Редица западни издания и сайтове поместват днес материали за новото българско правителство на Пламен Орешарски.
България се сдоби с правителство, което обещава да консолидира демокрацията и да възстанови социалната справедливост, пише италианският в. "Газета дел медзоджорно".
Според италианската емисия на телевизия Евронюз правителството на Орешарски е плод на широко разбирателство и е от типа голяма коалиция като тези в Италия и Германия.
Край на политическата задънена улица с идването на власт на кабинета Орешарски, посочва в. "Ню Йорк таймс".
В статията се привежда мнението на политолога Кирил Аврамов от Нов български университет в София, който сравнява новия кабинет с "тюрлюгювеч", но се надява, че той ще се залови с двата основни проблема: общественото недоволство и злоупотребата с власт от държавните институции, смятани за непредставителни и корумпирани.
Очакванията сред бизнес кръговете в България за добро управление на Орешарски са високи, заявява пред вестника управителят на фирмата "Нетера комюникейшънс" Невен Дилков. В същото време той отбелязва, че съществуват опасения относно популистките политически интереси на партиите, подкрепящи Орешарски.
Вестникът Кенет Лефковиц, съветник на чуждестранни инвеститори в базирата в София бутикова компания за корпоративни финансови и консултантски услуги "Ню Юръп Корпорит Адвайзъри ООД", който очаква крехкостта на новото коалиционно правителство да насърчи добро управление. "Всяко погрешно движение ще ги изхвърли от властта, затова те трябва дабъдат много целенасочени и компетентни", отбелязва експертът, цитиранот "Ню Йорк таймс".
Европейското издание "Юръпиън войс" изтъква, че подкрепата от страна на парламента за технократското правителство на Орешарски е успех и за президента Росен Плевнелиев, който проби следизборната блокада, убеждавайки парламента да гласува доверие на новия кабинет.
Изданието посочва, че в кабинета има и фигури, свързани с ГЕРБ. Министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев е бивш началник на персонала на Плевнелиев. Данаил Папазов, директор на пристанище Варна и също свързан с ГЕРБ, получи транспортното министерство.
Френският в. "Монд" пише: "Орешарски е представян като ново лице, но не е неизвестен. Започва кариерата си през 90-те години в редиците на десницата, бил е зам.- министър на финансите през 1997 г. През 2003 г. е отстранен от партията си, след като името му е свързано с бизнесмен с лоша слава. Две години по-късно той се появява отново в обществения живот, но от страната на левицата и става финансов министър в социалистическото правителство от 2005 до 2009 г. Сега Орешарски се завръща, този път "без етикет".В статията се добавя, че Орешарски ще трябва да балансира между политиката на строги икономии, водена от няколко години, и желанието на населението просто за достойни условия на живот.
"Сформирането на новото правителство принципно слага край на месеците на политическа криза, но без парламентарно мнозинство то ще зависи от вот на недоверие в парламента.
Най-песимистично настроените дават на правителството не повече от няколко месеца, защото Бойко Борисов дебне от засада. Все така силно популярен, независимо от аферите, в които беше замесено името му, той би могъл да ускори падането на новосъздадения кабинет", допълва "Монд".
500 години османско управление, 45 години комунизъм и демокрация в последните две десетилетия, опетнена от корупция и икономически провал, доведоха българите до сериозно неуважение към техните управляващи, коментира в блог часта на "Файненшъл таймс" Андрю Макдауъл.Последното правителство, което влезе на пръсти във властта с вот на парламента вчера, поема управлението на страна, която е толкова скептична и дори цинична, колкото винаги. То се изправя и пред изпаднала в застой, макар и стабилна икономика с най-ниските доходи в ЕС.
Правителството на новия премиер Пламен Орешарски, който в миналото е бил министър както в десни, така и в социалистически правителства, обеща кабинет от малък брой технократи, дошли от държавните служби и академичните среди. В него също така има политици от двете партии, които подкрепиха кабинета - БСП и ДПС, за която гласуват главно от турци и други мюсюлмани.
Орешарски вече беше наречен "българския Марио Монти", може би италианските избирателите най-добре могат да кажат дали това е комплимент или не.
Но бившият финансов министър от БСП без съмнение притежава опит. Новият премиер създаде т. нар. "план Орешарски" за икономиката и държавната администрация, включващ някои предложения за увеличаване на социалните плащания, но и за запазване на системата на плоския данък, която БСП предложи да се премахне.
Макар трудно да може да се определи като програма за радикална промяна, както искаха някои българи, тя може да успокои бизнеса в краткосрочен план."Т. нар. "План Орешарски" е повече търговска марка, отколкото реален план с точни мерки и график", счита Петър Ганев, старши икономист от Института за пазарна икономика в София.
"Основната идея е да се покаже на обществеността и на чуждестранните наблюдатели, че политическата нестабилност приключи, че има ново правителство, което ще се заеме с най-неотложните предизвикателства в страната като проблема със сметките за ток.Ние също така имаме ясен сигнал, че новото правителство ще запази валутния борд (който обвързва българския лев с еврото) и фискалната стабилност (нисък дефицит и никакъв нов дълг) и забравя за всякакви големи промени в данъчната политика, което успокоява инвеститорите", казва Ганев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!