Ве е е късно България да се превърне в 52-ия щат. Но, слава богу, е 27-ата страна.
Тази седмица Европейската комисия върна за пореден път документите за завода за преработка на отпадъци, който трябва най-сетне да реши проблемите на софийската община.
От комисията заявяват, че искат още икономически обосновки за завода, като засега ще се финансират само основното депо и инсталацията за компостиране на отпадъци.
Самият завод - не, тъй като неофициално коментират, че не са доволни от търга и очакват намаление на цената и подобрение на технологията.
Без да повтаряме цялата сага на софийския завод за боклуци, едно нещо може да се каже. Загрижени за европейските данъкоплатци, чиновниците от Брюксел се грижат и за българските. Без тях нито щеше да има завод, нито пък цената му щеше да бъде приемлива.
Единственият проблем е, че ЕК има много малко влияние. А би било хубаво например, ако можеше да преговаря вместо България за строителството на АЕЦ "Белене". Или пък да разпределя средствата вместо Агенция "Пътна инфраструктура". А защо не и да определя клиничните пътеки.
По-горното няма как да стане. Но подходът на ЕК трябва да е пример за правителството и най-вече за данъкоплатците (и без това чиновниците и политиците няма да се поучат).
Всеки проект, колкото и велик и важен да е, трябва да е на сметка - оправданието, че неспециалистите не разбирали, са най-прекият път към кражбата.
Преговаря се до дупка. Всеки път когато нещо се прави зад затворени врати с оправданието за търговска тайна, значи се случва нещо съмнително.
Как България си харчи бюджета
Загрижени за европейските данъкоплатци, чиновниците от Брюксел се грижат и за българските, пише в редакционен коментар в. "Капитал"
13 декември 2010, 10:37
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!