Сметките за ток можеха да са по-ниски, ако органите, създадени за защита на конкуренцията, си вършеха работата.
Това стана ясно от думите на лидера на ДСБ Иван Костов в сутрешния блок на Нова телевизия, където бе поканен да коментира темата.
Сред фирмите, опериращи в енергетиката, има всякаква собственост – държавна – НЕК и Българският енергиен холдинг (БЕХ), общинска – някои топлофикации, частна българска собственост – производители на енергия от възобновяеми източници и не само – има продадени от БСП тецове на Христо Ковачки. Има и чуждестранни инвестиции. Има всичко. Проблемът е, че много от тези фирми са заели господстващо положение на пазара и са започнали да злоупотребяват, а държавата не оказва отпор, каза Костов.
Според него,
контролът е зле организиран.
Тези органи, които трябва да защитават конкуренцията и потребителя, не знаят на чия страна стоят, не знаят, че трябва да защитават потребителя. "Те се вживяват в някакви други роли на изпълнителна власт или на квазиизпълнителна администрация, която дори изпълнява поръчки на монополистите", каза Костов.
Той припомни, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) "веднъж обяви, че има картел при горивата, после се отметна.
"Те не пазят пазара и интереса на потребителя, а си мислят, че за управленски органи. Във философията на създаването на тези органи има тежък порок, създаден по времето на управлението на Симеон Сакскобурггостски", смята Иван Костов.
Истинският контрол трябва да дойде като принудително въвеждане на правила,
с цел конкуренция, заяви лидерът на ДСБ.
Костов даде пример с пазара на телекомуникационните услуги, където наличието на конкуренция и силен европейски натиск за правила е свалило цените.
Пазарът е този, който повишава качеството на услугата и регулира цената, добави той.
Според него технически е възможно няколко ЕРП-та да оперират в един район. Има пет северноевропейски страни, където можеш да купуваш електроенергия от различни дружества с карта, заредена с определена сума. Това обаче може лесно да бъде въведено за големите фирми. Те трябва да излязат на пазара, те трябва да могат да избират. Предлагаме, ако има защита, тя да бъде за битовите домакинства. Останалите нека се сблъскат с пазара. Който се интересува да печели, да направи инвестиция, посочи Костов.
Той обвини НДСВ, че са позволили възможността за начисляване на стойността на кражбите на енергия в нашите сметки. "Как ще ги спрем тези кражби тогава? Тук има сменена логика – натоварват ни нас с поддръжката на мрежата и кражбите. Къде е техният стимул да подобряват качеството на услугата в такъв случай", попита Костов.
Основното за справянето с проблема, според него, е
да бъде сменен и съставът на всички тези ръководни органи.
"КЗК остана същата от времето на Тройната коалиция, което означава, че не й е даден друг политически курс, а тя се избира от Народното събрание. Тези хора всичките не могат да свършат никаква работа. Те трябва да си отидат", отсече Костов.
За възможността Народното събрание да избира председател на ДКЕВР, лидерът на ДСБ коментира, че това са тежки парламентарни инструменти, които, според него, не гарантират нищо. "ДКЕВР е продължение на изпълнителната власт. Той сглобява сметки и осъществява контрол, според изпълнителната власт", каза той.
"Как да се произвежда ток, когато газът се внася на такава скъпа цена? Има много по-фундаментални причини за покачването, които няма как съдът да реши. Основното е, че това покачване спасява НЕК от фалит, тъй като е изразходвал 2 млрд. лв. за АЕЦ "Белене", каза лидерът на тъмносините.
Няма да подкрепим кандидат за Конституционния съд на ГЕРБ по политическа причина, каза още Костов. Те, ако искаха да подкрепят и да бъдат с нас, трябваше да подкрепят Екатерина Михайлова в първия тур, а не да се излагат с Венета Марковска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!