Българският премиер защити споразумението, сключено между страната му и Русия за изграждането на спорния газопровод "Южен поток" на българска територия, като каза, че то има по-добри перспективи от подкрепяния от Брюксел план за конкурентен газопровод и ще е изгоден за Европа, пишат пратениците на "Файненшъл таймс" в София Нийл Бъкли и Тони Барбър.
Борисов казва, че никакви държавни средства няма да бъдат изразходвани за българския участък от тръбата.
Проектът "ще създаде нови работни места в България", а следващото правителство ще събира транзитни такси от транспортирането на газа и благодарение на тези средства "ще може да плаща по-високи пенсии и да построи музеи и стадиони", добавя той.
Миналата седмица България стана последната държава на Балканите, която
постигна споразумение с Русия за "Южен поток"
Строителството на газопровода започва на 7 декември. София получи и 20-процентнта отстъпка в цената на газа, припомня "Файненшъл таймс".
Споразуменията обаче стават факт в деликатен момент - през септември Европейската комисия започна процедура по разследване дали "Газпром" не злоупотребя с господстващото си положение на европейския пазар.
Част от разследването е насочена към отговора на въпроса дали руската компания не е предлагала
по-евтин газ на своите партньори в замяна на решението им
да се включат в проекта "Южен поток".
Борисов опровергава съобщенията в медиите, че за да изплати своя дял в строителството на газопровода на територията си, България няма да получава транзитни такси в продължение на 15 г.
Той се учудил на въпросите дали проектът е перспективен предвид на спадащото търсене на газ и появата на нови източници след бума на шистовия газ в Северна Америка.
Подобни въпроси, по думите на Борисов, биха могли да се отнасят по-скоро до газопровода "Набуко" - подкрепяния от ЕС проект за доставка на газ от Каспийския басейн през Кавказ, и за който Борисов казва, че е "основен приоритет" на България.
По думите на българския премиер десетки милиони евро са похарчени за "Набуко" досега - само за администрирането му, "а ние все още не знаем кой ще доставя газа за тръбопровода".
Борисов предупреждава също, че докато не се нормализира обстановката в Нагорни Карабах - населения предимно с арменци анклав в Азербайджан - строителството на транзитен тръбопровод през територията на Азербайджан ще продължава да е рисковано начинание.
Борисов подчертава, че като министър-председател вече е
отменил два големи проекта, подкрепяни от Русия -
за нефтопровода "Бургас-Александруполис" и АЕЦ "Белене".
Посочете ми името на някой премиер в света, който е отменил два от три проекта с Москва, казва Борисов пред "Файненшъл таймс".
"Аз бих задал въпроса как това правителство намери политическата воля да даде концесия в Черно море - където знаем, че има газови и петролни залежи - не на руска компания, а на консорциум от три големи европейски компании - "Тотал", ОМВ и "Репсол", обърнал се с въпрос към журналистите премиерът.
Връщайки се на темата за значението на "Южен поток" за икономиката на страната, Борисов заявява, че благодарение на този и други проекти на Черно море България след шест години ще може сама да задоволява нуждите си от газ.
Затова в нашия (нов) договор с Москва поставихме текст, в който се казва, че ще купуваме газ от Русия шест години, добави българският премиер, цитиран от британския вестник.
"Заслужаваме похвала за това. Не е лесно за малка страна като нашата, на Балканите, където влиянието на руската общност е огромно, да отмени два от три големи проекта и да избере истинска (енергийна) диверсификация", цитира "Файненшъл таймс" думите на българския премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!