Бойко Борисов ще предложи на депутатите правителство на малцинството, от което е много вероятно да отсъства Цветан Цветанов, пише "Стандарт". По Конституция първи мандат за съставяне на кабинет ще получи ГЕРБ като партията с най-много мандати в новия парламент.
Премиер на проектокабинета ще е Бойко Борисов, вицепремиери Лиляна Павлова и Томислав Дончев, финансов министър Владислав Горанов, а за останалите министерства щели да бъдат предложени старите министри от кабинета Борисов. Все още не било ясно кой ще бъде предложен за вътрешен министър.
Ако обаче проектоправителството не събере подкрепа, което е най-вероятното развитие, ГЕРБ няма да прави коалиция, а ще остане в опозиция, категорични били в партийната централа. В такъв случай Борисов ще бъде лидер на парламентарната група на ГЕРБ.
Днес от 13 ч. ГЕРБ ще дадат първа пресконференция след изборите.
За шеф на парламента ГЕРБ отново ще предложат Цецка Цачева, от чиято работа в предишния мандат са много доволни, отбелязва "Стандарт".
Според "Труд" подкрепата за номинацията на БСП за премиер - Пламен Орешарски, расте.
От БСП вече заявиха, че ако ГЕРБ не успее да формира правителство и мандатът дойде при тях, Орешарски ще предложи кабинет от експерти. Въпреки това немалко политици се точат за важни постове, пише обаче "Стандарт".
Евентуалното правителство с мандат на левицата ще има две програми. Първата ще е със спешни мерки, които трябва да се изпълнят в първите 100 дни от управлението. Във втората ще бъдат записани задачите на изпълнителната власт за първата година от мандата.
Макар че разпределението на постовете вероятно ще бъде въпрос на договорки между подкрепящите кабинета партии, бъдещият премиер вече имал списък от експерти, които държал да бъдат министри. Според източници на "Труд" сред фаворитите на кандидат-премиера са икономистите Петър Чобанов и Петър Кънев. За първия се говори, че може да поеме финансовото ведомство, а за втория - икономиката, посочва "Стандарт".
За бъдещ ръководител на реденето на държавния бюджет обаче се върти и още едно име на виден експерт - това на преподавателя от УНСС Стоян Александров, който беше финансов министър в правителството на Любен Беров. През 1994-1995 г. Александров и Орешарски имаха обща консултантска компания за данъчни и финансови съвети, припомня изданието.
За поста министър на отбраната се върти името на Ангел Найденов. За земеделското министерство - на Светла Бъчварова, която бе директор на Селскостопанската академия и зам.-министър в същия ресор в кабинета "Станишев". Не е изключено обаче постът да отиде и при младото лице на левицата Явор Гечев.
Земеделското министерство обаче можело да отиде и в непартиен експерт, а и досега в коалиционните кабинети то е било сред ресорите, за които отговаря ДПС.
В БСП надделявало мнението, че министърът на външните работи не може да не е политическа фигура. Затова "обичаен заподозрян" е бившият титуляр в МВнР, сега евродепутат Ивайло Калфин.
В политическите среди плъзна и слух, че ако има разговори за участие в програмен парламент с извънпарламентарни партии, например с "Движение България на гражданите", постът може да бъде предложен и на бившия еврокомисар Меглена Кунева. Официалната позиция на формацията обаче е, че няма да участват в преговори за редене на правителство.
За "най-горещия" в последно време стол - този в МВР, отново се въртяло името на Михаил Миков от левицата, който бе вътрешен министър в кабинета "Станишев" след оставката на Румен Петков, предизвикана от редица скандали.
За Министерството на здравеопазването щял да се търси безспорен експерт. Не било изключено и мястото да бъде предложено на служебния министър проф. Николай Петров.
За ресор образование по линия на БСП се въртят две имена - на бившата зам.-министърка Ваня Добрева и на водача на листатата на БСП в Кърджали, който взе и депутатски мандат там Милко Багдасаров. В БСП обаче били склонни да предложат поста и на друга формация - например на "Атака". От редиците на националистите били харесани двама души - проф. Станислав Станилов и бившият шеф на ресорната парламентарна комисия Огнян Стоичков.
Вероятно било обаче и за мястото да се търси номинация от граждански организации - например на силна фигура в академичните среди.
За социалното ведомство пък се върти името на социалиста Драгомир Стойнев, който водеше същата парламентарна комисия в 41-вия парламент. Според източници от синдикатите - дори и на тях да им бъде предложено да излъчат титуляр, те биха подкрепили Стойнев.
За правосъдието се очаквало да се търси сериозен външен експерт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!