Двамата български журналисти на прихванатите от израелската армия кораби за Газа са невредими. Това са репортерът от Би Ти Ви Светослав Иванов и операторът Валентин Василев.
В момента те са в депортационен сектор на международното летище "Бен Гурион" в Тел Авив и се очаква до края на деня да са в България, заяви министърът на външните работи Николай Младенов.
Българският посланик в Израел е говорил с тях и те са го уверили, че са в добро състояние.
Положението в Ивицата Газа е много тежко, но това, което се случи в понеделник, е един много трагичен инцидент, коментира преед Би Ти Ви външният министър.
Той изрази убедеността си, че израелските сили не са отишли на кораба, за да стрелят, но призна, че в подобна напрегната ситуация такива събития се случват.
Според израелските власти на кораба е било открито оръжие, но това трябва да се установи тепърва, уточни още Младенов.
"Всичко е доста деликатно и объркано. Най-важното в момента е двамата журналисти да се приберат живи и здрави", добави външният министър.
"2 BG граждани на прихванатите израелската армия кораби за Газа, са невредими. С Иванов и В Василев @bTVBG са свалени преди малко v Ashdot", съобщи снощи около 18 ч. министър Младенов във Facebook и Twitter.
По искане на премиера Бойко Борисов, той е разговарял с израелския си колега.
Светослав Иванов и Валентин Василев заминали за ивицата Газа като част от европейска хуманитарна мисия, заедно с група журналисти от водещи европейски медии.
До късно снощи Би Ти Ви съобщаваше, че няма връзка с двамата. Телефоните им, както и касетата със заснетия видеоматериал са били отнети от израелските власти.
За телевизията посланикът на Израел в София потвърди, че е възможно израелските власти да са иззели видеоматериалите за нуждите на разследването на инцидента, но не ставало дума за цензура и по-късно видеокасетите щели да бъдат върнати на екипа.
Израелската телевизия съобщи след пристигането на конвоя в израелското пристанище Ашдод, че на пътниците и екипажите на корабите, които не са участвали в сблъсъците с израелските командоси, е предложено доброволно да напуснат Израел за сметка на еврейската държава.
Засега това предложение са приели 14 души и те са били откарани на международното летище в Тел Авив "Бен Гурион". Който не приеме доброволно да напусне Израел или е участвал в сблъсъците, ще бъде задържан и екстрадиран.
Би Ти Ви съобщи още, че последният човек в България, с когото е разговарял репортерът Светослав Иванов преди нападението на корабите, е известният арабист и председател на българо-палестинско дружество за приятелство Киряк Цонев.
Според Цонев, случаят може да се определи като морски тероризъм, тъй като израелските командоси са щурмували конвоя в международни води.
Скандалът този път няма да ще утихне лесно, а всички задържани ще бъдат депортирани в страните им до три дни, прогнозира Киряк Цонев.
Журналистът Иван Гарелов, който през 70-те и 80-те години отразява израело-палестинския конфликт за БНТ, коментира за радио "Фокус", че когато един журналист отразява събития на места като Близкия изток, правила няма.
Той разказа, че кариерата му също го е сблъсквала с подобни случаи и благоприятната развръзка за здравето и живота му е била вследствие на случайност.
Гарелов е категоричен, че журналистите не могат да бъдат задържани заради специалния си статут, а днешният арест на екипа на Би Ти Ви е нарушение на международните права, тъй като сцената се е разиграла в международни води.
"Рискът, поет от журналистите, които работят на такива критични места, си е техен и това не бива да занимава зрители, слушатели и читатели. Една мисия в такъв регион носи на журналистите успехи и слава и при това положение те поемат своите рискове", каза още Иван Гарелов и допълни, че това е причината журналистите, които отразяват такива събития, да са сред най-уважаваните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!