Тел. 112 хаби линейки за погрешни пациенти, е заглавието над интервю в "24 часа" с министъра на здравеопазването Стефан Константинов, в което той акцентира върху спешната помощ.
По думите на министъра няма дефиниция на спешно състояние, но всеки здравноосигурен има личен лекар.
"Ако той не е на работа, болният трябва да знае джипито му има договор с медицински център... Хората трябва да знаят, че човек не бива да звъни за всякакви медицински проблеми.
Тел. 112 е само за наистина спешни случаи - когато е застрашен животът или много сериозно здравето", казва Константинов.
Утробата под наем, както още се нарича сурогатното майчинство, ще бъде регламентирана до края на годината със закон, зад чийто проект заставам, казва за "Монитор" министърът на здравеопазването и уточнява, че текстът тепърва предстои да бъде писан не само от лекари, но и от юристи.
Уреждането на този въпрос е крайно належащо, тъй като има жени със заболявания и отстранена оперативно матка, но с напълно запазени функции на яйчниците, които могат да имат здрави деца от свой собствен генетичен материал, ако им ги износи и роди друга жена, казва още той и подчертава, че сега много нашенки си търсят "майки под наем" в чужбина срещу луди пари.
Броят на приетите в болница намалява за пръв път, подчертава "Сега".
1 510 604 приети случая са отчели лечебниците от януари до ноември включително 2010 г., сочат данните на НЗОК. Това значи, че за цялата година общо хоспитализациите са около 1 647 000.
През 2009 г. приемът е цели 1 769 594 случая, или с над 100 000 повече от м.г. 2009 г. е и годината с най-висок брой хоспитализации у нас.
Парадокс - цените на фуражите растат двойно, а свинското поевтинява, коментира под глава "24 часа".
Така е и у нас, и по-света. В същото време хлябът поскъпва. Днес можеш да купиш месо на промоция на цената на 2-3 хляба. Нещата ще се нормализират, коментират производители.
Според едни се очаква рязко поскъпване на месото още през април. Тогава било вероятно у нас агнешкото да стане 12-13 лв. за килограм, а свинското да удари 10 лв. Други прогнозират, че цените плавно ще се вдигат.
От бранша обясняват, че за евтиното месо сега причините били европейският скандал с диоксина и свитото вътрешно потребление.
Хлебопроизводителите пък смятат, че поскъпването е обективно. И те обаче не вярват хлябът да мине 3 лв. за килограм.
Олиото продължава да поскъпва и на едро вече се продава срещу 2,85 лв. за литър, информира "Монитор".
Скандалът в БАН беше политически, това твърди пред "Труд" Благовест Сендов, бивш председател на академията.
В отговор на въпроса кой вкара политиката в БАН, той е категоричен - "тези, които я управляват". Според Сендов договореността, която се постигна на срещата в парламента, е един шанс, който не бива да бъде пропилян.
Има достатъчно модели, който академията да следва по пътя на реформата, но основният въпрос е тя да запази традициите си. В заключение Сендов заявява: "БАН е бисер, който трябва да се използва."
През миналата седмица политиците и БАН най-сетне постигнаха консенсус за бъдещето на академията, отбелязва "Стандарт".
В интервю за изданието министърът на образованието, науката и младежта Сергей Игнатов уточнява: "Създали сме група, в която всяка от политическите партии е излъчила свой представител... Целта е да изготвим проект за изменение и допълнение на сега действащия закон, за да се усъвършенства управлението на БАН и да се даде възможност самата академия да има по-тесен допир с бизнеса, което ще подобри и нейното финансиране.
Предложението е да се създаде настоятелство към БАН и едновременно с това да има ред, по който тя ежегодно да се отчита пред парламента".
Игнатов подчертава още: "Както частните фирми си позволяват да дават добри заплати на специалисти, от които имат нужда, мисля, че и държавата съвсем открито може да заяви същата амбиция и да привлича учените ни отвън с по-високи заплати".
"Дума" цитира статистика, според която 41% от българските емигранти никога не биха се завърнали в родината. 19% твърдят, че биха се върнали "още тази година", а 40% от анкетираните са отговорили на въпроса с "да, може би".
Според инициаторите на проучването резултатите са жизнено важни, защото "все повече българи напускат страната и се устремяват към нещо, което в краткосрочен план е финансово полезно, но погледнато в перспектива, е убийствено за българската нация".
Според "Телеграф" около 264 дни - или почти една бременност, закъснение на година натрупват българските пътнически влакове.
Кацащите и излитащите самолети на летище София пък закъсняват с 204 дни годишно. Около 6 на сто от влаковете закъсняват в произволен ден от трескавото ежедневие на Българските държавни железници.
Червена завера събра Сергей Станишев и Георги Първанов, коментира под глава "Стандарт".
След 10 години президентът за първи път стъпи на "Позитано" 20. Той бе специален гост на дискусия за 4 февруари, организирана от младежкото БСП и фондация "Институт Николай Добрев".
Тя се проведе в партийното кафене, като бившият и настоящият лидер на социалистите седяха на една маса и демонстрираха подчертано приятелско отношение.
Президентът Георги Първанов представи нова статия, в която предлага 17 алтернативни политики, за да може България да бъде активен фактор в европейската енергийна политика, пише "24 часа".
Според Първанов България не трябва да изчаква, а да бъде активният фактор, доверителен партньор в преговорите със страните от Черноморието и Каспийския регион, от Близкия изток.
"В предишните години с някои от страните в тези региони договорихме още над 4 млрд. куб. м природен газ за България. На тази основа ние можем да реализираме изпреварващо своите национални цели преди старта на "Набуко". Това налага бързи действия на изпълнителната власт в няколко посоки", посочва президентът.
Всички трябва да се обединят срещу политическата патология, призовава в интервю за "Сега" лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "Човешките права не са панделка на демокрацията. Сега има тотално погазване на човешките права, а всички традиционни партии са заявявали, че това им е символ-верую", твърди Дончева.
България влезе в Топ 3 по икономически растеж от страните в Централна Европа през 2011 г., сочи доклад на консултантска компания Deloitte, цитиран от "Класа".
Експертите прогнозират, че страната ни ще отбележи ръст на БВП от 2,6 на сто, а първенци по икономическо възстановяване ще бъдат Полша и Словакия с 3,8 и 3,3 на сто растеж.
Данните на компанията потвърждават международните очаквания, че ръстът на БВП няма да достигне прогнозирания в бюджета за тази година 3,6 на сто.
Ще повдигнем въпроса за увеличаване на минималната заплата, анонсира пред "Класа" Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика.
"Повишението на минималната заплата ще повиши и потреблението, и жизненото равнище на хората, и много други аспекти. Да не говорим за това, колко ще се повиши мотивацията както на заетите, така и на хората извън пазара на труда да търсят по-активно работа, а не да стават част от "сивия сектор", коментира министърът.
През 2011 г. ще работим основно в четири направления: подобряване на достъпа и разширяване на възможностите за образование и обучение; повишаване качеството на обучението; развитие на услугите по професионално ориентиране; активизиране участието на социалните партньори при формулиране и реализиране на политиката в областта на ученето през целия живот, допълва още Младенов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!