Според челото на "24 часа" лидерът на ДПС Ахмед Доган се кани този път да завива надясно. И да започне да говори.
Посоката на ДПС и новината за лидера на партията съобщава Лютви Местан в интервю на по-задна страница.
На въпрос защо Ахмед Доган мълчи почти половин мандат, заместник-председателят на движението е категоричен: "Ще проговори. Отново в най-добрия за страната интерес."
Местан не уточни кога и как ще стане това. От известно време обаче в кулоарите на парламента върви слух, че Сокола изчаква да мине делото за конфликт на интереси срещу него.
То е насрочено за 27 януари. След това планирал да излезе трайно от анонимност.
Според Местан Избирателният кодекс "нарушава човешки права, при това конституционни", а президентският проект АБВ е "опит да се прави алтернатива".
В интервю за "24 часа" президентът Георги Първанов е категоричен, че може да помогне на правителството с идеи относно начина за решаване на големия въпрос с цената на АЕЦ "Белене".
Според Първанов един от вариантите е "да бъдат приобщени балканските страни към проекта" - не толкова като финансов принос, колкото като осигурен пазар на енергия от момента, в който заработи АЕЦ "Белене".
Президента подчертава, че грешката на предишното правителство е в това, че не е договорена работеща схема за ескалация на цените на оборудването.
"Една добре избрана схема за индексация може да ни доведе до по-ниска цена, отколкото твърда цена, закована отдалече, защото този пазар се развива много динамично", съветва Първанов.
За министъра на отбраната Аню Ангелов, президентът казва: "Имаме пълно обезличаване на военното командване и концентриране на властовия ресурс в ръцете на едно политическо лице. И твърдя, че това е тенденция на реполитизация на армията."
Първанов признава, че споровете му с военния министър "далеч надхвърлят кадровата политика". В отговор на въпрос президентът съветва и образователния министър Сергей Игнатов.
Според Първанов реформата в БАН без съмнение е необходима, но тя не бива да става административно.
"Трябва реформа, но с вътрешен дебат да се изгражда връзката наука - бизнес, да се стимулира взаимодействие между БАН и университетите."
Аптеките са на път да спрат да отпускат безплатно най-скъпите лекарства, плащани от здравната каса, алармира "Сега" като се позовава на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Става дума за медикаменти като инсулин, интерферони, препарати за Паркинсон и за психиатрични заболявания.
Някои от тях струват по 2000-3000 лв. и дори не могат да бъдат купени на свободна продажба.
Причината е, че здравната каса бави парите на аптеките, обясни председателят на асоциацията Николай Костов.
Абсурдни текстове в Закона за устройство на територията и амнистии за незаконното строителство спасяват от събаряне масивни постройки във вододайните зони, пише под глава "Сега".
Така нито една от вилите, построени в чашката на язовир "Искър", няма да бъде разрушена.
ДНСК се отчете с премахването на бунгало от 27 кв.м. Става дума за около 20 масивни постройки и всички разполагат с нужните строителни разрешения или вече са се сдобили с т.нар. актове за търпимост, коментира изданието.
Само за няколко месеца България и Франция си "размениха" нови посланици, припомня "Труд". Посланик Марин Райков замина за втори мандат в Париж направо от бюрото си на заместник външен министър в София.
А посланик Филип Отие дойде от Париж, където бе директор във френското МВнР. В две интервюта посланиците Райков и Отие коментират двустранните отношения между двете страни, влизането на България в Шенген и "ромския проблем".
Посланик Марин Райков е категоричен, че "Франция не ни говори за роми, докато ние говорим за Шенген или за икономическо сътрудничество".
По думите му "България не се стреми да се разтоварва от ромската си общност за сметка на френската социална система и това се оценява. Проблемът е по-скоро в лошия образ, който дава на страната ни всяко нарушение или престъпление извършено от наши граждани. Освен това трудно се преодолява клишето "румънски и български роми".
Посланик Филип Отие е на мнение, че този проблем по никакъв начин не спъва двустранните ни отношения.
"Между нашите две страни съществува пълно единомислие, че истинският залог е подобряването на ромите в техните страни", подчертава Отие.
През учебната 2011/2012 г. ще се въведе целодневно обучение до 8-и клас за средищните училища, казва в интервю за "Монитор" Петя Евтимова, зам.-министър на образованието, младежта и науката.
"Целта ни е да намалим диспропорцията в качеството на образователния процес на децата от закритите и преобразуваните училища", подчертава Евтимова.
"Сега" цитира проучване на европейската статистическа служба Евростат, според което 21 процента от българите са заплашени от бедност и от социална изолация.
За целите на изследването са взети под внимание осреднените доходи на домакинствата, битовите условия и др., като авторите са разработили т.нар. стандарт на покупателната способност (СПС).
Средният показател на СПС за ЕС е 10 500. България е на предпоследно място в ЕС по този показател със СПС от 5882, след нас е само Румъния със СПС от 4005. На първо място се нарежда Люксембург, където този показател е 34 661.
В интервю за "Новинар" депутатът Пламен Орешарски анализира бюджет 2011 г. Според Орешарски бюджетният дефицит се очертава като основен проблем на фискалната ни политика.
"Вярно е, че той не е между най-високите в общността, но в колко от страните членки функционира валутен борд...?
На всички привърженици на сравненията с другите европейски страни ще припомня, че ние сме достатъчно бедни, за да не можем да си позволим лукса да водим грешни фискални политики, каквито наблюдаваме в някои от по-богатите страни, вглеждайки се в техните големи бюджетни дефицити.
В този аспект притеснителното е не толкова размерът на бюджетния дефицит, а обстоятелството, че са планирали трета поредна година дефицит", заявява Орешарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!