Провеждането на предсрочни парламентарни избори в България и неяснотата след вота намират място в някои от най-авторитетните световни медии.
Всички публикации акцентират върху патовата ситуация, която се очертава в парламента, невъзможността да се направят коалиции и възможността да се стигне до нови избори.
Десноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов има лека преднина на предсрочните парламентарни избори в България, произведени само три месеца, след като неговото правителство бе свалено с улични протести, пише вестник"Файненшъл таймс".
Британският ежедневник отбелязва, че изборите са били помрачени от твърдения за фалшифициране на вота и са се състояли на фона на масово разочарование от политическата класа.
Повторното съставяне на едно оглавявано от Борисов правителство би било непопулярно сред голяма част от населението, коментира изданието. При условие обаче че и двете основни партии, ГЕРБ и БСП, не спечелиха мнозинство, анализатори предупредиха, че изборната аритметика може да направи трудно за всяка от тях да формира работеща коалиция, което потенциално да доведе до продължителна нестабилност и евентуално до нови протести.
Дали това бяха безполезни избори? – пита Радио Франс ентернасионал. След гласуването в неделя, България е в политическа задънена улица. Консервативната партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов е сочена за победител на предсрочните парламентарни избори в неделя с над 30 процента от гласовете, но няма мнозинство да управлява. Ситуацията общо взето е същата за опозицията и се очертават нови избори наесен, коментира Ер Еф И.
"Поляризация, блокаж, парализа", тези думи са най-подходящи днес, за да определят ситуацията в България. Никоя от партиите... няма да има мнозинство, за да управлява. А шансовете за коалиция са малки, дори невъзможни", обобщава френското радио.
Евентуален съюз на ГЕРБ с националистите от "Атака" би бил възприет много лошо от европейските партньори на тази консервативна партия. А коалиция с другите е просто невъзможна, отбелязва кореспондентът на Ер Еф И в София Александър Леви.
Българската социалистическа партия се вижда в съюз с двете националистически партии - абсурд, "тъй като той би обединил партията на турското малцинство с ксенофобите от "Атака", посочва Леви.
"Дискретно, Европейският съюз лобира за единствения жизнен вариант: коалиция по германски, между левицата и десницата, за да бъде извадена страната от кризата", отбелязва кореспондентът на Ер Еф И в София. "Заинтересованите (партии) незабавно отхвърлиха тази идея. Защо? Обяснението, според един политолог, е просто: България не е, все още, Германия."
Около половината от имащите право на вот българи отидоха до урните на парламентарните избори в неделя - ниска избирателна активност, която отрази липсата на надежда, че може да бъде подобрен стандартът на живот или да бъде сложен край на корупцията и некомпетентността във властта, пише вестник "Ню Йорк таймс".
Някои българи свързаха сегашната апатия на избирателите с неуспеха на протестите да постигнат истинска промяна, отбелязва изданието.
Вестникът се спира на обвиненията в изборни измами преди вота и посочва, че те са нещо обичайно в България. "Ню Йорк таймс" припомня за хвалбите на "българския национален литературен герой" Бай Ганьо как е бил избран за депутат с измама, като е платил по два лева на човек и е осигурил цяла нощ ядене и пиене преди изборите.
Предварителните резултати от произведените в неделя предсрочни парламентарни избори в България показаха, че нито една от двете водещи партии не е получила достатъчно силен мандат, за да управлява сама или за да състави здрава коалиция, пише авторитетният вестник "Уолстрийт джърнъл".
Американският ежедневник коментира, че резултатите от изборите по всяка вероятност ще удължат политическата нестабилност в най-бедната страна членка на Европейския съюз.
Консервативната партия ГЕРБ, която управляваше през последните четири години, преди нейното правителство да подаде оставка през февруари на фона на повсеместни протести, обяви, че ще се опита да формира правителство на малцинството.
И трите останали партии, които вероятно ще влязат в новия парламент, обаче заявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ, отбелязва "Уолстрийт джърнъл".
Не е ясно колко дълго ще отнеме съставянето на новото правителство, посочва вестникът. Очаква се обаче новият парламент да е по-малко раздробен, отколкото се смяташе преди.
Консервативната партия Граждани за европейско развитие на България (ГЕРБ) спечели най-много гласове на произведените днес предсрочни парламентарни избори в България според проучвания екзит-пол, посочва ДПА.
Германската агенция отбелязва, че ГЕРБ води с около 6 процента пред основната опозиционна сила БСП, която на предишните парламентарни избори, през 2009 г. отнесена от властта с 22 процента разлика, защото беше обещала енергични мерки срещу корупцията.
Сега, при липсата на ясен победител, България е изправена пред трудни коалиционни преговори през идните седмици, а евентуално и месеци, посочва ДПА.
ГЕРБ управляваше през последните четири години с правителство на малцинството. Потенциалът на партията да намери съюзници сега обаче намаля, отбелязва агенцията.
ДПА споменава безпокойствата за нередности по време на гласуването и цитира представители на БСП, които са говорили за "манипулация на изборите".
България е член на Европейския съюз от 2007 г., но твърдения за манипулиране на избори, контролиран вот и купуване на гласове редовно хвърлят петно върху изборите в страната, отбелязва агенцията.
Около 100 демонстранти се събраха в центъра на София след обявяването на неофициалните резултати, като скандираха "мафия". Група от тях влязоха за кратко в сблъсък с полицията, посочва още ДПА.
Руската държавна агенция ИТАР-ТАСС също съобщава, че стотина демонстранти, протестиращи срещу резултатите от парламентарните избори в България, са влезли в сблъсък с полицията.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров заяви, че неговата партия няма да влезе в коалиция с ГЕРБ при никакви обстоятелства, отбелязва руската агенция. Тази позиция вече бе изразена от лидерите на останалите две партии (БСП и ДПС), които нееднократно казаха преди изборите, че такъв съюз е невъзможен.
"След големите протести през зимата българите гласуваха днес, без да си правят големи илюзии - предизборната кампания, която далеч не отговори на очакванията им, се превърна в уреждане на сметки между социалистите и консерваторите във връзка със скандала с незаконното подслушване. Както се очакваше, избирателната активност не беше голяма - около 50% от 6,9 милиона избиратели гласуваха спрямо 60,2% преди четири години", отбелязва Агенция Франс прес.
Ако не бъде сформирано ново правителство след изборите, служебното правителство на дипломата Марин Райков ще продължи да ръководи текущите дела до евентуалното организиране на нови избори през есента. Подобна безизходица само ще утежни икономическото положение в страната, най-бедната в ЕС, чийто растеж достигна едва 0,8% миналата година и където един на всеки петима души е без работа, според официалната статистика.
Някои политолози не изключват връщане на социалната криза от зимата, отбелязва Франс прес.
Около 50 протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията в центъра на София, пред Националния дворец на културата, където тази нощ ще се проведат пресконференциите с победителите на изборите. Те протестираха срещу преизбирането на ГЕРБ с горящи факли и с национални знамена, съобщава Агенция "Блумбърг".
България беше обхваната от безредици през февруари заради протести срещу мерките за строги икономии по подобие на безредиците в цяла Европа. Следващото правителство трябва да сформира коалиция, която да стимулира растежа и да продължи с бюджетните ограничения, след като безработицата достигна осемгодишен връх, а ожесточените протести срещу бедността, корупцията и високите сметки за ток принудиха бившия премиер Бойко Борисов да подаде оставка на 20 февруари, допълва агенцията.
Тя цитира главния икономист на "Стандард банк груп" в Лондон, според когото "на този етап парламент без мнозинство изглежда най-вероятен и той може да доведе до нови протести, които през февруари станаха причина за тези избори".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!