Писателят Стефан Цанев е една от възможните кандидатури на ГЕРБ за президент, пише вестник "Труд" днес. От управляващата партия неофициално са признали, че той е харесван за поста, но официално от партийното ръководство отричат. Всекидневникът посочва, че срез обсъжданите имена са Стефка Костадинова и Христо Стоичков.
"Труд" и "24 часа" коментират вероятността управляващите да посочат като свой кандидат експрезидента Петър Стоянов. Предположението се базира на изявление на Цветан Цветанов, че избраникът на ГЕРБ ще бъде "изненада за сините". Същевременно е цитирано изявление на Стоянов пред БНТ, че въпросът да се кандидатира отново за държавен глава не стои пред него.
"24 часа" посочва като вероятен кандидат на управляващите и Соломон Паси, който засега избягва директния отговор на въпроса дали ще се с евключи в президентската битка.
Вестник "Сега" се спира и на темата за държавната субсидия на ГЕРБ, която през тази година е 4 млн. лв. по-голяма в сравнение с миналата. Изданието цитира депутата Петър Курумбашев, според когото разликата в сумата се дължи на прибавянето на средствата за независимите депутати, гравитиращи към управляващите. След напускането на предишната си парламентарна група те трябва просто да декларират в Министерството на финансите, че се присъединяват към друга група, която съответно получава тяхната субсидия.
През 2010 г. ГЕРБ са получили държавна субсидия от 17 819 хил. лв., а само пред първото тримесечие на 2011 г. - 5 451 хил. лв. "Ако тази сума се умножи по четири, ще се окаже, че ГЕРБ трябва да получи близо 22 млн. лв." - цитира вестникът изявление на Курумбашев.
Вестници отделят място и на настояването на правосъдния министър Маргарита Попова за преразглеждане на критериите, по които се избират членовете на комисиите, които ще посочат магистратите за специализираните съд и прокуратури. "Дневник" посочва, че Попова е изпратила писмо до председателстващия Висшия съдебен съвет (ВСС) Анелия Мингова, в което тя иска преразглеждане на критериите
"В Наредбата и реда за провеждане на конкурсите не е съобразена и обмислена връзката между спецификата на тези структури и изборните комисии по отношение на професионален опит и несъмнена обществена репутация", цитира "Стандарт" извадка от писмото.
Попова моли ВСС да обсъди по-старателно реда за структуриране на конкурсните комисии и ако има необходимост, да бъде изменена и допълнена Наредбата за конкурсите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!