Софтуерът "Law Choice", който се използва за случайното разпределение на делата във Върховния административен съд (ВАС) и 90% от съдилищата в България, позволява манипулация при избора на съдията, който ще гледа делото.
Това са основните констатации в доклада на работната група, която провери ВАС, пише в. "Капитал Daily" в блог частта си.
Докладът от ревизията е бил подписан от всички членове на работната група (в която влизат член и експерти на ВСС, представители на НПО и независим ИТ експерт), като само членът на Инспектората към ВСС Димана Йосифова е подписала с особено мнение някои от препоръките.
Според заключенията едно и също дело може да бъде разпределено от софтуера няколко пъти и да се определят различни съдии докладчици. Отделно от това е възможно да се манипулира натоварването на отделните съдии в посока делото да се падне при най-ненатоварения, без това да оставя следи.
Възможно е от друга инсталация на програмата да се разпечатва протокол за случайното разпределение с "правилния съдия".
На практика log-овете на системата се пазят в
незащитени файлове, които могат да се редактират с текстов редактор
Миналата седмица след предложение на председателя на ВАС Георги Колев ВСС иззе проверката за случайно разпределение от комисията за предотвратяване на конфликт на интереси на Незабравка Стоева, която е изготвила доклада за ВАС и ВКС и я възложи на друга комисия, без да са ясни мотивите за това, припомня "Капитал".
За нов проверяващ орган бе избрана комисията по информационни технологии, оглавявана от бившия следовател Румен Георгиев.
В интервю за в. "Преса" Стоева споделя, че по време на ревизията във ВАС проверяващите не са срещнали съдействие от ръководството на съда:
"Една проверка може да бъде извършена много формално и в обществото да продължи да витае мнението, че "гарван гарвану око не вади". Ние в комисията предпочетохме по-задълбочения подход. И в последна сметка се натъкнахме на необяснима съпротива", споделя тя.
Нямам от какво да се притеснявам
по отношение на проверката за случайно разпределение на делата във Върховния административен съд, заяви председателят на ВАС Георги Колев, цитиран от БГНЕС.
Не се притеснявам, но когато са искани неща, които нямат отношение към предмета на проверката, започвате да си задавате въпроса какво се прави, дали не се търси нещо, което не съществува, коментира още Колев.
Председателят на ВАС все още не е запознат с окончателния доклад за резултатите от проверката.
От първия момент, когато беше назначена проверката, единственото нещо, което получих e едно писмо и един протокол, в който не бяха отразени каквито и да било данни за това кой е проверяващият, каза още той.
Колев коментира и думите на Стоева пред "Преса".
"Интервюто е интересно, но според мен е некоректно. Няма как да твърдиш, че 15 членове на ВСС са гласували по команда, малко е несериозно това", смята той.
Аз поставих въпросите за липсата на методика при извършване на проверката, липса на ясен начин на избор на проверяващи. Не може и не е обяснение отговорът "счетохме, че са подходящи тези", каза още Георги Колев.
Несериозно е да се твърди, че има безпринципни решения в този ВСС, казва Колев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!