Н яма основание да подкрепяме предложението на ГЕРБ за увеличаване на броя на членовете на ЦИК от 19 на 20.
Това заяви в ефира на TВ7 народният представител от ПГ на Коалиция за България и член на Комисията по правни въпроси Екатерина Заякова за размяната на жестове между ГЕРБ и ДПС и предложението на партията на Бойко Борисов.
Ние сме против промяна на Изборния кодекс, който току-що беше приет, влезе в сила от 5 март 2014 г. и е задължителен за всички, каза още тя, цитирана от БГНЕС.
Заякова добави, че въпреки дългогодишната си практика като юрист не може да разбере каква е тяхната логика. "Ако членовете на ЦИК са четен брой и предположим, че всеки изпълнява задълженията си на юрист, прилагащ закона, ако се получи паритет 10 на 10, какво решение ще се вземе от ЦИК", попита тя.
Депутатът поясни, че решенията на ЦИК сега се вземат с две трети и ако няма нужното мнозинство по новия закон, се счита, че решението е отхвърлено и подлежи на обжалване, за разлика от стария кодекс, където, по думите й, ГЕРБ си е осигурил начин за победа, елиминирайки жалбите на останалите партии.
На въпрос дали БСП ще подкрепи искане за импийчмънт на президента, Заякова отговори, че вече има достатъчно основания за това
Като такива тя посочи, че Плевнелиев не изпълнява функциите си на обединител на нацията, заетата от него през лятото позиция по отношение на протестите, изявленията му по Би Би Си, в които според Заякова той е казал, че е президент от една партия и указът, с който е вкарал НС "в изкуствен скандал".
На въпрос за сезирането на КС за указа на президента за състава на ЦИК народният представител обясни, че съгласно Конституцията на България при събиране на подписите на една пета от народните представители може да се сезира КС да се произнесе по противоконституционалността на издадения от президента указ.
Тя поясни, че ако КС обяви за противоконституционно това решение, президентът ще бъде принуден да отмени указа си и да издаде нов, който да отговаря на закона.
Заякова обясни, че преди този момент не е имало никакви спорове по секционни, регионални комисии и ЦИК и дори във ветото на президента, в частта от ИК, засягаща избирането на членовете на ЦИК, не е фигурирала. По думите й ЦИК вече работи и с 18 членове и може да продължи да работи в този състав и до края на изборите.
Мустафа Карадайъ, ДПС: Който и да не подкрепя предложението за ЦИК, ние ще го оставим на тяхната съвест, няма да правим драми
Търси се опит да се замаже нарушението, което се получи с отнетото мястото на ДПС в Централната избирателна комисия, заяви пред журналисти в парламента народният представител от ДПС Мустафа Карадайъ.
Той добави, че партията му не е инициатор на този законопроект, но който и да не го подкрепя, ние ще го оставим на тяхната съвест. Видяхме внесения законопроект, оценката ни е ясна”, заяви депутатът, цитиран от Агенция "Фокус".
Ние не сме подкрепяли ГЕРБ, изпълнихме закона, добави той във връзка с вчерашния избор на заместник-председател на ЦИК, предложен от ГЕРБ.
Във връзка с подготвянето от БСП на жалба до Конституционния съд срещу указа на президента Росен Плевнелиев за ЦИК, Мустафа Карадайъ заяви, че ДПС не счита, че двете неща си противоречат.
На въпрос дали ще подкрепят промените в Изборния кодекс и жалбата до Конституционния съд, той каза: "Проблемът е ясен. Отнето е едното полагащо се по закон място на ДПС в ЦИК. От тази гледна точка ние казахме, че няма да имаме инициативата за решаването на този въпрос, но всяка една инициатива в тази посока да се реши въпросът считаме, че е ангажимент и воля на всички онези, които считат себе си за съучастници в създаването на казуса”.
"Ние няма да правим никакви драми, независимо от това дали някой ще подкрепя внесени законопроекти, или не”, посочи Карадайъ. "Явно казусът остава в полето на личните възприятия. Създалата се ситуация при сега действащия закон считам, че е ясна", допълни той.
Разправиите между партиите за квотите в ЦИК започнаха, след като с указ президентът даде шестима редови членове на ГЕРБ в ЦИК вместо петима, както искаха от БСП. Според указа на Плевнелиев ГЕРБ трябва да има 6 редови членове на ЦИК, БСП - 5, "Атака" и ДПС - по двама. По един член получават и представените в Европарламента "Синята коалиция" и НДСВ.
От ДПС се почувстваха ощетени от държавния глава, тъй като смятат, че имат право на трима членове в ЦИК и добавената шеста квота за ГЕРБ е за тяхна сметка.
Веднага след указа на Плевнелиев мнозинството в НС директно обвини държавния глава, че нарушава Конституцията. В отговор управляващите лишиха опозицията от зам.-председател в ЦИК.
В края на миналата седмица лидерите на ГЕРБ и ДПС Бойко Борисов и Лютви Местан се срещнаха на кафе в Кърджали, след което ДПС преотстъпи спорното място в ЦИК на ГЕРБ, а от партията на Борисов върнаха жеста, като внесоха предложение за увеличаване на състава на ЦИК, така че ДПС да могат да си възстановят мястото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!