Мълчанието на управлявалото България Политбюро на ЦК на БКП, начело с Тодор Живков, в момент, когато в страната е имало сериозно радиационно замърсяване, бе определено от продуцентите на предаването от БНТ като "абсурд и куриоз", а точна оценка му дадоха 29% от обадилите се зрители.
Друга история от миналия век - намесата на името на България в атентата срещу папа Йоан Павел Втори, също определена за абсурд, остана на второ място.
На трето зрителите поставиха уникалната идея на Т. Живков да се откаже от суверенитета на България и да я предложи на Москва за 16-а съветска република.
Ето как обадилите се в БНТ зрители подредиха категория "Абсурди и куриози на ХХ век":
1. Информационното затъмнение за Чернобил - 29,05%
2. Делото "Антонов" - 17,47%
3. България - 16-а република на СССР - 14,08%
4. Дупката в Царичина (съвместната акция на военното министерство и екстрасенси) - 8,02%
5. Софийското море (копането на плавателен канал Панчарево-Павлово) - 6,24%
6. Шегата на телевизионното предаване "Ку-Ку" за АЕЦ „Козлодуй" - 6,24%
7. Похитените тленни останки на Чарли Чаплин от българин и поляк - 5,53%
8. (Не)разкритите досиета на ДС - 5,53%
9. Заводът "Червена могила" - Радомир 4,63%
10. Картината "Тайната вечеря на Политбюро" - 3,21%
По време на живото предаване в студиото коментираха д-р Любомир Канов, психиатър и писател, писателят Йордан Попов от в. "Стършел", писателят и драматург Христо Бойчев, блус музикантът Васко Кръпката, Максим Клейтман - председател на Надзорния съвет на "БесттехникаТМ-Радомир", и Ида Даниел, писателка и режисьорка.
Максим Клейтман обясни вота на зрителите с обидата, нанесена през 1986 г. от управляващите върху българския народ, и каза, че се срамува от случилото се.
Според д-р Канов абсурдите в този случай са повече от един: абсурдна е самата манифестация на 1 май 1986 г., абсурдно е че управляващите са били осведомени какво става, "абсурдно е, че са яли храни, различни от тези, които е ял българския народ", "абсурдно е, че не са се признавали за виновни". Той нарече цялата случка "един срамотен абсурд".
"Знаем тогава каква мърлящина беше навсякъде и всичко, което се случи беше логично", коментира Христо Бойчев.
Сега предстоят три седмици, през които зрителите могат да избират между класираните на първите места в десетте категории. На 4 март ще бъде финалното предаване, за да бъде избрано "Българското събитие на ХХ век".
Класирани на първите места в категориите бяха:
Военни успехи: Дойранската епопея през 1918 г. по време на Първата световна война - подвигът на 9-а плевенска дивизия, начело с ген. Владимир Вазов.
Научни постижения: Шестият сърдечен тон - едно от най-важните открития в медицината през изминалото столетие, направено през 1974 г. от проф. д-р Иван Митев.
Културни събития: Българското оперно чудо: Борис Христов, Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Гена Димитрова...
Революции в бита: Чушкопекът - патентованото българско изобретение.
Политически събития: 09.09.1944 г. - дата, определяна от едни като "социалистическа революция", а от други - като "преврат, обрекъл България на тоталитарен мрак за близо половин век".
Спортни събития: Покоряването на Еверест от Христо Проданов на 20 април 1984 г.Любовни истории: Прощаването на Никола Вапцаров със съпругата му Бойка с едно от най-разтърсващите стихотворения в историята на българската литература - "Понякога ще идвам във съня ти, като нечакан и неискан гостенин..." ("Прощално")
Строежи: Димитровград - един от най-характерните символи на строително-архитектурното преобразяване на страната през социализма, в който са вложени принципите на съветското градоустройство.
Атентати: Атентатът в храма "Св. Неделя" на 16 април 1925 г. - най-страшният терористичен акт в българската история.
Абсурди и куриози: Информационното затъмнение за катастрофата в АЕЦ „Чернобил".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!