"24 часа" съобщава днес за намерението на БСП, ДПС и "Атака" да преместят НСО и разузнаването от президента към парламента. Избирането и назначаването на ръководители на НСО и разузнаването да става в Народното събрание, а не в президентството. Такъв дебат ще има в Народното събрание, съобщил в интервю за вестника зам.-шефът на парламентарната комисия за контрол над спецслужбите Камен Костадинов от ДПС. Той казва: "Президентът разделя нацията. Държи се като човек, попаднал случайно в политиката, който ще пребивава в нея кратко време". Признава, че беседва по актуални въпроси с почетния председател на ДПС Ахмед Доган. И че очаква правителството да довърши 4-годишния си мандат.
"Сега" коментира, че гордостта на първите 100 дни на правителството - сериозно намаляване на административната тежест, е на път да се окаже набор от половинчати мерки, по които има разногласия между самите държавни институции. Немалка част от предложенията ще имат спорен ефект и вероятно няма да влязат в сила заради съпротива от страна на заинтересованите страни.
Същият вестник пише, че съдебни кадровици са се усъмнили в конкурс за повишаване на прокурори. Днес ВСС решава дали да отмени резултатите и се очакват сериозни спорове.
"Стандарт" информира, че в БСП има искри заради финансовия министър Чобанов. Социалистите искали правителството да спазва предизборните им обещания. Финансовото министерство преобразява предизборните обещания на БСП. Припомнят, че екипът на Чобанов е дал отбой за вдигането на минималната заплата от 1 октомври и за отмяната на данък "лихва". Всички приоритетни за БСП социални мерки ще бъдат внесени на заседание на Изпълнителното бюро, пише "Стандарт". Депутати настояват ръководството на партията да вземе политическо решение за спазване на предизборните обещания. "Не може 80 процента от предизборните обещания да не се случат. Смятам, че сме били достатъчно ясни кои са приоритетите", заявява в интервю медийният секретар на БСП Антон Кутев.
"Труд" съобщава, че бившият градски прокурор на София Николай Кокинов вече е консултант и дава съвети на известния столичен адвокат Иво Найденов. Вероятно на 30 септември той ще влезе и на процеса срещу подсъдимия за убийство Николай Русинов-Чеци.
Според данни, публикувани в "Капитал дейли", икономическата свобода в България продължава да се влошава. Липсата на воля за реформи и неефективната съдебна система спъват развитието на страната. Големите промени за обществените поръчки се отлагат. Остава предложението за големите строителни търгове да се наемат задължително подизпълнители.
Намаляването на регулациите за бизнеса, свиването на държавните разходи, облекчаването на данъчно-осигурителното бреме и гарантирането на върховенство на закона и на независимостта на съдебната власт – това са част от основните фактори, необходими за повишаването на икономическия растеж на България, посочват от Института за пазарна икономика (ИПИ). Препоръките за повишаване на икономическата свобода в страната са били представени в София заедно с новото издание на годишния доклад "Икономическа свобода по света", който се изготвя от канадския институт Fraser. През 2013 г. в изследването са включени 152 държави, сред които България заема 49-а позиция. Начело на класацията за поредна година е Хонконг, следван от Сингапур и Нова Зеландия.
"Сега" обяснява инициативата на земеделското министерство да наложи "свежи" продукти в големите търговски вериги. Плодовете и зеленчуците трябва да са произведени на не повече от 150 км от мястото, където се продават.
В интервю за "Сега" Борислав Стефанов, бивш изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, се обявява против последните поправки в закона за инвестициите - чужденците да стават българи, ако са у нас от година, и да вложат 1 млн. лв. в капитала на дружество, което изпълнява инвестиционен проект. "Не виждам защо тези текстове са точно в този закон. Действително няма нищо лошо в това България като бедна държава да се опитва да привлича богати хора, стига да има сериозни проверки и те да не се окажат престъпници. Като цяло обаче не разбирам каква инвестиция би било това вложение - все пак идеята е да привличаме фирми, а не хора", казва Стефанов.
В поредното си интервю, този път за "Монитор", бившият телевизионен водещ Николай Бареков отново заявява, че в предстоящата си политическа дейност няма да е патерица на никоя партия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!