Станишев отговорил, че обявяването на президентска кандидатура от него или от когото и да било в партията е "бягане пред вятъра" и добавил:. "Трябва да сме адекватни".
"Конгресът на БСП ще е на 16 октомври", съобщава "Дума". БСП ще проведе редовно заседание на 47-ия конгрес на 16 октомври. Това решиха след близо тричасова драматична дискусия членовете на Националния съвет на БСП.
Очаква се в дневния ред на конгреса да попаднат въпроси като промяна на устава и обсъждане на стратегията на БСП за участие на местните и президентските избори през 2011 г.
Не е тайна, че зад всяка претенция стои властовият въпрос в партията, анализира вътрешната ситуация в БСП Сергей Станишев. Аз не съм се вкопчил в лидерския пост, но не съм свикнал да бягам от отговорност, допълни той.
Видими знаци за промяна в БСП няма, казал Красимир Премянов. Остра критика към работата на ръководството отправил Георги Пирински. По думите му, това което виждаме в Изпълнителното бюро не е никаква работа.
Кирил Добрев призовал партийния лидер да даде ясен политически хоризонт на БСП и да начертае стратегия за участие в изборите.
Под заглавие "Депутатите да не се напиват като прасета" Димо Гяуров от СДС разказва в интервю за в. "Стандарт" за трудната работа по проекта за етичен кодекс на народните представители, който разбуни духовете сред избраниците и от мнозинството, и от опозицията.
"Когато ДДС удари...", е заглавието на водещата публикация в седмичника "Капитал". Посочва се, че на теория повишението на ДДС ще бъде последвано от повишаване на инфлацията, защото е логично тежестта да бъде пренесена в цените на стоките.
Когато всичко поскъпне, хората ще започнат да купуват по-малко. Свиването на вътрешното потребление е един от основните проблеми на кризата и е лошо, че новият ДДС ще удари в същата посока. Освен това колкото повече растат данъците, толкова по-големи са стимулите да се избягва плащането им.
Няма да е изненадващо, ако по-високият ДДС доведе до по-слаба събираемост и по-малко приходи спрямо мечтаните от правителството.
"Решителен ход в грешна посока", е оценката на Георги Ангелов от Института за пазарна икономика. В статия в "Труд" той посочва, че вдигането на ДДС сега и отлагането на реформите за края на мандата увеличава риска ГЕРБ да се провали на следващите избори.
Ако правителството вдигне сега рязко ДДС и го запази на високо нива, то няма да има никакъв стимул да прави реформи до края на мандата. Според икономическите изследвания успешните политики за намаляване на бюджетния дефицит са тези, в които 80% от мерките са свързани с орязване на държавните разходи, а само 20% са свързани с увеличаване на данъци.
"Въведете борд за бюджетните разходи",
предлага Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара. В
интервю за "Труд" той посочва три инструмента, два от които са крайни и
не ги препоръчва, с които България може да работи и може да се лекува
икономиката.
Първият - да се въведе веднага валутен борд за бюджетните плащания. Това
значи - няма приходи, няма пари за разходи. Ще се харчи само
пропорционално на приходите, които са постъпили.
Втората мярка е запазване на валутния борд и девалвация на българската
валута.
Последният инструмент също е свързан с валутния борд - свалянето му и
въвеждане на нов монетарен инструмент - девалвацията.
Данев подчертава, че това са крайните инструменти. В момента държавата
все още има възможност да стабилизира икономиката, ако въведе валутен
борд за бюджетните разходи, без да увеличава ДДС.
Достатъчно е да споменем здравния министър Божидар Нанев, шефката на здравната каса Жени Начева, на няколко заместник-министри. Прочистването, което върви в редиците на ГЕРБ, със сигурност няма да спре дотук.
Време е за акция "наглите" в партийните структури, коментират членове на низовите организации. Сред тях има вече натрупано напрежение, междуличностни конфликти, дори разделение на лагери и лобита, които разяждат ГЕРБ отвътре. Управляващата партия не е в кондиция и вина за това носят основно областните координатори, смята авторът.
"Ако не затегнем болничните, трябва да вдигнем осигуровките", казва в интервю за "24 часа" Тотю Младенов, социален министър. И обяснява: "Първите три месеца на тази година взетите болнични са се увеличили със 160 хил. в сравнение със същия период на миналата година, което прави 17 млн. лв. повече.
Затова правителството реши НОИ да плаща от 4-ия ден. Синдикатите и бизнесът трябва да се разберат за първите три дни. Не случайно искаме новият режим за плащане на болничните да продължи само до 31 декември 2010 г., а през това време да се измисли система за строг контрол. Ще търсим комплексно решение на проблема, за да спрем да се лъжем едни други", казва министър Младенов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!