През 2008 г. не е имало никакво рекордно преизпълнение на приходите, както се хвалеше правителството на тройната коалиция. Тогава са събрани с 616 млн. лева по-малко данъци от заложените в закона за държавния бюджет.
И на практика тройната коалиция е харчила излишък, който не е съществувал. Това разкрива одит на Сметната палата, публикуван вчера.
Неизпълнението на данъците през все още силната за българската икономика 2008 г. е сигурен знак, че световната криза се е отразила чувствително дори на бюджет 2008.
Това се е знаело от тогавашните управляващи, но въпреки това в края на годината те решиха да раздадат 1,5 млрд. лева.
"Бягството от парламента е удар по демокрацията", пише "Сега" по повод обявеното от депутата Яне Янев, че РЗС през януари няма да участва в заседанията на Народното събрание, за да се срещат с избиратели.
Всеки разумен депутат би трябвало да умее да съчетава законодателната и електоралната дейност. Същите тези избиратели, за които изведнъж се сетиха от РЗС, плащат заплати на депутатите не да обикалят страната, а за да законотворят.
Ако Янев и компания напуснат не просто залата, а парламента като цяло и се откажат от всички депутатски благинки, това определено ще ги издигне в очите на избирателите. От законодателна гледна точка не е много ясно какво се случва, ако партия, преминала 4%, напусне парламента въобще.
С подобна криза обаче Яне би могъл да разтресе статуквото, срещу което толкова обича да говори.
"Държавата купува военни разработки на БАН", съобщава "Монитор". Военни прототипи и системи за сигурност, разработени от БАН, ще се внедряват във военната индустрия, каза премиерът Бойко Борисов, след като разгледа институтите по металознание и геофизика на академията.
"Бойко: Платих борча на Сергей към пиратите", пише "24 часа". Предишното и настоящото правителство са участвали в схема за плащане на откуп за отвлечен български гражданин в Сомалия.
Това твърди премиерът Бойко Борисов, който обаче категорично отказа да съобщи при какви условия страната ни е преговаряла с похитителите.
"Знаете, че аз много строго спазвам закона за класифицираната информация и държавността и не бих си позволил публично да кажа това, което Сергей Станишев е направил. Но мога да ви уверя, че това, което е трябвало да направя - да му платя борча, съм го платил", обясни Борисов.
Той отхвърли обвиненията на БСП, че е направил груб гаф с приказките за платен откуп.
"Предишното правителство никога не е обещавало и не е плащало откуп за отвлечени българи", пък отговори бившият вицепремиер и външен министър Ивайло Калфин.
"Боби Цанков ми предложи да помага - беше доста полезен", разкрива в интервю за "24 часа" Николай Кокинов, софийски градски прокурор.
"С Цанков наистина съм разговарял - потвърждава Кокинов. - Предлагаше услугите си, искаше да ни бъде полезен с информация. Разговорите ставаха в присъствие на свидетели, на колеги.
Беше добронамерен към нас. Може би защото срещу него се водеше наказателен процес. Никога не сме приемали Цанков безрезервно, нито сме го отхвърляли. Колкото и да е странно изслушваме всякаква информация. Не случайно след първата ни среща имаше и следващи", разказва Кокинов за разстреляния измамник Боби Цанков, който е имал 12 влезли в сила условни присъди.
"Винаги съм бил искрен с Борисов", уверява в интервю за "Труд" Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи.
"Трябва да благодаря на Борисов, че ми даде възможност да спечеля доверието му и да мога да назовавам пред него нещата с истинските имена, а не да му казвам само колко сме добри.
Запазих си правото да има откровен диалог помежду ни. Когато сме разговаряли двамата - и в МВР, и в кметството, и в партията - винаги съм се чувствал като равен с равен. С това си отношение Борисов ме спечели да тръгна с него, защото по принцип аз не съм авантюрист.
Представете си каква е била силата, за да се реша да напусна министерството, в което съм работил 18 години! И да се впусна в нещо, което не знаеш какво ще стане", казва Цветанов.
"Царските имоти и политическият морал на БСП", е заглавие на коментар в "Труд".
"Соцмонархизъм в действие! Така може да се определи позицията на парламентарната група на БСП по повод мораториума върху сечта в реституираните гори на Симеон Сакскобургготски.
Законопроектът беше одобрен, но с гласовете на десницата и националистите. ДПС не го подкрепи, социалистите - също.
Предколедният дебат за царския мораториум се оказа истинско изпитание за социалистите. Те не само не го издържаха, но и публично се отрекоха от исторически изстрадани позиции.
Когато бяха активна опозиция, социалистите винаги са заявявали своето категорично "не" на реституционните и властови претенции на ексмонарха. Политическото салтомортале, което направиха левите, може да бъде обяснено с четирите години, през които бившият цар беше лоялен съюзник на БСП във властта, а днес е доброжелателен неин задграничен партньор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!