Вестниците цитират председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, който признал в Силистра: "Много неща сме направили, много грешки сме допуснали, поправяме ги - имаме много млади кадри в партията".
И още: "Настава тежко време. ДПС рязко губи мощност. БСП изостават и могат да пуснат и най-гнусните компромати срещу ГЕРБ, защото БСП не искат правителство. Но нека си видят площадите. За разлика от БСП, площадите по време на предизборната кампания на ГЕРБ са пълни, защото правим нови пътища, нови църкви, подобрена инфраструктура, обновен е и резерватът Сребърна".
Борисов напомнил на избирателите, че "Иван Костов не е казал една негативна дума срещу другите партии, а само срещу ГЕРБ.
"Няма как ГЕРБ да не бие на изборите, и то с много, и това озлобява нашите политически опоненти. След изборите ще настъпи отрезвяване, а тепърва БСП ще трябва да се справя с вътрешнопартийните си проблеми", казал в Балчик Цветан Цветанов. Според зам.- председателя на ГЕРБ партията е силна, защото има ясна визия какво трябва да прави. В предизборната кампания не използва агресията като форма на общуване.
"Преса" цитира председателя на ДСБ Иван Костов, който твърди, че следващият парламент трябва да разследва как е създадена престъпна организирана мрежа в МВР и как тя е получила подкрепа от прокуратурата, за да може да се извършват политически репресии. "Ако Народното събрание "иска да си върне властта", то трябва "да постави на място" тази организирана престъпна група, да направи невъзможно друго посегателство върху политическата система на страната", уточнил Костов.
Според бившия министър-председател ако гласоподавателите не успеят да изберат чрез вота си правителство, тогава последен вариант бил парламентът да състави кабинет. "Но ако ДСБ и БДФ не участват в правителството и са опозиция - със сигурност очаквайте провала му", заявил Костов.
В коментар във в. "Стандарт" проф. Михаил Мирчев, преподавател по икономическа социология, ръководител на Агенция "АССА-М" и председател на Асоциацията на социолозите, предвижда, че "съюзът между Касим Дал и НДСВ може да е голямата изненада на предстоящите избори".
"ГЕРБ и БСП се борят за лидерство. И двете имат изравнени електорални ядра - по около 700 хил. гласа. Борбата ще бъде за периферията. Три седмици преди изборите БСП видимо консолидира своята периферия. Обратно, ескалирането на скандалите в ГЕРБ ще ги ерозира, значителна част от тяхната периферия ще се откаже.
Но истинските промени ще дойдат от малките и средните партии. ДПС преди тези избори си постави задачата да постигне 800 хил. гласа (при 610 хил. през 2009). Това би било израстване от средна партия медиатор до една от трите големи партии. Но вероятно ще стане обратното - те са на път да загубят монопола си сред българските турци и мюсюлманското население, своята водеща позиция в повече от 10 области и сред избирателите от Турция. "Атака" също няма да може да израсне до средно голяма партия. Те катастрофално загубиха 2/3 от своя електорат, а сега се борят да си възвърнат поне част от него.
Ще се намесят новите малки партии. Предвиждам 42-то НС да бъде изключително раздробено и пъстро. Още преди месец прогнозирах, че бъдещата управляваща коалиция вероятно ще бъде от 4 формации", казва проф. Мирчев.
Под заглавие "Няма "мой човек" в политиката" журналистът Емил Спахийски пише в "Труд": "Колко ли шокиран е Цветан Цветанов от "предателствата"? Видни фигури в ГЕРБ разкриват ужасяващи тайни за него. Бившият му колега и приятел Мирослав Найденов го топи, главният прокурор Сотир Цацаров го е погнал като разгонен бик юница, президентът му е обърнал гръб, за разните клакьори - да не говоря. Та нали той е всемогъщият сив кардинал на партията, разбивачът на наглите и килърите?
Какво се случи? Какво се случи ли? Случи се логичното: постовете са приватизирани, хората - еманципирани. В политиката няма вечни приятели, има вечни интереси
Това е лошата новина за Цветанов. Добрата новина е за нас. В мръсните скандали около подслушването бе изпълнено обещанието на ГЕРБ за пълна прозрачност в управлението. В тази държава вече няма тайни. Всичко, което се подозираше, говореше, предполагаше, вече е на бял свят. Механизми за вземане на решения, задкулисни игри, кадрова политика - всичко...""24 часа" пише, че "Пътна полиция" отчита значително намаление на случаите, в които шофьори не дават предимство на пешеходци. Обаче по статистиката на КАТ инцидентите с пешеходци не намаляват. От началото на годината пешеходците, които пресичат в нарушение са 2,5 пъти повече от шофьорите, газещи предимството им. Излиза, че след инициативите за убеждаване на шофьорите да спазват правилата, трябват подобни и за пешеходците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!