Това, което беше започнато с операция "Наглите", ще продължи, докато стигнем до всички участници на най-високите нива, казва министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов в интервю за "24 часа".
Смятам, че това, което правим със създаването на специализираните екипи по знакови дела, е в правилната посока, добавя той. По думите му се търси възможността за съкращаване на изключително дългите съдебни процеси, в които липсва възможност за справедливост и се създават условия свидетели да бъдат пресирани да оттеглят показанията си.
Когато се печелеха избори в края на 90-те години, се знаеше групировките СИК и ВИС към кои политически формации гравитираха, и че това беше държавна политика, за да може да се трупа сериозен финансов ресурс, твърди министърът.
Цените на тока са незаконни: от поне три години в тарифите не е включвано качеството на услугата. Ако това бе правено, крайната цена трябваше да пада, твърди "24 часа".
От 2006 г. стойността на 1 киловатчас се определял по конкретна формула, на която качеството е отразено с Y. Той обаче не е слаган в досегашните цени.
Според адвокат Георги Дишев от Българската асоциация на потребителите подправянето на формулата означава, че поне на теория цените са незаконни. Затова и тарифите могат да бъдат атакувани във Върховния административен съд.
Попитан от "Труд" каква е първата цел на дипломацията ни, новият външен министър Николай Младенов отговаря: "Искам най-напред да погледнем в района, в който живеем - Балканите. Доста сме се изолирали и сме забравили съседите. Това може да бъде приносът на България към европейската политика в тази част на света."
Младенов решил бързо да обиколи съседните страни, да набележи проблемите.
"Не е достатъчно да казваме: Ние подкрепяме пътя към ЕС на страните от Западните Балкани. Винаги съм се дразнил, когато слушам, че България се присъединява към инициативата на еди-кого си. Искам най-накрая ние да излезем с инициатива и другите да се присъединят", казва той.
Другата цел, по която той казва, че мисли, е как нашата външна политика да върви преди българския бизнес и да създава възможности за нови пазари.
Българите и Европа са в очакване на скорошни реформи, така "Труд" озаглавява интервю с посланика на Германия в София Матиас-Мартин Хьопфнер.
По думите му истинското приятелство включва и известна критична солидарност. Във връзка с пускането под гаранция на някои от бандата на "Наглите", Хьопфнер коментира, че НПК трябва да се промени из основи.
За промените в кабинета дипломатът смята, че правителството е успяло да се справи изключително добре в ситуацията и е доказало, че България притежава наистина добре квалифицирани млади кадри, които могат да отговорят на изискванията за най-високи постове. Доброто образование на младите българи, частично в чужбина, наистина се изплаща, допълва посланик Хьопфнер.
Умоляваме Светия синод под председателството на Негово Светейшество българския патриарх Максим на следващото си заседание през февруари да отмени решението си от 1 декември 2009 г. относно противоканоничната наредба, целеща отстраняването на митрополит Симеон.
Това според "Труд" било записано в решението на представители на 28 църковни общини, събрали се на спешна конференция в събота в митрополията в Берлин. Не присъствали само представители от Рим, Лион и една от двете ни църкви във Виена.
Закон, който да задължи държавата да определи брой на защитените болници, ще предложи БСП, съобщава "Дума". Това обявил бившият здравен министър Евгени Желев след семинар на ПГ на КБ. Станишев обявил, че БСП ще обжалва пред Върховния административен съд писмото на НЗОК с новите критерии за болниците. Според левицата опитите на правителството да се закриват здравни заведения по този начин са незаконни.
Двойно са се увеличили дълговете на граждани и фирми към бюджета, показват черните списъци на данъчните длъжници, публикувани на сайта на Националната агенция по приходите (НАП) пише "Сега".
Ако преди година сумата е била около 60 млн. лв. месечно, то сега тя вече е 120 млн. лв. Това са дългове, които са разкрити, доказани от данъчните с ревизионни актове и са потвърдени от съда. Експертите обясняват това не само с кризата, която остави хиляди фирми без поръчки и без пари, но и със сериозен ръст на данъчните измами.
Лошите дългове, които стигат до принудително събиране, през 2009 г. са вече 1 млрд. лв., отчитат от Камарата на частните съдебни изпълнители, цитирани на първа страница на "Дневник".
Миналата година случаите на длъжници, които не могат да покриват задълженията си или отказват да го направят доброволно, са се увеличили с близо 60%.
За принудително събиране са дадени 110 хил. дългове за над милиард лева, съобщил шефът на камарата Георги Дичев. Частните изпълнители обаче за първи път отчели спад в парите, които са успели да върнат на кредиторите, отбелязва "Дневник".
Въпреки че делата им никога не са били повече, миналата година те са събрали 320 млн. лв., което е с 80 млн. лв. по-малко в сравнение с 2008 г. Причината е, че длъжниците нямат пари, а за имотите им няма купувачи.
България е на 28-о място и изпреварва Полша и Румъния според индекса на глобализация, изготвен от анализаторското звено на The Economist (EIU), съобщава "Класа" на първа страница.
Показателят е включен в проучването на консултантската компания Ernst & Young "Пренаписване на картата: глобализация и променящата се бизнес среда", представено на Световния икономически форум в Давос.
Индексът измерва степента на глобализация, съпоставена с брутния вътрешен продукт (БВП) на 60 държави. От 1995 г. до 2009 г. показателят за страната ни е нараснал с 0,50 пункта от 3,52 на 4,03.
Около 15% от българите са ходили на планина в последните 2-3 месеца, независимо дали са отишли на неделна разходка, ски или почивка според проучване на "Галъп интернешънъл", публикувано в "Класа".
31 на сто от пълнолетните българи са ходили на планина в последната една година или по-скоро. Всеки пети от анкетираните посочва, че е ходил на планина преди повече от три години, а 44% дори не помнят кога е била последната им разходка в планината.
Цветанов: Това, което започна с "Наглите", ще продължи
Искам най-напред да погледнем в района, в който живеем - Балканите. Доста сме се изолирали и сме забравили съседите, казва новият външен министър Н. Младенов пред "Труд"
1 февруари 2010, 08:33
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!