"Българите одобриха в неделя строежа на нова ядрена централа (по-нататък в публикацията изданието отбелязва, че резултатът от референдума е невалиден заради ниската избирателна активност - бел.ред.) Допитването до народа несъмнено беше следено внимателно от руската страна, защото Москва все още мечтае да увеличи енергийната зависимост на София от Русия", пише авторитетният френски в. "Експрес".
Изданието припомня, че привържениците на ядрената енергия са събрали 60% от гласовете спрямо 40% за противниците й. Но радостта им бързо беше полята със студен душ заради слабото участие - едва 20%, което според българското законодателство прави референдума невалиден.
"Допитването до народа, първото в историята на посткомунистическа България, беше организирано противно на волята на консервативното правителство на Бойко Борисов. Още през март 2012 г. той заяви отказа си да продължи строителството на ядрена централа в Белене, на брега на Дунав", пише "Експрес".
"Това е ненужен референдум за мъртъв и погребан проект!", отсече премиерът, но се оказа безпомощен пред страхотната машина от активисти на опонентите му социалисти, които събраха над 500 хил. подписа в полза на строежа на ядрената централа, напомня изданието.
Идеята за втора ядрена централа датира от 80-те години на миналия век и оттогава постоянно присъства в българската политика. Възползвайки се от отличните си отношения с бившия голям руски брат, социалистите извадиха проекта от папките, когато бяха на власт в София.
Без изненада реализацията му беше поверена на руската държавна компания "Атомстройекспорт", а следвайки примера на германската Ер Ве Е, инвеститорите и западните партньори предпочетоха да се оттеглят, критикувайки липсата на прозрачност на проекта.
Официално София мотивира отказа си с цената на централата, нараснала от 4 на над 10 милиарда евро. Но истинската причина е може би аргументът на критиците на проекта - тази нова централа само би затвърдила енергийната зависимост на България, която внася почти целия си газ и петрол от Русия, пише "Експрес".
Изданието пише, че при обявяването на резултатите както правителството, така и опозицията са се обявили за победители.
В София референдумът се възприемаше предимно като загрявка преди парламентарните избори през лятото. Той обаче струва около 7 милиона евро на данъкоплатците в страната, където средната заплата е едва 150 евро, завършва "Експрес".
"Либерасион" отбелязва от своя страна, че референдумът за или против ядрената енергетика в България със сигурност е дал голямо мнозинство на привържениците на атома, но се оказа невалиден заради много слабото участие. Изданиео цитира мнението на аналитици, според които основната последица от референдума е затягането на редиците на основните партии преди парламентарните избори през юли.
За момента Румъния се отървава от ядрената опасност от Белене,
пише румънският в. "Адевърул". "Ромъния либера" и "Евениментул зилей" информират подробно за референдума в България, като отбелязват, че това е първото допитване до народа в посткомунистическата история на страната.
"Евениментул зилей" посочва още, че основният залог при това гласуване не е съдбата на проекта Белене, а мобилизацията на електората в навечерието на кампанията за парламентарните избори през юли.
В коментар, поместен във в. "Адевърул" под заглавие "Белене - тема, която не ни интересува", авторът критикува пасивната позиция, според него, на румънските власти във връзка с проекта за ядрена централа в близост до Румъния.
В друг материал същият вестник посочва, че с ниската избирателна активност на референдума българите са "закопали" окончателно спорния проект.
Изданието определя проекта Белене като един от най-рисковите в Европа. "Адевърул" уточнява, че резултатите от референдума не визират пряко проекта за атомна централа в Белене, но биха могли да допринесат за решение на управляващите да се откажат напълно от него.
Вестникът посочва, че за Румъния проектът Белене представлява сериозна заплаха, като според някои специалисти рисковете за румънците дори са по-големи от тези за българите.
Жан Константинеску, енергиен експерт и бивш председател на Националната агенция за енергийно регулиране, посочва пред "Адевърул", че референдум на тема Белене на практика е трябвало да има в Румъния.
"Адевърул" пише, че след катастрофата във Фукушима почти всички европейски страни са обявили планове постепенно да се откажат от атомните централи. Положението на българите обаче е по-различно. Съседите зависят в много по-голяма степен от нас от ядрената енергетика, особено поради липсата на адекватна мрежа за дистрибуция на природен газ, пише вестникът.
В Румъния в момента под 20% от производството на енергия е от АЕЦ. Делът му продължава да пада от година на година, отбелязва Жан Константинеску и прогнозира, че проектите за 3 и 4 реактор на АЕЦ Черна вода няма да бъдат осъществени.
"Адевърул" публикува схема на атомните централи в Европа и посочва, че мнозинството от тях имат нужда от подобрения на мерките за сигурност, които ще струват 25 милиарда евро. Вестникът се позовава на доклад, изготвен от Европейската комисия за превенция на трагични събития като тези в японския град Фукушима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!