"Извинявайте за ремонтите, но само така София ще се промени", обръща се към столичани в интервюто си за "24 часа" Йорданка Фандъкова, кмет на София."Освен естакадата на Семинарията, булевардите в "Дружба" и "Младост", до дни започват още няколко ремонта - кръстовището на "Лъвов мост", подлеза на "Орлов мост", рекострукцията на трамвайната линия по бул. "България". Ще обясним как да се вземе документ за колите, зада има отстъпка от данъка. Държа да се запазят цените на картите за градския транспорт. Трябва да се ремонтират жълтите павета - те са символът на града, няма да се махат."
"Сериозен трус между БСП и ДПС", констатира темата на "Труд". Депутатът от ДПС Хюсеин Хафъзов произнесе емоционална реч за нуждата от агитация на чужд език и се случи първият сериозен сблъсък сред подкрепящата кабинета "Орешарски" коалиция на БСП и ДПС. Двете управляващи партии не успяха да се разберат на какъв език да е агитацията в изборната кампания. Мнозинството от социалистите гласуваха "въздържал се" и така помогнаха на ГЕРБ и "Атака" да отхвърлят предложението на ДПС предизборното убеждаване да може да се води на майчин език с превод на български. Решението предизвика острата реакция на лидера на движението Лютви Местан, който обяви, че така не се защитава, а се застрашава българският език. Според Местан парламентът отправя послание към останалите страни, че могат да дискриминират българските малцинства.
" България и Румъния не са изкупителни жертви", заяви социалният министър Хасан Адемов на среща с румънския си колега Мариана Къмпяну и германските министри Андреа Налес и Томас де Мезиер, предава думите на министъра "Новинар". Министрите на трите държави се обединиха около тезата, че свободата на движение в ЕС не бива да се поставя под въпрос. "Двете страни не искат да играят ролята на жертви в дебатите за имигрантска вълна в Германия след отпадане на ограниченията за работа след 1 януари тази година. 80% от българските имигранти в Германия плащат данъци и социални осигуровки, а много квалифицирани специалисти през последните години напускат България, за да търсят реализация на Запад", изтъкна Адемов, цитиран от в. "Велт". Според него има политически групировки, които преди европейските избори искат да експлоатират в своя полза темата за миграцията поради бедност.
"Новата лозарска програма стартира през март", съобщава "Монитор". Тя обхваща периода 2014-2018 г., обясни земеделският министър Димитър Греков. Средствата по програмата са 260 млн. лв. В нея има заложена специална мярка за популяризиране на български вина в трети страни. Освен това са предвидени средства за преструктуриране на лозя, за събиране на реколта на зелено и за инвестиции.
"Половин милион българи искат да емигрират", оповестява "Сега". Това са наши сънародници в трудоспособна възраст между 15 и 65 г. - или 19.6% от хората в този възрастов интервал. В Европа сънародниците ни изкарват 1606 евро среден месечен доход, а Германия стана вече най-желаната трудова дестинация, следвана от Испания. За близо 40% основната причина да гледат навън е, че просто вече не искат да живеят в България. Това посочват предварителните данни за 2013 г. от национално представително изследване на Икономическия институт към БАН и Агенцията за социално-икономически анализи. Емигрантите ни са изпратили към родината над 1.7 млрд. евро през изминалат 2013 г., което значително надвишава чуждестранните инвестиции в България за същата година.
Темата е продължена от друга новина на вестника, която съобщава, че безработицата в България вече надхвърля 13%. Това означава, че над четвърт милион българи не могат да намерят препитание за повече от една година. Данните опровергават статистиката на БСП от началото на годината, според която през 2013 г. са разкрити 60 000 нови работни места. Тогава от партията визираха данните за второто и третото тримесечие. Но сега излиза, че това не са постоянни позиции, а ефект от традиционната временна заетост, която се стопява през последното тримесечие на годината.
"БСП вече се е отърсила от посткомунистическия страх", констатира Димитър Генчев, ръководител на Центъра за стратегически изследвания към Националния съвет на БСП, в интервюто си пред "Дума" "Орешарски се оказа управленец с характер, идеята за реиндустриализация на България е изключително модерна. Политическата инженерия на Първанов има много особен характер: "Оставам в БСП, но работя за друга листа". Той е поставен пред дилема. Ако напусне БСП, а новата партия излезе и спечели дори няколко гласа, какво става в БСП? Ново ръководство, нов председател, нов конгрес. А Първанов ще бъде навън заедно с АБВ, т.е. той не може да се върне на бял кон, защото е навън. Ако остане в БСП и пак направи този резултат, реваншът е абсолютно възможен. Само че е крайно непочтен. Такова нещо в историята на българската левица и десница няма."
Заради изключително краткия срок, даден на правосъдното министерство за изготвяне на становище, няма възможност за детайлен и задълбочен преглед на проекта за нов наказателен кодекс (НК). Това казват съдиите от наказателната колегия на ВКС. Общият им извод - недоволни са от новия НК, пише "Преса".
"100 000 столичани губят отстъпка за данък "кола", предупреждава "Труд". Това може да се случи, макар че возилата им отговарят на всички условия за екоотстъпката за данъка. Причината - очакванията на столичната управа са в града да има поне толкова моторни превозни средства до 100 конски сили, които са произведени след 2000 г., но нито в общината, нито в КАТ да няма каквато и да е официална информация за техния евростандарт. Това стана ясно от изявление на зам.-кмета по финанси на Столичната община Дончо Барбалов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!