"Кризата ще е страшна! Къде са ви идеите, г-да?", е озаглавено интервюто в "Труд" с лидера на ДПС Ахмед Доган. По думите му най-големият дефицит на тази кампания в национален мащаб е липсата на идеи.
"Нито една политическа сила няма реална представа за изход от кризата - продължава Доган. - Да не говорим за управление на процесите във финансов и икономически аспект, рискови ситуации и т.н.
Това показва, че политическият елит на страната не е на равнището на предизвикателствата, пред които тази криза ще ни изправи. И това е най-тъжното.
Вместо избирателят да търси от политическите си представители форма за изход от тази ситуация, политиците търсят от избирателя подкрепа на антиоснова. Това е пошлото, некомпетентното, незрялото!"
Доган заявява още, че независимо дали ще бъде в управлението или в опозицията, ДПС ще бъде фактор в обществено-политическия живот на България.
Предсрочни избори или експертно правителство, е коментарът в "Труд". Посочва се, че искането за предсрочни избори наесен има предимството, че настоява за ясен политически облик, воля, отговорност и програма.
Въпросът обаче е дали и след избори наесен ситуацията няма да се повтори. Твърде вероятно е в състояние на безвластие да се усили корпоративният вот, тъй като при задаващата се сянка на безработица работниците ще станат още по-зависими от своите работодатели.
Също така вероятно е да се усили практиката на покупко-продажба на гласове.
Вариантът експертно правителство изглежда по-приемлив. Той отлага за неопределено време решаването на патовата ситуация и позволява да се предприемат антикризисни действия на базата на съгласие.
Един от недостатъците на този вариант обаче е, че няма да позволи търсене на политическа отговорност за провали, злоупотреби, корупция. При слабо експертно правителство ще са слаби МВР и ДАНС, с което за пореден път ще се провали опитът да се сложи ред в държавата.
Експертният кабинет е начин Доган и Станишев да останат в управлението, мнението споделят в общо интервю за "Дневник" съпредседателите на Синята коалиция Мартин Димитров и Иван Костов.
Според Димитров експертният кабинет е непочтена работа, защото такива кабинети крият нещо зад себе си. Той ще е по-лош и от това, което имаме в момента. Нужен е политически кабинет с ясна отговорност, която ще се носи не само от хората в правителството, но и от партиите, които го формират.
Костов е категоричен, че ще бъдат против експертен кабинет. Това е начин сега управляващите да останат в управлението. Не случайно Доган защитава тази формула.
И двамата лидери са единодушни, че колкото повече хора ги подкрепят, толкова гаранцията, че статуквото няма да бъде запазено ще е по-силна и по-сигурна.
Борисов: Депутатите не трябва да имат имунитет, пише "Труд". В новия парламент ГЕРБ ще промени изборния закон, ще свали имунитета на депутатите, те ще ходят на работа и няма да гласуват с чужди карти, обеща в понеделник вечерта в Русе лидерът на партията Бойко Борисов.
За да падне имунитетът на депутатите обаче, трябва промяна в конституцията, която става с поне 180 депутатски гласа. Вчера в София кметът на столицата каза, че колкото и опонентите му да купуват, да наливат гласове и да лъжат, ГЕРБ ще победи на изборите.
Притеснява ме да не направят тези машинации да ни спрат за пълно мнозинство, добави той.
Не състави ли Бойко Борисов кабинет, никой няма да може, смята социологът Юрий Асланов. В интервю за "24 часа" той коментира позицията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов "Аз ще си управлявам сам, а ако не съм сам - няма да управлявам".
Но ако те не управляват, тогава не е ясно за какво хората гласуват за ГЕРБ. И ако ГЕРБ спечели изборите, в името на какво ги печели, пита Асланов.
Той е сигурен, че ако Борисов може да състави кабинет с десните, той ще го направи. А ако не може, това означава, че никой няма да може да състави правителство.
Асланов отчита, че в момента всички заиграват агресивно с етническата карта, за да мотивират привърженици, в това число и на по-малки партии.
Това вдига резултата за "Атака" и РЗС и сваля процентите на по-големите партии.
Бъдещият кабинет пак опира до царя, пише "Сега". Въпреки лошите прогнози за бъдещето на НДСВ новият кабинет май пак ще се крепи на царското благоволение.
Хората също предпочитат за балансьор в бъдеща дясна коалиция НДСВ пред ЛИДЕР или РЗС, показват данните на агенция "Сова харис".
Тройна коалиция между ГЕРБ, Синята коалиция и НДСВ събира 5,2% подкрепа. Съюз между партията на Борисов, десните и ЛИДЕР среща разбиране от 4,4%, а заместването на ЛИДЕР с РЗС срива одобрението до 3,4 на сто.
Моят коз е, че нямам врагове, посочва в интервю за "Стандарт" Симеон Сакскобургготски. Според лидера на НДСВ много важно е да се състави правителство и да има политическа стабилност.
Добър знак е, че последните три правителства изчерпаха пълните си мандати. Съставянето на следващото правителство е сложно и това притеснява не само бизнеса, но и всеки нормален гражданин.
"Говори се, че може да има избори наесен или догодина. Бога ми, нека сега се справим с предстоящите избори като хората - позитивно и полезно за цялата страна.
Намирам, че сега, още преди изборите, се насажда изкуствен негативизъм и това не води до нищо добро", казва още Сакскобургготски.
Само заедно можем да изградим по-добро бъдеще за всички, заявява пред "Монитор" Емел Етем, вицепремиер и министър на извънредните ситуации.
Тя казва, че политиците имат склонността, когато дойдат на власт, да мислят, че всичко започва от тях и да отричат постигнатото до момента.
Убедена съм, че трябва да има приемственост в политиката, независимо от партийните пристрастия. В крайна сметка всички имаме една обща цел - просперитета на страната ни, обобщава Емел Етем.
Шест рецепти срещу кризата, под това заглавие "Стандарт" информира за завършилата дискусия в Бургас, организирана от вестника.
Във форума участваха водачи на 6 партийни листи, мажоритарни кандидати за депутати и представители на бизнеса в региона. Те се опитаха да дадат отговор на въпроса "Иде ли краят на кризата".
Най-оптимистична прогноза даде водачът на листата на Коалиция за България Пламен Орешарски. Най-страшното вече е отминало, но предстои дълъг и труден период на възстановяване, каза финансовият министър.
Кризата ще се задълбочи, прогнозира представителят на НДСВ Веселин Моров. Вече няма отрасъл, който да не е засегнат, а процесът ще се задълбочава, предупреди и Евдокия Манева от Синята коалиция. Най-тежко ще бъде в края на 2009 г., каза Диана Йорданова от ГЕРБ.
"На 6 юли ние ще осъмнем с правителство на ГЕРБ и то ще предприеме сериозни мерки за справяне с кризата", обеща Божидар Димитров, мажоритарен кандидат и водач на местната листа на ГЕРБ. Водачът на ЛИДЕР и "Новото време" Мирослав Севлиевски пък беше категоричен, че дали кризата ще се задълбочи или не, зависи от бъдещото правителство.
"Предизборното харчене" е мит, създаден от опозицията, посочва в интервю за "Класа" Йордан Цонев, заместник-председател на ДПС, кандидат-депутат.
Той заявява, че за развитие на икономиката в условията на рецесия не може да се говори. Реалистично е да се стремим към поддържане на икономическата стабилност.
Първите стъпки са да съхраним финансовата стабилност и устойчивостта на лева, като запазим резервите в банковата система и във фиска.
"Предизборното харчене" е мит, създаден от опозицията, и това го доказва увеличеният с 4 млрд. лева фискален резерв за 4 години.
Новите паспорти ще са двойно по-скъпи, научаваме от "Сега". Това стана ясно при демонстрацията на биометричните паспорти в Института за специална техника към МВР вчера.
Още догодина ще бъдат подменени около 2 млн. и 800 хил. паспорта и лични карти, обяви вътрешният министър Михаил Миков.
Нови лекарства за сърце и хепатит в безплатния списък, информира "Труд". От днес в списъка с лекарствата, които здравната каса плаща за домашно лечение ще бъдат включени още 6 медикамента и 20 нови форми на вече покривани препарати.
До вчера в листата имаше около 1200 безплатни лекарства. А списъкът с безплатните медикаменти за болниците се увеличава с около 100 - т.е. стават над 1700.
Чака ни от 1 до 2,9 млрд. лева дефицит, отбелязва "Труд". Това прогнозираха икономистите от групата "Макро Уоч" вчера. Според тях държавата трябва да предприеме спешно допълнителни мерки за намаляване на разходите, за да се гарантира макроикономическата стабилност на страната.
Валутният борд е една от най-одобряваните институции в България, обявиха от "Макро Уоч". 55% от българите са "за" фиксирания курс на лева към еврото и едва 15% - "против".
Според макроикономистите паричната система не трябва да се пипа до влизането на страната ни в еврозоната.
Ще питам победителите във вота какво очакват от мен, казва пред "24 часа" българският еврокомисар Меглена Кунева. "Когато минат изборите, бих искала да говоря с политическите сили, които ще присъстват в националния парламент, за да разбера какво мислят те и какво очакват от мен.
Защото изборът на комисар има две страни - национално предложение плюс мнението на председателя на Европейската комисия. Трябва да имам тези два елемента, за да взема своето решение. За мен е най-важно къде ще защитавам по-добре интересите на българските европейци", уверява Меглена Кунева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!