"Кн нтролът в интернет е ненужен и неправилен и не е в интерес на голяма част от българския народ", твърди Невен Дилков, председател на Сдружението за електронни комуникации (СЕК).
Осем граждански организации участваха днес в дискусия по призива
"Не на контрола в интернет!".
Позицията на Дилков защитиха и представители на Асоциацията на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги (АПТИУ), "Интернет общество - България", Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ), от Сдружението на независимите интернет доставчици, Гражданската инициатива "Не на АСТА" и др.
Интернет трафика само в България е 300 гигабита в секунда
това за един час е 250 000 пъти повече от съдържанието на
Енциклопедия Британика. Има два начина да
се филтрират страници и те могат съвсем лесно да се заобиколят
с ползването на прокси сървъри, допълни Дилков.
Невъзможно е да се приложи ефективен контрол в интернет. Потребителите знаят как да заобиколят филтрирането, подчерта той. Според СЕК обявяването на списък от сайтове, примерно - хазартни, за незаконни е най-добрият начин те да се рекламират. Това може да поощри потребителите да заобикалят този контрол и води до минаването им "в нелегалност".
Начинът за контрол на хазартните сайтове е свързан с по-добра данъчна политика и с проследяване на финансовите потоци в тях.
На сцената вече е хазартната индустрия, чийто интерес се премести в онлайн пространството, посочи Димитър Ганчев от "Интернет общество - България". Според него ако започне целево, регламентирано филтриране на информация, ще се смени технологията без наличие на централизиран сървър, онлайн хазартните залагания няма да се правят онлайн и ще се измисли друга технология.
Така че, опитите на властта за натиск са предварително обречени на неуспех, категоричен е Ганчев. Той прогнозира, че в далечно бъдеще интернет потребителите ще станат по-активни по отношение на участието си във властта, защото "до момента единственото, което правим е, когато властта измисли нещо, общността да се защитава", каза той.
Формира се критична маса граждани,
които възприемат новите технологии като упражняване на по-пряка демокрация, ще има промени на начините, по които хората ще контролират властта, убеден е Ганчев.
Протестите, свързани с АСТА показаха, че хората не са склонни властта да решава някакви неща, без да ги пита, отбеляза той.
От БАИТ също са недоволни от опитите за натиск и ограничаване на свободата в интернет - най-демократичното технологично изобретение.
"Ако загубим това право значи, че сме загубили демокрацията, защото имаме цяло едно поколение, израснало в и чрез мрежата", заяви Теодор Захов от организацията.
"Гласуваните на 2 февруари 2012 г. на първо четене от
Народното събрание промени в Закона за хазарта съдържат
рестриктивни текстове за филтриране на съдържане и сайтове в интернет, противоречащи на редица директиви на Европейския
парламент и решения на Европейския съд." Това се посочва в
петиция до председателя на Нродното събрание от АПТИУ.
"Никой да не може да налага контрол и филтриране на трафика в интернет и да не може без съдебна санкция да изисква информация
за личните данни на потребителите", посочват от асоциацията.
Граждански организации: Контролът в интернет е ненужен и неправилен
Формира се критична маса граждани, които възприемат новите технологии като упражняване на по-пряка демокрация, бе заявено на дискусия "Не на контрола в интернет!"
6 март 2012, 14:38
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!