Пв вителствата носят основната отговорност за осигуряване и защита на свободата на медиите, но същевременно са основните виновници за възпрепятстването на тази свобода.
А в най-лошия случай прибягват до правен натиск, за да я ограничат, например чрез злоупотреба със законодателството за борба с тероризма или екстремизма, и законите в областта на националната сигурност, държавната измяна или подривната дейност.
Това са констатации от
доклад за свободата на медиите по света,
утвърден днес от Европейския парламент (ЕП).
Докладът бе изготвен от евродепутата Маритие Схаке (АЛДЕ, Холандия) и бе подкрепен предварително от Комисията по външни работи на ЕП. В него се посочва, че е необходимо равновесие между въпросите на националната сигурност и свободата на информация, за да се предотвратят злоупотреби.
Медийните империи, които са собственост на политици, понякога се използват за дезинформационни кампании.
Според ЕП е от съществено значение медиите да имат възможност да работят независимо и без върху тях да се оказва натиск с политически и финансови средства. Свободните, независими и плуралистични онлайн и традиционни медии са крайъгълен камък на демокрацията и плурализма.
В документа се посочва, че журналистите често биват ранявани, убивани или подлагани на тежки посегателства в целия свят, в много случаи безнаказано. Последиците от безнаказаността оказват въздействие не само върху свободата на пресата, но и върху всекидневната работа на журналистите, като създава атмосфера на страх и автоцензура.
Евродепутатите призовава всички държави да гарантират сигурността на журналистите. Законите, нормативната уредба, заплахите, глобите и силно концентрираната собственост от политици или други притежатели на медии, при наличие на конфликти на интереси, са фактори, които могат да ограничават свободата на придобиване и достъп до информация, е записано в доклада.
Отчита се, че
в много държави медиите разчитат до голяма степен на правителствените реклами,
които могат така да се превърнат в средство за упражняване на натиск, както и че лицензите или паричните глоби също могат да се използват като средство за ограничаване на дейността на критичните медии.
Нарастват случаите на криминализация на изразяването. По цял свят журналистите често са лишавани от свобода заради своята работа. Често се срещат закони, забраняващи дискредитирането, богохулството и клеветата, както и "опетняването на името на страната зад граница" или "хомосексуалната пропаганда", с цел лишаване от свобода или цензуриране на журналистите, и възпрепятстване на свободното изразяване.
Според доклада
концентрирането на собствеността върху медиите в големи конгломерати
представлява заплаха за свободата и плурализма.
Свободните и независими обществени медии са от решаващо значение за задълбочаването на демокрацията, за по-добро участие на гражданското общество в общите дела, се посочва в текста.
ЕП насърчава създаването на етични кодекси за журналистите, както и за ръководителите на медии, за да се осигури пълната независимост на журналистите и медийните органи.
ЕП потвърждава
важната роля на цифровите и онлайн медийни платформи в борбата срещу диктаторските режими
през последните години. Изтъква, че цифровизацията на медиите и информацията направи неясна тънката граница между информация и мнение. Цифровизацията повдига въпроси за достъпа, качеството, обективността на информацията и нейната защита, е записано в текста.
ЕП изразява загриженост за масовото наблюдение, масовото цензуриране и тенденциите за блокиране и филтриране, засягащи не само медиите и работата на журналистите и блогърите, но и възпрепятстващи работата на гражданското общество за извършване на важни политически, икономически и социални промени.
Евродепутатите изразяват съжаление от множеството технологии и услуги, разположени в държави извън ЕС, за нарушаване на правата на човека чрез цензура на информацията, за масово наблюдение, надзор, както и следене на граждани и техните действия в (мобилните) телефонни мрежи и интернет.
ЕП насърчава ЕК да продължава да наблюдава отблизо независимостта на пресата и медиите в държавите от ЕС.
ЕП прие доклад за свободата на медиите
Концентрирането на собствеността върху медиите в големи конгломерати представлява заплаха за свободата и плурализма, се казва в доклад, приет от Европейския парламент
13 юни 2013, 16:37
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!