Никой не контролира дали тази комисия не злоупотребява с това сериозно, дадено ѝ от закона право, отбелязва "Сега". Тази промяната е била заложена от правителството на Бойко Борисов и гласувана в Народното събрание във времето между решението на същото това правителство да не подкрепя спорното споразумение АКТА с неговите клаузи за следене в интернет и окончателното отхвърляне на това споразумение от Европейския парламент същото това лято. Сега се оказа, че едно от първите действия на новото правителство е да продължи политиката на старото и ето - имаме си вече филтриран и ограничен интернет в България. Прецедентът е особено опасен.
"Капитал дейли" напомня, че здравният сектор е обзет от пълен институционален хаос, откакто новите управляващи влязоха във властта. Пациентите не получават животоспасяващи лекарства навреме, защото служителите очакват управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да бъде сменен и работят още по-бавно, самата каса бави плащанията на болниците, а софтуерът ѝ непрекъснато прави волни или неволни грешки и отказва да отчита лечението в реанимация, на онкоболни и на пациенти на хемодиализа. Никакви важни решения не се вземат от месец, защото надзорният съвет на институцията не работи. Надзорният съвет на касата, в който участват представители на държавата, работодателите, синдикатите и пациентите, от един месец няма кворум и на практика не работи, тъй като Министерският съвет все още не е намерил време да смени досегашните представители на държавата в него. Така е блокиран целият контрол върху работата, управителя и част от плащанията на здравната каса, които се одобряват от надзора.
В коментар вестникът на БСП "Дума" обвинява президента Плевнелиев в партийни пристрастия. Юлия Кулинска описва като "титанични, но и трагикомични напъните на президента да бъде арбитър между политиците и протестиращите, които й напомняли култовата реплика от филма "Опасен чар" - "Лошо, Седларов, лошо!" Държавният глава размаха заплашително пръст на партиите, че не са обърнали внимание на недоволните и затова той започва консултации за изход от кризата. Човекът май забравя, че България е парламентарна, а не президентска република и съдбините й се решават в НС. Лошо, Плевнелиев, лошо!
Според авторката е безобразие, че президентът, призван да бъде бащата на нацията, се радва на виковете "Червени боклуци!", "Смърт", "Да режем глави", които кънтят под прозорците му... На Плевнелиев може и да не му харесват кабинетът и депутатите в НС, но те са легитимно избраните. И вместо да успокои недоволните и да призове за шанс на правителството, което още в първите дни започна да работи за по-добър живот на хората, президентът призовава към бунт и безредици...
"Труд" пише, че рекордни такси, достигащи до 50-100 лв., събират част от банките, за да издадат едно удостоверение за липса на задължения. Информацията е събрана от тарифите на банките, колцентровете и звената им за връзки с обществеността. Таксата варира в доста широки граници - от 5-6 лв. до 100 лв. Въпреки разликата в цените прави впечатление, че на банковия пазар, където има огромна конкуренция, таксата за тази справка се поддържа доста висока. За сравнение при монополен доставчик на услуги, какъвто е “Софийска вода”, цената на същия документ е на ниво, което се доближава до идеята за покриване на разхода плюс известна печалба - 2,88 лв.
"Тотална лъжа е, че Бойко Борисов или пък Делян Пеевски финансират моята партия. Единственият, който ми помага, е Гриша Ганчев, обявява в "Стандарт" лидерът на новоучредената партия "Обединена България" Илиана Раева.
"От стари муцуни не става нова десница. Шансът е в хора без партийни книжки, а не съюз на провалени лидери", пише в "Стандарт" политологът Димитър Аврамов. Според него в момента изглежда по-разумно да се вложат обществени усилия в нова десноцентристка партия поради няколко причини. Първо, БСП е на власт. Второ, ГЕРБ определи себе си като центристко-дясна партия. Трето, очевидно е, че старата десница се провали поради себичността и политическото късогледство на лидерите си. Днес задачата е да се потърси възможност за нова дясна партия, която да стане гръбнак на една по-модерна партийна система.
Има два подхода към това. Първият е хора без партийни книжки да съберат екип, да представят идеи и да поемат обществени ангажименти. Вторият вариант е провалилите се ръководства на десните и центристки партии да направят някаква коалиция. Виждаме, че той вече се случва със заявката на новия лидер на ДСБ Радан Кънев. Това е възможна формула, но в никакъв случай не е резултат от реформистката воля на обществото за промяна в партийната система, за изваждане на нови лица и за създаване на нови трайни политически субекти. Трудно е да си представим как избягалите наскоро от ДСБ - Пр. Прошков, от СДС - Н. Зеленогорски, и от НДСВ - М. Кунева, ще загърбят довчерашните си оценки едни за други, ще излязат на чисто и с бистър ум заедно с НДСВ и с надежда в сърцата ще създадат перспективна партия. Звучи като водевил!
В "Труд" на същата тема пише Иван Стамболов-Сула: "Коя е българската десница? Грешно е да се приема, че това са партиите, които определят себе си като десни. Българската десница е голямата съвкупност от десните хора, които десните партии се ангажират да представят във властта. За да има възраждане на десницата, всички десни хора трябва да припознаят един-единствен политически субект и да му повярват, бил той лидер или партия, а най-добре и двете.
По време на прехода десни бяха всички антикомунисти, хора със съсипани от тоталитарния режим съдби или пък хора, които ясно виждат безбожното зло в социалистическата идеология. Сега антикомунизмът вече не е актуален.
Сега, ако трябва да дефинираме десния човек, ще
кажем, че това е човек, който иска сам да се грижи за себе си и
семейството си, като разчита на своите способности, трудолюбие и
упоритост, човек, който иска честно и законно да се съревновава с
другите хора в създаването на материални и духовни изделия, човек, за
когото най-голямата ценност е свободата на духа и съвестта, а
най-висшият морален дълг е святото зачитане на свободата на другия. Ето
това е българската десница и ако има някаква криза в нея, то е само
тази, че не е адекватно представена във властта."
"Сега" интервюира депутата от БСП Георги Кадиев, който подчертава, че За прегрешението "Пеевски" няма нито прошка, нито катарзис. Според него е важно ГЕРБ да се върне в парламента, "а не всяка сутрин да висим на спасителния глас на "Атака"
Разочарованият от гласуването в Националния съвет на партията му Кадиев смята, че БСП започва да се капсулира, да се затваря и да минава в кръгова отбрана като естествена реакция срещу външния натиск. Което в краткосрочен план може и да е добре, но в дългосрочен със сигурност е лошо. Защото първата стъпка е да се капсулираш, втората - да изгониш всички инакомислещи и третата е да се свиеш до най-твърдото си ядро.
"Ако БСП имаше някакво достойнство на последните избори, то е, че успя да привлече 200 000 гласа, които не са нито червени, нито дори леви, а просто хора от целия политически спектър, които видяха в БСП носител на някаква стабилност. Назначаването на Делян Пеевски за съжаление изличи това постижение само за 10 минути. И за такова прегрешение няма нито прошка, нито катарзис", заявява Георги Кадиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!