"Цената на примирието" е водещият коментар в. "Капитал". Зам.-председателят на новата структура БОРКОР Петко Сертов (бивш шеф на ДАНС) е еднакво близък и до БСП, и до Яне Янев, и до Алексей Петров. Това може за малко да осигури временно спокойствие за премиера и неговия заместник, но не и правовия ред и сигурността в страната, пише вестникът.
В същото време нелогичните и непоследователни действия на премиера издават несигурност и паника - той се опитва да ограничи загубите от кризата, която предизвика Алексей Петров с изтичането на СРС, и заедно с това да спаси втория човек в ГЕРБ - Цветан Цветанов, смята авторът. Според него в желанието си да минимизира щетите
Борисов се опитва да сключи примирие и реабилитира компрометирани хора, като ги вкарва в сърцето на управлението.
Това краткосрочно може и да спре скандалите, но със сигурност няма да върне доверието у тези, които гласуваха за ГЕРБ с надеждата за почтеност, нормалност и базови стандарти на демокрацията, пише в статията.
Не може да става дума за никакви сделки между БСП и ГЕРБ
по въпроса за БОРКОР, заяви вчера лидерът на БСП Сергей Станишев в коментар за назначението на Сертов в новото антикорупционно звено, съобщава "Дума".
"Очевидно премиерът се стреми, предвид доклада от ЕК, да даде знак за по-голяма прозрачност, за по-голяма непартийност, но остават маса въпроси: как ще функционира БОРКОР и с какви функции ще бъде. Законодателно по никакъв начин не са определени функциите на тази комисия. Би трябвало по правилник да е нещо като аналитично звено. Това, което заявява премиерът, говори за някакви други функции, по-скоро за функции, по-близки до полицейски", сочи Станишев.
Къде куца днес диалогът с обществото, коментира Георги Коритаров в "Труд". Според автора трябва да се засили политическото начало и да надделее над интригите и усещането за хаос. Политиката на ГЕРБ трябва да се осмисля и изговаря качествено и пълноценно от много по-широк кръг хора, а не само да бъде персонифицирана в очакване какво накрая ще каже премиерът. Освен това
аналитичният потенциал в националните медии е унищожен -
ако България иска да има съвременни дебати, на нея са й нужни високообразовани и независими журналисти на ключови позиции. Но за да се случи всичко това, страната ни трябва да се върне към принципите на правовата държава.
На Бойко му отива да бъде президент, смята Желю Желев,
президент (1990-1997) на България. В интервю за "Труд" той отбелязва, че атаките към премиера идват не само от официалната опозиция, а и от двете десни партии.
Поведението на СДС и ДСБ беше политически погрешно - може да подлагаш на остра критика правителствената партия, но тъй като тя също е дясна, член на ЕНП, не бива да става по такъв начин. Те се превърнаха не в алтернатива, те станаха по-остра опозиция от традиционната, казва Желев.
Според него ако бъде освободен вътрешният министър или други членове на правителството, които търпят критика, това не е гаранция, че нещата веднага ще тръгнат добре. По-скоро от тези министри трябва да се искат гаранции, че могат да подобрят своята работа.
РЗС оспори в съда заповед на финансовия министър Симеон Дянков,
с която се орязва държавната субсидия на партията, пише "Сега". Със заповедта се съкращава съществена част от държавното финансиране на РЗС с аргумента, че при промяна в членския състав на ПГ се прилага принципът "парите следват депутата". И тъй като шестима се отцепиха от РЗС и групата се разпадна, министърът е разпоредил техните дялове да се приспаднат от общата партийна субсидия. "Тази заповед е в грубо нарушение на закона за политическите партии и представлява политическа репресия срещу РЗС", възмути се Яне Янев.
София ще се жалва в ЕС заради препятствията от страна на Белград
за честване на годишнината от обесването на Васил Левски в Западните покрайнини, съобщава "Сега". България ще информира европейските си партньори за спирането на българи да преминат вчера границата за поклонението пред паметника на Васил Левски в Босилеград, обяви външният министър Николай Младенов.
България е връчила нота на посланик Александър Цървеняков. Според Младенов трябва да има дискусия в Брюксел за подобен вид практики на Балканите.
ЕК поиска спешни мерки срещу черните каси на партиите, акцентира "Сега". Даренията в брой трябва още да се ограничат и да се предвиди наказателна отговорност за нарушаването на правилата за финансиране на политическите формации, става ясно от междинния доклад на ЕК.
"Монитор" публикува интервю с Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО. Тя посочва, че в момента се подготвя създаването на
катедри на ЮНЕСКО за културното наследство в Университета във Велико Търново и в Университета по библиотекознание.
През месец март България ще бъде домакин на семинар за подготовка на експерти по нематериално културно наследство от Европейския регион. Българска фондация биоразнообразие работи по реализация на проект за опазване на биоразнообразието и устойчивото развитие в района на Природен парк "Странджа". Бокова призовава да насърчаваме толерантността между обществата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!