"Капитал дейли" осведомява, че година след като държавата продаде терена и недовършения корпус на ИПК "Родина" за 20 млн. лв, Агенцията за приватизация има основание да вземе още толкова. Причината е, че бетонният скелет на високата сграда на бул. "Цариградско шосе" още стърчи неразрушен въпреки поетия ангажимент сградата да бъде завършена или съборена от купувача - дружество, контролирано от Ирена Кръстева, собственичката на "Нова българска медийна група", майка на злополучния депутат от ДПС Делян Пеевски.
Според приватизационния договор неизпълнението на тази клауза означава неустойка за дружеството до 20 млн. лв., която е обезпечена с банкова гаранция за същата сума. Тъй като все пак малка част е разрушена, договорът предвижда частично усвояване за несъборената част. Покупката беше финансирана от Корпоративна търговска банка. Сега на ход е Агенцията за приватизация. От ведомството обясниха, че по договор в момента тече едномесечен срок, в който купувачът трябва да докладва какво е извършил. След 20 септември агенцията ще реши каква сума от гаранцията подлежи на усвояване.
Под заглавие "Какво не знаем за сметките за парно" в. "Труд" се опитва да систематизира в осем точки съдържанието на изравнителните сметки за топлофикация. Тази практика продължава вече повече от десет години, но все още има неща, които потребителите не знаят за своите фактури.
"Стандарт" пише, че нито лев от новата Програма за развитие на селските райони, която стартира догодина, няма да постъпи в банковите сметки на фермерите през 2014 г. Първите проекти по новата програма вероятно ще се приемат едва през последните три месеца на 2014 г. За това алармираха представители на Българската асоциация на търговците на агротехника. Причината е, че работата по новата Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. върви бавно.
Във в. "Сега" са изчислили, че в България всеки пети чиновник е началник, а в раздутата администрация има хиляди незаети щатни бройки. В държавните, областните и общинските служби има 145 000 щатни работни места, а най-високата основна заплата е 4300 лева. Това разкрива докладът за състоянието на администрацията за 2012 г., разгледан и одобрен от правителството.
В първия план на премиера Орешарски се появи намек за реформа на администрацията. Там бе записано, че в държавата има цели 136 агенции, чието съществуване трябва да бъде преразгледано. В следващите версии на плана "Орешарски" обаче тази идея изчезна, отбелязва "Сега". 55 170 души са в МВР, и то при положение че миналата година министерството е намаляло с 3000. Следващите многолюдни министерства са на външните работи - с 1350 бройки, на отбраната със 781, на икономиката - 854 с подопечните му агенции, на финансите с 651.
"Позиции като тази на зам.-шефа на митниците Николай Попов трябва да са консенсусни и вдъхващи доверие. Не би трябвало лице, което има отнет допуск, да бъде назначавано на никакъв висок държавен пост", коментира в "Сега" бившият председател на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) Цвета Маркова.
Зам.-шефът на агенция "Митници", който отговаря за митническото разузнаване и разследване, не разполага с допуск до класифицирана информация, какъвто се изисква за позицията. Попов е имал допуск, който му е отнет през 2009 г., когато е бил шеф на звеното за борба с организираната престъпност в София - заради нерегламентирани контакти с хора от подземния свят, свързани с наркотрафик. Попов е обжалвал отнемането на допуска си пред ДКСИ, но комисията установила, че данните са достатъчни за отнемане на допуска.
"Монитор" пише, че часове по физическо възпитание и спорт вероятно ще има всеки ден в българските училища. Това предвижда проект за наредба на Министерството на здравеопазването.
Идеята е седенето на учениците зад чина и компютъра и претоварването с информация да се балансират с повече игри и движение, като така се избегнат агресията, гръбначните изкривявания, обездвижването и редицата заболявания в детска възраст в резултат на нездравословния начин на живот.
Според информация в "24 часа" България ще поема разходите за обучение на студенти от развиващи се държави в наши университети като част от ангажиментите на страната в ЕС да предоставя международна помощ. Това предвиждат промени в правителственото постановление за международната помощ, предложени от министъра на външните работи Кристиан Вигенин. Интерес към обучението на студенти у нас има от държави в Африка и бившите съветски републики по брега на Черно море Украйна и Грузия, се казва в мотивите на министъра.
До този момент постановлението не разрешаваше държавата да финансира обучението на чужди студенти като част от международната помощ.
"Монитор" съобщава, че до края на тази седмица в най-грубия си вариант Изборният кодекс ще бъде готов. Според зам.-председателката на парламента и депутат от БСП Мая Манолова проектът е включил всички възможни решения по всяка от важните теми в кодекса. В изработването на предложенията за промяна в изборните правила се била включила както работна група, така и експерти и представители на институции, които имат опит в правенето на избори. Манолова се надява дебатът за Изборния кодекс да се проведе още в началото на есенната сесия.
Част от предложенията на гражданите са въвеждане на мажоритарен вот, намаляване на броя на подписите за допускане до участие в изборите, изчистване на избирателните списъци от т. нар. мъртви души и намаляване на субсидиите за партиите, както и по-голям шанс на независимите кандидати.
Също "Монитор" съобщава, че 1300 сгради убийци с културна и историческа стойност в София пустеят и са опасни за живота на жителите и туристите. Около 1700 сгради са обявени за паметници на културата и трябва да бъдат опазвани във вида, в който са построени. Много от тях обаче са пред разруха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!