Джон Сандърс e част от журито на тазгодишните награди на Българската асоциация на PR агенциите (БАПРА) - Bright Awards.
Той е регионален президент на Fleishmann-Hillard за Европа, Средния Изток и Африка и известен интернационален експерт в PR областта. Член е на Fleishman Hillard старши менинджмънт комитета и отговаря директно пред президента и изпълнителен директор Дейв Синей. Той е бивш Председател на Асоциацията на PR консултантите в Ирландия и член на Европейската асоциация на Комуникационните директори.
- Г-н Сандърс, какви са очакванията Ви от конкура BAPRA Bright Awards? Какво знаете за PR бизнеса в България?
- Наблюдавам възхода на PR индустрията в България вече от много години. Наистина съм впечатлен от професионализма и перфекционизма в това, което съм виждал, и хората, с които съм се срещал.
Fleishman Hillard има добре установена връзка с партньора си All Channels, така че познавам от първа ръка световната класа и качеството на тяхната работа. От наблюденията ми до момента върху това, смятам, че интелектът е основен компонент, както и творческият усет, ясната визия и амбиция.
Мисля, че това се усеща, както в работата на Българската асоциация на PR агенциите, така и в престижните награди Bright Awards, носещи много голям заряд. Останалите страни, моля, обърнете внимание!
- Вие безспорно сте професионалист с много богат опит, какво е най-голямото PR предизвикателство, пред което сте се изправяли?
- В този бизнес съм бил изправен пред безброй предизвикателства, като за мен константно такова е управлението на хора и таланти, но същевременно то е и голяма чест. Винаги съм се стремил да не бъда част от историята. Въпреки това, на няколко пъти, когато съм бил участник в ситуации, където и залозите, и емоциите са много високи, се е случвало да стана част от нея.
Тези редки случаи, когато човек трябва да защитава собствената си репутация, а не да влага цялата си енергия в защита на нечия друга, са особено предизвикателство. Но като цяло обичам предизвикателствата, с които съм се сблъсквал през годините - особено в онези моменти, когато съм успявал да убедя клиент да погледне нещата по различен начин и да му дам съвет, който в последствие да се окаже мъдър.
- Като регионален президент на Fleishmann-Hillard за Европа, Средния Изток и Африка може ли да кажете по какво се различава PR-ът в различните части на света?
- Навсъкъде е различно. Аз съм необичаен пример с това, че идвам от малка страна, която има относително малка PR индустрия - въпреки че е много зряла. Това, което научих след като започнах да пътувам извън Ирландия, е, че нашата индустрия е много англо-саксонски ориентирана. С течение на времето това се промени и продължава да се променя.
На други места, като така наречените нововъзникващи пазари (намирам този термин донякъде обиден,) често индустрията е по-напред от традиционно големите пазари, тъй като тя не е ограничена от представите, наложени ни на нас, израсналите на Запад.
Както знаете, в много части на Централна и Източна Европа преди 25 години просто нямаше PR индустрия. Като млад журналист прекарах 5 седмици, отразявайки Олимпиадата в Москва. Помня ясно, че тогава нямаше рекламна индустрия! А това, което виждам сега в някои страни, е истински интегриран пазар. Виждам също и изключителна креативност.
- Коя е най-открояващата се тенденция в комуникациите в последно време?
- Единствената и най-важна тенденция са социалните медии. Ние живеем в забележителни времена, в които технологиите променят формата на медиите на минутата.
Неотдавна Fleishman Hillard беше определена в Америка от списание AdAge като един от най-иновативните и развиващи се "рекламни агенции". Това е наистина забележително. Тази велика, издръжлива, мега голяма PR компания преоткри себе си под ръководството на Дейв Сени през последните шест години, набирайки мощ.
Преминаването към по-голяма интеграция на медиите и на фирми като нашата, изисква стотици талантливи хора с умения, които или не са били измислени, или са били непознати на PR-а само до преди 5 години. И това е много вълнуващо.
- Как си представяте PR индустрията след 20 години?
- В близките 20 години платформите, които използваме, ще се променят. За първи път мисля, че вестниците ще престанат да съществуват в сегашния им вид. Чух това твърдение за първи път през 1998 г. и все още не се е случило.
Въпреки това, едно ново поколение расте в момента, включително и моите собствени деца, и те не се информират от печатните медии. Но и въпреки това аз абсолютно вярвам, че сериозната, независима журналистика ще преуспява и ще бъде още по-ценена, отколкото днес. Това, което няма да се промени, е важността на доброто име - то ще продължи да се печели трудно и да се губи лесно.
- Какъв е съветът, който давате на начинаещите си колеги в тази сфера?
- Има много съвети, които мога да дам и давам, но сред най-важните е, че има разлика между лоялността и сляпата лоялност. Ние трябва да бъдем лоялни към нашите клиенти, но аз не мисля, че нашата роля е задължително да бъдем обичани от тях.
Понякога съветите, които трябва да дадем, са жестоката истина. Ако можем да изградим доверие у нашите клиенти и да развием умения, с които да даваме конструктивни съвети, ние трябва винаги да се стремим да го направим, дори ако това ни прави недолюбвани. Мисля, че голяма част от добре свършената работа е тази, далеч от блясъка на прожекторите, тогава, когато убеждаваме клиентите си в това какво е добро и наистина е в техен интерес.
- Как бихте описали PR-а в едно изречение?
- PR е друга дума за комуникация.
Поради голям интерес Българската асоциация на PR агенциите обяви удължаване на срока за набиране на проекти, които ще се борят за награда в четвъртите по реда си награди BAPRA Bright Awards 2013. Крайният срок за подаване на заявки в тазгодишното издание на конкурса е 13 март, не по-късно от 23:59 часа.
Категориите, в които най-добрите PR кампании ще се борят за приз тази година, са 7: „Кампания за устойчиво развитие”, „Специално събитие”, „Иновативна кампания”, „Кампания, реализирана от вътрешен PR отдел”, „Комуникационна кампания на годината”, „Агенция на годината” и най-новата категория в конкурса – „Комуникационна кампания в публичния сектор”.
В конкурса BAPRA Bright Awards 2013 могат да участват всички проекти, организирани от PR агенции и от вътрешни отдели на компании. Кандидатурите за участие се подават чрез уеб-базиран формуляр на http://bapra.bg/2012/?content_id=10.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!