Карл Хабсбург не изключва да се оттегли от "Медийна група България холдинг" - собственик на вестниците "Труд" и "24 часа".
Австрийският вестник "Стандард" публикува днес изявления на Хабсбург, пряко засегнат от избухналия миналата седмица остър конфликт между съдружниците.
Според Хабсбург засега е гарантирано дяловото му участие в групата.
Търговският регистър е отказал засега вписването на прехвърляне на собственост, при която намалява делът на "БГ Приватинвест" ГмбХ, в която Карл Хабсбург участва. Според публикации в медиите регистрираната в Австрия фирма е държала 53% от Медийна група България след покупката от ВАЦ в края на миналата година.
По думите на Хабсбург неприятното в случая е, че българските партньори - индустриалец от фармацевтичния бранш и софийски медиен собственик, определят ръководството на медийната фирма, което е "несъмнено непрофесионално".
В случай че не бъдат назначени професионалисти, "моят интерес е ограничен", посочва той и допълва, че при подобно положение обмислял възможността през идните месеци да се оттегли от съвместната дейност.
Българските партньори, които с неочаквана юридическа атака направиха опит да отнемат участието на Хабсбург и партньора му Христо Грозев, виждат нещата по-различно, продължава "Стандард".
Изданието се спира на двучасовото интервю на Огнян Донев пред радио К2 и публикация във в. "Труд" от началото на седмицата, в което той свежда участието на виенската страна до хонорувано посредничество за уреждане на сделката с ВАЦ. Донев, заедно с Любомир Павлов, са другите съдружници в сделката.
В интервю за БНТ днес Огнян Донев, който е и председател на КРИБ, каза:
"Големият въпрос за мен е дали Министерството на правосъдието в 21 век ще даде възможност аз да впиша своята собственост или ще се повлияе от медийни изяви да ми попречи аз да впиша моята собственост.
Никой до този момент не е отрекъл кой е дал парите.
В същия момент един елементарен акт като вписване не се осъществява".
В интервюто за К2 Донев каза, че се е запознал с Карл Хабсбург и Даниел Руц, който по-късно се оттеглил от "Приватинвест" през есента на 2010 г.
"Те ме запознаха с преговорите с ВАЦ и единствено изразиха мнение , че в крайна сметка опира до много пари, а те не разполагат с тях. Никога не са твърдяли, че имат пари, да не говорим много пари", посочи Донев.
Той твърди още, че никога не е имал претенция за конкретен процент, за контролен процент или да е водещ по сделката с ВАЦ.
Първоначално участието на "Приватинвест" било срещу договорен хонорар за осъществяване на услуга от тяхна страна, но по-късно те поискали да участват и се спрели на 30% при тяхно участие във финансиране на сделката.
"Държахме тази сделка да се получи, тук именно е моята роля - никога не съм казвал с какъв процент ще участвам. И на пресконференцията казах, че съм финансов инвеститор. Аз просто заплащам сделката. Това е израз, с който описах отворената врата, която съществува те да участват финансово. За жалост обаче, на датата на сключване на сделката тяхното участие беше нула лева, нула евро, нула монголски тугруци", каза Огнян Донев.
Някой си въобразява, че ще седя и ще гледам как някой ми краде парите, каза още бизнесменът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!