Ме е се, не мине някоя и друга година, и болничните се развяват като най-големия проблем в държавата. Ето и сега пак някой реши, че ако се промени редът за плащане, дупката в хазната на НОИ ще се закърпи и всичко ще заспи.
С новата схема, предложена от правителството, при която първите 2 дни се поемат от работодателя, а третият става неплатен, всъщност само прехвърляме проблема от болната глава на здравата. Илюзия е, че по този начин ще спрем фалшивите болнични и ще спасим НОИ от източване. Само ще натоварим и без това обеднелия работник.
Единственото смислено решение е затягане на контрола. А това ще стане, когато и НОИ, и здравната каса, и НАП се включат адекватно в инспектирането на лекарите.
Нека се въведе модерен режим на проверки на джипитата, да се следят издадените болнични всеки месец. Да се въведе смислен минимум и всеки доктор, който го прехвърли, да се брои за рисков - така, както за данъчните има рискови длъжници.
Не е трудно да се измисли схема, по която да бъдат наблюдавани.
НАП, НЗОК и НОИ се нуждаят от интегрирана система за комуникация, така че в мига, в който болничният се издаде, той да се регистрира и засече и от трите институции. Отдавна се говори, че листът трябва да се предава по електронен път. Крайно време е това да стане.
Има логика в идеята да се увеличи плащането на работодателите, защото те могат по-добре да контролират подчинените си, но така ще накажем пак бизнеса заради чужд проблем. А това не е много добре особено в условия на криза, защото неминуемо ще рефлектира и върху работника.
Проблем има в осигурителната система, породен от представянето на документ с невярно съдържание. И отговорността за това не е нито на работника, нито на работодателя.
Ако все пак се стигне до връщане на топката към работодателя, той трябва да поеме напълно плащането на първите 3 дни, както бе през 2000 г.
Това всъщност ще е преформатиране на сегашния режим, защото няма да се промени нищо съществено от гледна точка на работника.
Сега шефът плаща първия ден, като има ограничение не повече от 15 дни годишно. Ако му прехвърлим първите 3 дни със същия годишен лимит, той няма да е по-натоварен.
15 пъти по 1 ден е същото като 5 пъти по 3. Преди да реши човек да спекулира, ще си направи сметката, че шефът все пак го контролира и не може да го лъже безкрай.
Не виждам обаче смисъл в драстични движения, а въвеждането на ден, за който болният няма да взема пари, е абсурдно.
Не може работещият непрекъснато да се наказва, особено в условия на задълбочаваща се криза.
Интересно е, че според последния анализ на НОИ само 20% от болничните са фалшиви, което при 160 хиляди болнични листа годишно значи близо 32 000. Не може заради тях да наказваме останалите 130 хиляди, които боледуват действително.
Всички знаем как се храни, в какви условия работи и колко стресиран е българинът.
И чисто финансово няма нужда от резки движения. Когато правихме пакета антикризисни мерки, ние бяхме сметнали, че от 59-те мерки в хазната ще дойдат 1,6 млрд. лв.
Тази 60-а мярка е излишна, тя бе спусната отгоре и няма смисъл да се правим на по католици от папата, при положение че не е ясно кой ще спечели от това.
За фалшивия болничен наказват работника вместо джипито
Единственото смислено решение, за да бъдат спрени фалшивите болнични листове, е затягане на контрола, казва пред в. "24 часа" Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ
8 април 2010, 10:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!