20 години след падането на Берлинската стена България, която бе най-верният съюзник на бившия Съветски съюз, продължава да бъде изцяло зависима от Русия в енергийния сектор, посочва в обширен материал Весела Сергева от Франс прес.
Със свалянето на диктатора Тодор Живков ден след падането на Берлинската стена, на 10 ноември 1989 година, след 35 години на власт, България обърна страницата на "вечната българо-съветска дружба", за да се насочи към Европейския съюз и НАТО.
Едно след друго посткомунистическите правителства се поздравяваха с новите "прагматични, освободени от идеологията" отношения с Москва, но за 20 години те изобщо не успяха да разнообразят източниците на енергия на страната, отбелязва Сергева.
Над 90% от природния газ и 60% от петрола, които се потребяват в България, идват от Русия.
Петролната рафинерия в Бургас бе купена от руската компания "Лукойл", а единствената атомна електроцентрала в Козлодуй е съоръжена с руски реактори, чието гориво се доставя от Русия.
Втора атомна електроцентрала трябва да бъде изградена в Белене от руската компания "Атомстройекспорт" и след оттеглянето на германския инвеститор Ер Ве Е Москва предлага да участва в инвестиционната програма, допълва Франс прес.
Отбелязвайки участието на България в руско-италианския проект за газопровод "Южен поток" и петролопровода Бургас - Александруполис, авторката припомня и искането на България през 1963 и 1973 година да стане руска република, което било отхвърлено от Москва.
Тези два искания съвпадат с периоди, през които София не е била в състояние да плаша външния си дълг, отбелязва Красен Станчев, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика, цитиран от Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!