Цените растат като преди кризата. Високият темп на поскъпване на земеделската и животинската продукция, познат като агфлация (от агро и инфлация), се е завърнал през първото тримесечие на годината в България. За периода цените, по които производителите и фермерите са продавали своята продукция, са скочили с 22%.
Подобни темпове се наблюдавали през 2007 и 2008 г., когато голямото търсене преди кризата оскъпило сериозно храните. Причина за високите цени са глобалните фактори, които влияят още от миналата година - по-слабата реколта в глобален мащаб и скъпият петрол, който се отразява на горивата и върху цените на торовете и препаратите за земеделието.
Според статистиката в първите месеци на годината най-много са се вдигнали разходите за електричество, горива и фуражи.
Евентуалното успокояване на цените на земеделската продукция може да дойде, в случай че тазгодишната реколта в България и света е добра.
ВУЗ-ове дипломират специалисти, за които работа у нас няма, констатира "Атака". Основната причина е, че пазарът на труда и квалификацията на младите ни кадри тотално се разминават от години.
Междувременно се появяват нови и нови ВУЗ-ове, които ежегодно създават нова порция висшисти - икономисти, юристи и прочее, за които хляб у нас няма. Така веднъж младите бягат да учат в чужбина, заради по-качественото образование (защото у нас умножаването на ВУЗ-овете улесни достъпа до висшето, но значително влоши качеството му) и втори път - заради липсата тук на шансове за реализация.
"България дължи на Русия 1,3 млн. долара за реактора в София. Премиерът не обеща пари за борча на държавата, иска разплащането да мине през "Козлодуй", коментира "Дума".
Да се платят 1,3 млн. долара, които България от две години дължи на Русия за извозването на отработеното гориво от експерименталния реактор на БАН чрез АЕЦ "Козлодуй".
"Реакторът е едно съоръжение, което върши работа и за "Козлодуй", и за медицината, защото сега внасяме такива изотопи от Унгария с куп пари", заяви Борисов.
Той обеща още да говори с министъра на здравеопазването и с директора на института да преценят и ако може да се използва реакторът за медицината, да се плати за гориво, защото руснаците ще ни осъдят.
"168 часа" поставя свой акцент, обявявайки: Енергийната стратегия - почти същата като преди 40 години.
В проекта на правителството АЕЦ "Белене" е прикрит под формата на анонимно производство на 2000 мегавата.
В пожелателен тон е описана и диверфисикацията на източниците - доставки на газ от почти всички съседни страни.
13 кандидати са подали документи за шеф на НЕК, пише "24 часа". От Българския енергиен холдинг не оповестяват официална информация.
Очакваше се постът на директор на компанията да не предизвика такъв голям интерес, тъй като за две години оттам си отидоха двама шефове.
Но дни преди 18 май, когато беше крайният срок за подаване на документи, се заговори, че доста хора пишат автобиографии. Конкурс за поста се провежда за първи път.
България с по-малко европари за следващия програмен период?, оформя като заглавие анализационен въпрос "Класа".
Според справка на евродепутати на последните места сме по усвояването на три фонда, за първото тримесечие на 2011 г. сме получили средства само от Европейския социален фонд.
Съществува реална опасност България да не може да усвои европарите за този програмен период и така през следващия (2014 - 2020) да не може да планира поне същите средства 7 млрд. евро, каквито е имала за този.
Това казва Меглена Плугчиева, зам.-председател на комисията по еврофондовете и бивш министър в кабинета "Станишев".
В момента сме в средата на периода, а реалните разплащания са малко над 11%. Министърът по управление на европейските средства Томислав Дончев обяви тази цифра на форум в началото на май. За този период България не е получила средства по Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).
Според експертите, изготвили справката, това буди тревога, защото до края на годината трябва да бъдат усвоени още 24%, за да не се загубят парите от този фонд за 2008 г. Все още има шанс до края на годината да се усвоят парите за 2008 г.
Процентът на усвоените за 2009 г. е само 25,35%, а за 2010 г. и 2011 г. е нула. Използването на средствата по този фонд е сравнително по-добро, отколкото при другите два - социалния и Кохезионния, сочи още справката.
"Брюксел ни наказва за мултиплексите. Промени в закона са позволили те да отидат в свързани фирми", информира "24 часа".
Европейската комисия стартира наказателна процедура срещу България, заради дадените лицензии за мултиплексите и ефирните честоти. Санкцията е заради това, че компании със собствена тв програма - с позволение на внесената промяна в закона - могат да притежават и преносната мрежа.
"Дневник" информира за т.нар. "мотивирано становище" на Еврокомисията: България трябва да вземе мерки за пътната безопасност.
България и още десет държави членки трябва да изпълнят европейското законодателство и да подобрят безопасността на пътната си инфраструктура. Това е поискала Европейската комисия (ЕК), според която страните трябва да утвърдят необходимите процедури за сигурността на трансевропейската пътна мрежа.
Процедурите включват оценки на въздействието на пътната безопасност, проверки на сигурността по пътищата и категоризиране на пътната мрежа по критерий "безопасност", съобщава пресслужбата на ЕК.
Причина за предупреждението е, че държавите не са въвели директива от 2008 г. в пълна степен в националното си законодателство. Срокът за това е изтекъл през декември 2010 г.
Освен към България критиките са насочени и към Белгия, Ирландия, Гърция, Франция, Литва, Люксембург, Австрия, Полша, Словения и Словакия. Държавите членки разполагат с два месеца, за да информират ЕК за предприетите действия. В противен случай комисията може да сезира Съда на Европейския съюз.
От 1 юли всяка сделка с имот за над 10 000 лв. ще бъде плащана само по банков път, съобщава "Сега".
Въвежда се и задължителна декларация за истинска цена. Това решиха депутатите, които приеха окончателно промените в Закона за нотариусите.
Без банкови преводи и съответните такси и комисионни ще минават само плащания за дребни имоти в селца, където цените са символични.
Всъщност и в момента Законът за ограничаване на плащанията в брой забранява суми, по-големи от 15 000 лв., да се броят в кеш. И при двата закона изобщо не е ясно кой ще следи и кой ще лови нарушителите, които все пак разнасят едри пачки на ръка.
Българската икономика е платила многократно цената на т.нар. излишък от емисионни права, съобщиха от Българската стопанска камара, информира "Класа".
Становището бе разпространено след среща на заместник-председателя на БСК Димитър Бранков с еврокомисаря по климата Кони Хедегор.
"Цената включваше двойно съкращение на БВП, загуба на работни места, ниски доходи и огромна емиграция от над 1,6 млн. души през последните 20 г.", смята Бранков.
"Затова сега страната ни трябва да се възползва от продажбата на своя резерв и да използва парите за финансиране на проекти за енергийна ефективност, ВЕИ, като се отчита високата енергоемкост на българската икономика", подчерта той.
Президентът Георги Първанов е задействал процедура за опрощаване на получени неправомерно обезщетения за майчинство, пише "Дума". Първанов обяснява, че досега 157 майки са подали искания в президентската институция за опрощаване. Според чл. 98, т. 12 от Конституцията опрощаването на несъбираеми държавни вземания е правомощие на държавния глава.
Той формира решение след становище на работещата към институцията Комисия по опрощаване на несъбираемите държавни вземания. До момента са разгледани 24 молби, от които са удовлетворени 14. Вече 120 майки водят дело в Комисията за защита от дискриминация срещу разпоредбата на закона. В момента над 6000 майки имат да връщат около 5 млн. лв. плюс лихви от близо 1,5 млн. лв.
Обезщетението е 240 лв. на месец.
За "Труд" банкерката Цветелина Бориславова казва: " Българинът няма да пипа парите си поне още 6 месеца. Мисля, че хората спестяват в банки, защото им вярват и ги намират за сигурни. Аз самата им вярвам много и моите спестявания са в български банки."
"24 часа" анализира: "Къде стана късо съединение, та горят бушони". Социологическият щаб на вестника излага своите версии какво вещае кадровата сеч - твърда игра, проблеми с хазната, нови роли във властта или посягане на корупционни мрежи.
"Ако напрежението е заради бюджета - лошо", смята Мира Радева от МБМД. Живко Георгиев, "Галъп", прогнозира: "Ще последват още смени". Юрий Павлов, Център за анализи и маркетинг, е убеден: "Безпартийни министри не могат да разцепят ГЕРБ".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!