Корупцията по митниците в България и Румъния блокира присъединяването на двете страни към Шенгенското пространство, твърди в статия в. "Ню Йорк таймс" (Вж. статията).
България и Румъния похарчиха над един милиард евро за засилване на граничния контрол с надеждата, че ще влязат в Шенгенското пространство този месец. Преди няколко години присъединяването им щеше да бъде рутинен жест. Сега "новият консерватизъм" в европейския блок ги спира, пише американското издание.
В статията подробно се разказва за корумпираността на българските и румънските митничари и се посочва, че тя се е превърнала в
тема на много вицове,
най-известният от които е: "Какъв подарък правиш на митничар за рождения му ден? Оставяш го да работи сам на смяна".
Експерт в Брюксел признава пред "Ню Йорк таймс", че в миналото арестът на 248 румънски митничари и граничари би бил достатъчен, за да се получи съгласие от ЕС, но сега е различно.
Мнозина на Запад се чувстват гузни, че двете страни влязоха в ЕС в момент, в който не бяха подготвени заради корупцията, организираната престъпност и неефективната съдебна система.
На европейско равнище има консенсус, че приемането в Шенген е
единственият инструмент на ЕС за оказване на натиск
върху двете страни да решат проблеми като престъпност и отношението към ромите, пише "Ню Йорк таймс".
Инфрачервените камери на българо-турската граница могат да засекат и заек посред нощ, но това ще е напразно, ако митничарят гледа в друга посока, посочва изданието.
В материала е цитиран посланикът на Холандия в България Карел ван Кестерен да казва: "чудесно е да имаш машинка, която да проверява дали в задната част на един камион има лица, които искат да преминат нелегално границата. Но ако имаш възможността да платиш на митничаря 500 евро, за да си затвори очите, тогава от технологиите няма никакъв смисъл".
Холандският дипломат, чиято страна бе сред първите противопоставили се на приемането на Румъния и България в Шенген, казва, че "когато дадеш на някого ключ от къщата, искаш да бъдеш сигурен, че на този човек може да се вярва и че той спазва правилата".
Американското издание припомня, че и други държави от ЕС, като Финландия, Германия и Франция имат възражения за влизането на двете страни в Шенген, като един от най-силните гласове по този въпрос е този на френския президент Никола Саркози.
"Знаците на корупцията се виждат в българските и румънските села край границата
под формата на луксозни вили, които са собственост на граничарите и митничарите.
Десетки подобни вили могат да бъдат видени в Свиленград на южната граница на България", пише "Ню Йорк таймс".
Поради тези причина американското издание смята, че е малко вероятно Румъния и България да се присъединят тази есен към Шенген.
Двете страни биха получили най-много премахване на контрола на летищата, но контролът на сухопътните граници ще остане, прогнозира американското издание.
Германския министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих каза, че "в момента София и Букурещ още не са подготвени да се присъединят към Шенгенското споразумение".
Правителството в Берлин има големи колебания за влизането на Румъния и България в Шенген, дори частично, пише германския "Велт".
Както и през пролетта, Германия отново се позовава на липсата на напредък в борбата с корупцията и в реформата на съдебната система, казва говорителя на германското вътрешно министерство. Страната е резервирана за влизането на Румъния и България в Шенген, заради "по-скоро негативните доклади" на Европейската комисия.
Говорителят на германското вътрешно министерство съобщил, че министърът ще има консултации на тема разширяването на Шенген тази седмица с колегите си от Франция и Холандия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!