Л ипсата на яснота заплашва бъдещото управление, пише в коментар за парламентарните избори у нас в. „Файненшъл таймс“. Вестникът отбелязва, че България ще трябва да състави петото си подред правителство за по-малко от две години при най-фрагментирания парламент от падането на комунизма насам.
През последните 20 месеца България преживя улични протести срещу поредни правителства, банкова криза, тежки наводнения и загуба на финансиране от Брюксел поради лоша администрация. Тя освен това е
притисната между отговорностите си в ЕС и „гибелното влияние на дългогодишния си съюзник Русия“,
от който е силно зависим енергийно.
Новият кабинет ще има да върши доста работа, отбелязва „Файненшъл таймс“ и изрежда решаването на съдбата на КТБ, слагането на ред в енергийния сектор, възстановяването на доверието на инвеститорите към страната.
Вестникът се спира и на
възможните варианти пред ГЕРБ за съставяне на правителство
и пише, че сега партията ще търси коалиционни партньори или партии, които биха я подкрепили при ключови гласувания, без да са в управлението, или и едното, и другото.
Изданието посочва, че Реформаторският блок, вероятният предпочитан партньор за ГЕРБ в управлението, е постигал по-голям резултат от очакваното, но не достатъчен, за да може двете партии да имат мнозинство.
Според „Файненшъл таймс“ най-вероятният втори партньор за ГЕРБ е националистическият Патриотичен фронт. Вестникът цитира мнението на политолога Владимир Шопов, който смята, че е важно не само кои партии ще влязат в коалиция, но и
начинът, по който се съставят коалиции или се постигат споразумения за гласуване.
Голяма стъпка напред за българската политика биха били прозрачността и ясното определяне на политически посоки при тези процеси.
Изборите в България не успяха да сложат край на безизходицата,
пише и „Уолстрийт джърнъл“, но лидери на партии, които могат да помогнат да се състави правителство, с изказванията си след изборите показаха, че имат готовност за компромис.
Вестникът има предвид и пресконференцията на формацията на бившия президент Георги Първанов АБВ, на която е изразена готовност да се работи с ГЕРБ.
Изданието отбелязва също, че Реформаторският блок е смекчил „реториката си и се е отказал от едно от най-спорните си условия: водещата фигура в ГЕРБ Бойко Борисов да не бъде начело на следващото правителство“.
„Уолстрийт джърнъл“ добавя, че в изявленията си повечето партии са се съгласили, че е нужно да се реши кризата в енергийния сектор, да се стабилизира банковият сектор и да се върви към увеличаване на държавния дълг и дефицит, за да се спаси четвъртата по големина банка в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!