Над 40% процента от хората в трудоспособна възраст в България не работят, пише под глава "Дневник".
Едва 2,15 млн. души имат стабилни доходи и плащат данъци и осигуровки, но постоянно намаляват. Официално безработни в момента са 352 хил. души, но реално незаетите са четири пъти повече. Това показват последните данни на Агенцията по заетостта и Националния статистически институт.
Така официалната безработица от 9,29 процента далеч не описва реалната картина за хората, които нямат работа.
Причината е, че държавата приема за безработни само тези, които са се регистрирали в бюрата по труда. Извън тази статистика остават над 1,6 млн. души в трудоспособна възраст (15-64 години), наречени икономически неактивни.
Търговия с фалшиви документи за трудов стаж въртят измамници покрай офисите на Националния осигурителен институт (НОИ), информира под глава "Труд".
Хора, на които не им достига трудов стаж, за да се пенсионират, плащат по 50-100 лева за фалшив документ. Те обаче не подозират, че не само ще бъдат изобличени, но и съдени за документна измама, когато представят формулярите в НОИ.
По законен ред един месец стаж може да се купи за 74,76 лв., а една година - за 897,12 лева.
Експерти от НОИ, полицията, Главна инспекция по труда на Националната агенция по приходите установиха, че освен документи с фалшив подпис и печат се продават и ментета с оригинални печати, откраднати от фирми, се посочва в статията.
До 2-3 години железниците ни ще станат европейски, обещава пред "Монитор" новият министър на транспорта Ивайло Московски.
"Поставил съм си като цел сглобяването на всички проблеми в железниците в една рамка, която ще бъде предмет на действия от Световната банка, ЕИБ, ЕК, Джаспърс и считам, че този подход ще доведе до две-три години до коренна промяна, до тотална разлика от състоянието, в което се намират сега железниците.
Паралелно с това искам да направя всички активни стъпки в Брюксел във връзка с договарянето на средства за следващия програмен период за България", смята Московски.
"Сега" акцентира върху статистика, според която българите не само искат да напуснат страната и да търсят по-добро бъдеще навън, но и го правят. През 2010 г. официално 27 708 души са заминали да живеят в чужбина.
Това са само лицата, които са декларирали пред административните власти промяна на настоящия си адрес от страната в чужбина.
Темата на "Труд" подчертава, че водните спасители са поискали от МВР по плажовете с тях да бдят и полицаи. Причината е, че често са подложени на агресия от туристите и не могат да си вършат работата.
Подобна практика има в Европа и в САЩ, няма нищо странно да има униформена охрана, обяснява в интервю за изданието Теодора Томова, директор на Водноспасителната служба към Българския Червен кръст.
"Искаме подкрепата от полицаите за активния сезон, когато у нас идват и чужди граждани. Да не говорим, че самото им появяване на плажа ще е превенция изобщо срещу нарушения на реда", допълва Томова.
Три опасни плажа крият смъртоносни капани за туристите, които ще събират слънчев тен във Варна през лятото, пише още по темата "Труд".
Най-рисковани са "Галата-север" и "Галата-изток". По думите на специалиста по водно спасяване Лаврентий Силов в курорта Свети Константин има ивица в морето, където при силно вълнение течението е успоредно на брега и изхвърля къпещите се върху камъните.
Масово квестори са оставили ученици в наблюдаваните от тях стаи да преписват на втората избираема матура, акламира под глава "Монитор".
Еднакви тестове и разработки са били засечени в изпитните документи на зрелостниците, работили в един и същ кабинет.
За подобни нарушения се усъмниха преподаватели по биология и география, които в момента проверяват всички изпитни работи от цялата страна.
Според челото на "Сега" въпреки непрекъснатите скандали около Търговския регистър заради неуредиците, които блокират работата на фирмите, в Министерството на правосъдието са си раздали огромни премии точно за добра работа по него.
Само за три месеца с такива бонуси са поощрени 47 души.
"Във въздуха се носи усещането, че България е следващата филмова вълна в Европа след румънското кино", споделя за "24 часа" Иглика Трифонова, кинорежисьор.
"Сигурна съм, че идва българинът, който ще направи големия пробив. Не знам кой е той, но за първи път усещам такова предчувствие", прогнозира Трифонова.
Сред управляващото мнозинство има идеи уседналостта за местния вот наесен да бъде намалена от десет само на четири месеца, отбелязва "Сега".
Това означава, че всички, които са променили адресната си регистрация по настоящ адрес преди 23 юни ще могат да гласуват, поясняват за изданието депутати от ГЕРБ.
ЕС ще връща визовия режим за страни, чиито граждани вече са получили право на безвизово пътуване в Европа, но се заселват трайно там, съобщава "Сега".
Европейската комисия предлага пакет от мерки за регулиране на имигрантския поток. Предложението е да се въведе предпазна клауза, която да позволи при определени изключителни случаи временно възстановяване на визовия режим за граждани на трети страни.
ЕК ще може да одобрява искането на дадена страна членка да върне визите за граждани на трета държава.
По повод вчерашния празник "Класа" се включва по темата със статистика на БССС "Галъп интернешънъл", според която 3/4 от пълнолетните българи у нас предпочитат да четат и пишат на кирилица, когато използват компютър или мобилен телефон.
"Ние живеем в динамично и бурно време и то се отразява на езика ни, на липсата на достатъчно висока езикова култура в обществото като цяло, на ширещата се неграмотност сред младите.
Ако искаме да направим нашите деца по-културни, трябва да направим всичко възможно те да говорят по-добре, да се изразяват по-добре, да пишат по-добре, речта им да е по-изразителна", подчертава етимологът Христина Дейкова в интервю за "Сега".
По думите й езикът е отражение на всичко онова, което се случва около нас.
"Трябва да се замислим какво се случва около нас и с нас, а не да обвиняваме езика сам по себе си. Обществените отношения се отразяват в езика, всички тези промени, които се извършиха в обществото през последните двайсетина години, оставиха своя отпечатък и върху него", призовава в заключение Дейкова.
В интервю за "Труд" политологът Огнян Минчев коментира: "Ако търсите логиката на поведението на шайките на "Атака", няма да я откриете в ислямиския екстремизъм. Идват избори и със своите циркаджийски номера Волен Сидеров иска да впечатли партията на гневните. А много хора има за какво да се гневят."
Пред "Стандарт" Георги Марков, директор на Института по история при БАН, анализира, че последиците за ГЕРБ от инцидента в петък са изцяло положителни.
По думите му ГЕРБ изтърпя доста критики по линия на Европейската народна партия за партньорство си с "Атака" през последните 2 г.
"Сега тези забележки отпадат. Но и във вътрешен план ГЕРБ печели от разрива си с хората на Сидеров. Убеден съм, че по-умерените привърженици на "Атака" просто ще се прелеят като гласове към ГЕРБ на предстоящите избори.
Освен това скъсването с Волен Сидеров развързва ръцете на Бойко Борисов да атакува електоралните крепости на Доган", смята експертът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!