"Леви депутати гласуват под диктат", разкрива Георги Близнашки, депутат от "Коалиция за България". Депутатите от левицата са били заплашени от ръководството но ПГ на БСП, че който не подкрепи решението за 8% изборен праг за коалиции, ще отпадне от листите.
Единстеният, който се е възпротивил на партийната повеля и в залата е гласувал "против", е юристът коституционалист Георги Близнашки.
В интервю за "Труд" той формулира своите аргументи: "Такава висока изборна бариера ще деформира бъдещото политическо представителство и ще остави много гласоподаватели без говорители в следващото Народно събрание, а това ще подкопае неговата легитимност. Мнозина са наясно, че това, което се случва, е политически некоректно и морално укоримо".
"НДСВ и опозицията атакуват изборния закон пред КС", съобщава "Сега". НДСВ сериозно работи по мотивите, с които да оспори изборния закон пред Конституционния съд. Това е обявила зам.-председателят на царската партия Марина Дикова пред вестника.
Към усилията на жълтите ще се присъединят опозиционните СДС и ДСБ, които още преди дни обявиха готовността си да атакуват спорните текстове. Парламентарните групи на "Напред" и "Атака" също ще подкрепят начинанието. За внасянето на иска са необходими 48 депутатски подписа.
"Ще скочи ли обществото срещу управленската непочтеност", е коментарът в "Труд". Посочва се, че вдигането на бариерата за влизане в Народното събрание броени дни преди процедурното начало на парламентарните избори е с кристално ясна цел.
Предизвестеният победител, който обаче няма да може да състави самостоятелно правителство, ще бъде лишен от най-верния коалиционен партньор и така ще бъде принуден или да се коалира с БСП, или да остане в опозиция.
"Ще се противопостави ли гражданското общество на управленската непочтеност, ще свали ли от власт алчните за власт, ще накаже ли онези, които компрометират правилата на неукрепналата демокрация с долни хитринки? Едва ли. Възтържествуването на справедливостта най-вероятно ще бъде отложено за неопределено време", смята авторът.
"Фабрика за отвличания" ("Труд"), "Отвличат на конвейр" ("24 часа"), "Ново отвличане на бизнесмен изненада МВР" ("Сега"), "Мними полицаи отвлякоха бизнесмен като на филм" ("Новинар"), са част от заглавията, под които всекидневниците от събота обстойно информират за отвличането на Вене Сотиров - пенсионер от един месец с невнушителен бизнес.
"Прокуратурата има защитен свидетел-член на групата за отвличания", потвърди вчера зам.- градският прокурор на София Роман Василев. Вчера по разпореждане на прокуратурата жандармеристи са претърсвали евентуални укрития на похитителите. Отвличането на Сотиров обаче осуетило готвени арести.
"Фонд "Без милост" за отвличащите", акцентира "Новинар" като информира, че Движение "Напред" на Христо Ковачки предложи да бъде създаден фонд "Без милост за отвличащите", който да предоставя големи суми за информация за хората, превърнали отвличанията в бизнес през последната година. Фондът трябва да е във възможност да обявява награди за над 1 млн. лева за сведения и действия, довели до залавянето на организатори и извършители на отвличания.
"С 10% повече студенти ще приемат университетите", пише на първа страница "Сега". Наесен ще бъдат приети 66 839 първокурсници - с 6344 повече от 2008/2009 г., съобщи Министерството на образованието и науката.
Увеличаването на бройката за студенти в акредитираните университети е целенасочена политика на министерството в последните години. Според министър Даниел Вълчев така се създава реална конкуренция между вузовете, освен това се намалява интересът към незаконните колежи.
"Повече образование като отговор на кризата", коментира "Сега". Кризисните години могат да бъдат използвани младите хора да подобрят допълнително своето образование и така да увеличат бъдещата си производителност. Държавата може да подпомогне този процес, най-малкото защото това потиска ръста на безработицата. Програмата за студентски кредити няма да струва нищо на държавата, а ще вкара още хора в университетите. Тора е позицията на Георги Ангелов - старши икономист в Институт "Отворено общество", и Симеон Дянков - вицепрезидент в Световната банка.
"Кризата удари и митниците", съобщава "Труд". Заради икономическата криза приходите на Агенция "Митници" от началото на годината са паднали със 130-140 млн. лева месечно, отчете вчера заместник-шефът на агенцията Красимир Николов. Спадът на постъпленията от ДДС е около 30%.
"70-80% от приходите на митниците идват от горива, метали, руди и промишлени стоки, където са и най-драстичните спадове на борсовите цени", обясни Николов. Въпреки това от ведомството обещават да изпълнят годишния план от 9 млрд. лева.
"Детските стоки най-опасни в ЕС", посочва "24 часа". Детските стоки създават най-често риск за живота и здравето, показва доклад на Европейската комисия. Според черния списък на ЕС всяка трета опасна стока през 2008 г. е била играчка, всяка 16-а - дрешка.
В България също голяма част от заловените и изтеглени от пазара 89 вида стоки са били за деца. Комисарят за защита на потребителите Меглена Кунева призова българите в кризата да се информират по-добре, преди да купуват, като сравняват цените и разучават качествата на стоките по интернет или чрез медиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!