в сградата са били настанени 86 ученици

.

9-те звезди от “Капките” заедно часове преди големия финал

Любопитно Преди 5 часа

Всичките 9 участници от Сезона-Слънце влизат в специален епизод на “Капките Podcast” часове преди големия финал, за да разкажат за емоциите, приятелствата и моментите, които никога няма да забравят

<p>Академичен трус в Истанбул след указ на Ердоган</p>

"Билги" спира работа след указ на турския президент

Свят Преди 5 часа

Вузът беше поставен под държавен контрол заради разследване за пране на пари

„Азбука на доброто“ в „Темата на NOVA”

„Азбука на доброто“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

НСО въвежда мерки за сигурност за честванията на 24 май в София

НСО въвежда мерки за сигурност за честванията на 24 май в София

България Преди 5 часа

Достъпът до зоната около Националната библиотека ще става през два пункта за проверка, а полетите с дронове ще бъдат забранени

Smart Face отбеляза успешен старт по NOVA

Smart Face отбеляза успешен старт по NOVA

Любопитно Преди 5 часа

Премиерата на най-новия формат на медията е безапелационният избор на зрителите в активна възраст (18-59 г.) снощи

Мечка нападна и рани мъж в Румъния

Мечка нападна и рани мъж в Румъния

Свят Преди 5 часа

Няколко екипа на Спешна помощ са пристигнали на мястото на инцидента, а пострадалият е бил открит в съзнание, но с множество наранявания