О пустошителен ураган удари Америка през август – той беше толкова мощен, че счупи всички рекорди и стана първата буря от ... шеста категория, пише Би Би Си (BBC). „Ирма, най-силният ураган, стигна до шеста степен“, предупреди Алекс Джоунс от американския сайт InfoWars, следван от повече от 750 хил. души в социалната мрежа „Фейсбук“.
Само дето това не беше така. Не съществува шеста степен на ураган. Възможно е да сте видели тази история. Това беше фалшива новина, обаче беше споделена повече от 2 млн. пъти от многобройни страници във „Фейсбук“.
Поне 33 държави манипулират хората в интернет
Фалшивите новини с нов отговор на мерките срещу тях
Някой, когото познавате вероятно е повярвал на това – приятел, колега, може би баба ви.
Това не беше единственият случай, в който фалшиви новини преследваха най-големите новинарски събития на 2017 г.
Терористични атаки
В часовете след терористичен акт, който отне живота на шестима души и рани още 50 в Лондон на 22 март, в социалните мрежи беше широко разпространена снимка на жена, която носи хиджаб и говори по телефона. Тя се намира на Уестминстърския мост – мястото на атаката.
Хиляди споделят снимката, претендирайки, че жената е безразлична към страданието около нея, тъй като е мюсюлманка. #ЗабрананаИсляма беше един от хаштаговете, които набраха популярност заедно с тази снимка.
An image of a Muslim woman on Westminster Bridge apparently ignoring terror attack victims… https://t.co/VrUdFZinhJ pic.twitter.com/jxAWzwdrtI
— Rumor Bus (@RumorBus) November 14, 2017
След негативното внимание, което получи жената на снимката пусна изявление, в което заяви, че е „съкрушена, като свидетел на последствията от шокиращата терористична атака“.
Акаунтът, който първи публикува снимката @SouthLoneStar, беше спрян от „Туитър“ през ноември, след като беше идентифициран като руски бот.
Урагани и земетресения
Когато бурята Харви лиши от домовете им хиляди хора в щата Тексас през август, канадски имам трябваше да заяви изрично, че никога не е ходил в САЩ, след като беше обвинен, че е затворил вратите на джамията си за християнските жертви във фалшива история, споделена повече от 126 000 пъти.
A Canadian imam falsely accused of refusing to help Storm Harvey victims has denounced "dangerous" fake news https://t.co/EOS5VJyB5H pic.twitter.com/JMzwzO1Mx6
— Newsweek (@Newsweek) September 5, 2017
След това през септември едно момиче, наречено Фрида София, привлече вниманието на голяма част от Мексико, след като бе хваната в капан след смъртоносното земетресение, което удари страната. Изглежда обаче, че Фрида София никога не е съществувала, а е била измислен продукт на колективна надежда пред лицето на бедствието.
“Mexico earthquake: Trapped girl 'Frida Sofia' grips nation - BBC News” https://t.co/AC0ecZaRdm
— frothmouth (@frotheggwhite) September 25, 2017
"‘Frida Sofia’: The Mexico Earthquake Victim Who Never Was" by MEGAN SPECIA via NYT The New York Times https://t.co/MDhlyxHlHM
— Kanjoosmarwadi (@sK2380_) September 27, 2017
Докато през 2018 г. вероятно ще видим още фалшиви новини около големите истории, има усилия, които можем да положим, за да се опитаме да ограничим тяхното влияние.
„Фейсбук“ се опитва да предупреди потребителите за потенциална дезинформация, като покаже фактически проверени статии до спорни истории. А „Туитър“ промени правилата си в началото на декември, за това, което се класифицира като омразно или вредно поведение в мрежата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!