В Българската академия на науките (БАН) предстои пенсиониране на около 500 служители, които ще получат парични компенсации общо 3 млн. лв. Ще има сливане на институти, както и европейски одит в края на ноември.
Необходима е драстична реформа, заяви новият министър на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов в интервю за Нова телевизия.
В предаването "Здравей, България" той подчерта, че БАН е национална ценност и не бива да се превръща в музеен експонат.
Бъдещето на академията, според министъра, е да генерира иновации.
"Никой няма да закрива БАН, но тя трябва да се преструктурира. Проблемът е, че е структурирана така, че да обслужва една икономика, която вече не съществува", обясни още доц. Игнатов.
Българската наука и висше образование се намират в една застинала среда, която се характеризира с патриархална зависимост на по-младите от по-възрастните. Тази зависимост се оказа голямата пречка по време на прехода българската наука и висше образование да станат поне малко конкурентноспособни в ЕС. България е на последно място по конкурентоспособност, посочи той.
Според министъра БАН е много тежка академия с много институти, с много сложна йерархия в нея. Благодарение на това в България се поддържа една изкуствена номенклатура, смята той.
В БАН има големи учени, каза до. Игнатов, но системата е такава, че не се получава резултат от техния труд.
Министърът смята, че академичната власт трябва да бъде разделена от стопанската и финансовата и това трябва да започне на ниво университети.
Министър Игнатов: Необходима е драстична реформа в БАН
Никой няма да закрива БАН, но тя трябва да се преструктурира, заяви новият министър на образованието, младежта и науката в интервю за Нова телевизия
20 ноември 2009, 10:29
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!