В статия със заглавие "Клони ли България от Москва към Вашингтон?" списание "Форбс" коментира плановете на българското правителство относно петролопровода Бургас-Александруполис и атомната централа Белене.
Предполагаше, че Русия ще изиграе ключова роля в реализирането и на двата енергийни проекта, припомня изданието.
Централата в Белене се предполагаше, че ще замени старата атомна централа в Козлодуй, която произвеждаше около 40% от електричеството на България, преди да бъдат затворени нейните трети и четвърти реактор, пише "Форбс", като припомня, че изваждането от експлоатация на четирите стари реактора на Козлодуй беше поставено като условие за българското членство в ЕС.
Българският премиер Борисов е уточнил, че правителството не е взело окончателно решение по проекта Бургас-Александруполис.
Белене пък се възприема като неприемлив проект в икономически план за страната в момента на икономическа криза, която тя преживява, допълва изданието.
По-нататък в статията "Форбс" отбелязва, че няма основания за съмнение в обясненията на София относно позицията й по тези инфраструктурни проекти, но посочва, че тази позиция идва след темата, повдигната по-рано тази година за разполагането на елементи на американска ПРО в страната, и след двудневната визита на директора на ЦРУ Леон Панета в София, топло посрещнат от цялото правителство по време на престоя му в България.
Според "Форбс" всичко това може да се тълкува като знак, че отношенията на България с Вашингтон са във възход, което пък поставяло под въпрос дългогодишните "специални отношения" на София с Русия.
Списанието прави и обстоен преглед на геополитиката на руско-българските специални отношения.
България обяви преди около година временен мораториум върху големите енергийни проекти с руско участие, включително петролопроводът Бургас-Александруполис и АЕЦ "Белене".
Новото правителство на страната обясни, че му е необходимо отново да анализира тяхната целесъобразност и източници на финансиране. Но паузата продължи прекалено дълго, коментира водещият руски бизнес вестник "Ведомости".
Признавайки де факто замразяването на Бургас-Александруполис (замислян като алтернатива на превозите с танкери през проливите Босфор и Дарданели), Русия вече реши да се присъедини към конкурентния проект Самсун-Джейхан и даже разчита да получи в него 50%.
И ето в петък България най-накрая разкри картите: премиерът на страната Бойко Борисов заяви, че тя се е отказала от Бургас-Александруполис. И даже се обоснова: "Видяхме какво се случи в Мексиканския залив", пише "Ведомости".
Но след по-малко от час тази информация беше опровергана от министерството на енергетиката на България: неговият ръководител Трайчо Трайков заяви, че окончателно решение няма и то ще бъде взето от правителството. До края на деня от думите си се отказа и самият Борисов.
Кога България възнамерява да каже своята последна дума, не уточни нито единият, нито другият. Впрочем каква ще бъде тя - вече е очевидно.
Премиерът на България Бойко Борисов заяви, че страната се отказва от мащабни проекти с Русия - АЕЦ "Белене" и петролопровода Бургас-Александруполис. Официално решения за това още не са взети. На практика обаче България не финансира проектите от 2009 г., откакто правителството на г-н Борисов смени кабинета на Сергей Станишев, пише руският делови вестник "Комерсант" под заглавие на руски език "Болгария "Белене" объелась".
Това е игра на думи от руския израз "белены объесться", който се превежда "да полудея, да изгубя ума си".
Освен това България вече определя като по-маловажен третия ключов съвместен проект - газопровода "Южен поток". Повече я интересува "Набуко".
София почти не участват в проекта за строителството на петролопровода от Бургас до гръцкия град Александруполис от началото на 2009 г., когато на власт дойде правителството на Бойко Борисов, припомнят тримата автори на обширната статия във в. "Комерсант", уточнявайки, че проектът е замрял на етапа техническо-икономическа обосновка.
Според данни на руската компания "Транснефт", дългът на София вече е 4,88 млн. долара. Дължината на тръбопровода се планира да бъда около 280 км, а мощността -35 млн. тона петрол годишно (с възможност да бъде увеличена до 50 млн. тона) при стойност на проекта около 1 млрд. долара, припомня руското бизнес издание.
България може да промени позицията си. След като думите на премиера Борисов бяха цитирани от световните информационни агенции, министърът на икономиката и енергетиката на България Трайчо Трайков заяви: "Не мога да повярвам, че той е казал това". Министърът поясни, че правителството не е вземало официално решение за излизането от проектите. Българското външно министерство отбеляза, че очаква разяснения по този повод, а в крайна сметка вечерта Бойко Борисов потвърди пред ИТАР-ТАСС, че окончателно решение по Бургас-Александруполис няма (за АЕЦ-а не бе споменато) и то ще стане факт, когато приключи екологичната оценка на проекта.
Премиерът обаче подчерта, че той е "нерентабелен", отбелязва "Комерсант".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!