Драстичен скок от 60% в цената на пшеницата по световните борси, пише под глава "Класа". На българския пазар цари хаос, производителите не продават засега, допълва изданието.
Цените нарастват с темпове, невиждани през последните 50 години, съобщили от "Уолстрийт джърнъл".
На Чикагската борса цената на фючърсите е над 7 щ. д. за бушел, което е повече от 250 щ. д. за тон. Нивото е най-високо от септември 2008 г. Тази стока познава и доста по-високи равнища, но през последните два месеца изненадва с бързия темп на промяна.
От началото на юни цената на хлебното зърно се е увеличила с цели 60%. Само в понеделник на европейския пазар пшеницата поскъпна с 8 процента и достигна 211 евро за тон.
Сериозната суша в някои райони на Русия, Украйна и Казахстан е причинила скока.
Според челото на "Монитор" цените на хляба се готвят за скок. От два дена брашното тип 500 поскъпва и цената му вече е прескочила 500 лева за тон, а това веднага ще се отрази по цялата верига от нивата до готовия хляб.
В същото време фуражната пшеница се продава по 260 лв./т, а хлебната гони 300 лв./т, съобщил Георги Попов, председател на асоциация "Хляб за България".
Причина за поскъпването е по-лошата реколта, житото в огромната част не става за производство на насъщния според мелничарите.
"Тракия" потъва, алармира на първа страница "Труд". Има реална опасност да се наложи мащабен ремонт на най-новия участък на автомагистралата (Чирпан - Стара Загора). За това съобщил председателят на Браншова камара "Пътища" Румен Йовчев.
Според него чисто новият аутобан вече плаче за ремонт, за който са необходими поне 10-12 млн. евро.
"Проблемите са много. Насипите на всички надлези по трасето не са укрепени и заради ерозията устоите им са подронени. Освен това са се появили коловози от двете страни на трасето, а има и голяма вероятност пътят в последните километри преди Стара Загора да започне да потъва", категоричен бил Йовчев.
Затова според него не е виновен изпълнителят на строителството "Трейс Груп", а зле подготвеният проект от държавата, който бил направен единствено с идеята да бъде възможно най-евтин.
От компанията сигнализираха навреме какви са проблемите, но бившето ръководство на Агенция "Пътна инфраструктура" не им обърна никакво внимание, обяснил шефът на браншовата камара.
И "Килърите" на свобода, пише под глава "Дневник". В един ден Софийският апелативен съд "попари" последните най-шумни акции на МВР - "Килърите" и "Всичко коз", като освободи задържаните по тях..
Според челото на "Сега" две суперакции на МВР катастрофираха в съда. Операциите бяха обявени от премиера Бойко Борисов за невиждан от години успех срещу престъпността, уточнява изданието.
Съдийски тим удари МВР с "Всичко коз" и "Килърите", е заглавието на "24 часа" по темата.
"Монитор" цитира на първа страница изказването на Цветанов: "Безотговорно и обидно за всички, които се стремят да правят честен бизнес в България и за всички, който плащат данъци на държавата."
Изумително е отсъствието на прокуратурата в спора между съда и МВР, коментира в интервю за "Дневник" Иванка Иванова (институт "Отворено общество"). Иванова твърди, че конфликтът между съдебната и изпълнителната власт е идеологически. По думите й наказателната политика се формира през "скандали и опипом".
Съдът не е одобрявал протокол за нахлуването на полицаи в жилището на семейство Мустафови в Кърджали, съобщава "Сега". Това е обявила пред изданието адвокат Елисавета Пенчева, която е поела защитата на пострадалите в нощта на 23 юли.
Полицията в Кърджали е действала извън рамките на закона, е коментарът в интервю за "Новинар" на Йонко Грозев, адвокат. По думите му от това, което е публично известно, не може да се приеме, че полицаите са имали информация, че именно в това жилище се извършва тежко престъпление.
Американският посланик в София - Джеймс Уорлик харесал за шеф на митницата ни 42-годишния Красимир Катев, съобщава на първа страница "24 часа".
Уорлик лансирал идеята си за бившия зам. финансов министър на НДСВ в средата на юли пред първите мъже в правителството. "24 часа" попитал вицепремиера и финансист 1 Симеон Дянков, който отговаря за митниците, какво е отвърнал на дипломата.
"Не бих могъл да коментирам слухове. Въпросът за евентуална смяна на директора на агенция "Митници" не е обсъждан, лаконичен бил Дянков. Според отлично осведомени обаче в правителството били силно смутени от лобирането за царски кадри, тъй като Уорлик дал идея да се назначи за министър и още един от хората на Симеон, уточнява изданието.
Държавата не трябва да внася за пенсия. Осигуровките е добре да се вдигнат с още 6 до 8 процента, казва в интервю за "Стандарт" Христина Митрева, управител на НОИ.
По думите я промяната в пенсионната реформа е необходима, тъй като има голям дефицит в НОИ, особено през последните две години - 2009 и 2010 г. Други причини са застаряващото население; намаляването на населението; продължителността при живота - очаква се тя да се увеличи.
В здравната система не са разрешени бързи и хаотични действия. Не вярвам да се стигне до приватизация на болници заради натрупани дългове, казва новият шеф на здравната комисия в НС Десислава Атанасова в интервю за "Сега".
По думите й Здравната карта ще е готова до 31 декември тази година. Срокът е наложен, за да може от 1 януари да се каже кой оказва медицинската помощ и кой ще може да сключва договори с касата.
Такса европроект влиза в сметките ни за вода, съобщава в интервю за "24 часа" Нона Караджова, министър на околната среда и водите. По думите й в момента се обмисля заедно с Министерство на регионалното развитие и благоустройството да се сключат договори между общините и ВиК дружествата и чрез тарифите за ползване на водните услуги да бъдат погасявани заемите, които общините са вземали за съфинансиране.
България може да засити скъпия суровинен глад на Европа, твърдят в интервю за "Труд" евродепутатите Паул Рюбих и проф. Владко Панайотов. Рюбих, заедно с Панайотов създадоха в Европарламента вътрешна комисия за опазването на суровините и търсенето на алтернативни източници на ресурси и енергия на Стария континент.
По думите на Панайотов България има място в тази комисия - тя може да стане един от основните доставчици на суровини чрез преработване на отпадъци. Освен това и чрез осъществяването на технологичен трансфер при създаването на нови суровини, много ефективни за нас и Европа, допълва Панайотов.
"И рушветът мина на разсрочено плащане" е заглавието над интервю в "Труд" с Васил Велев, председател на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Според него адекватна реакция по време на криза е да се оставят повече средства в бизнеса и домакинствата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!