П ремиерът Бойко Борисов се включи на живо в ефира на ТВ7, където по-рано днес влезе частен съдебен изпълнител и полиция, и заяви, че по негово желание ще остане само едни полицай пред сградата на медията.
„Изпратил съм Бъчварова да остави там един полицай, както е по закон. Най-мразя подобни неща – да се намесва държавата. А вие с вашите адвокати и синдици се оправяйте както можете.
Не искам да замествате държавата и държавните институции в това, което се случва.
Става дума за частни отношения“, категоричен бе Борисов.
По повод твърденията на журналисти от ТВ 7, че с днешните действия се посяга на свободата на словото, премиерът припомни аферата „Костинброд“ и скандала с бюлетините в деня за размисъл преди парламентарните избори през 2013 г.
„Да не забравяме, че вие сте тези, които направиха това с Костинброд, вие бяхте пред дома ми в Банкя.
Ако бяхте журналисти, нямаше да правите така“,
каза Борисов.
„Ще искам от Бъчварова да отстрани този, който е разпоредил толкова полицаи да отидат там. Отношението ми към вас съм си го изразил, държавата няма отношение“, допълни Борисов.
Премиерът каза още, че ще бъде направена проверка на това защо нещата около изземането на техниката на ТВ7 са се развили по този начин.
Същевременно министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова пристигна пред сградата на ТВ7 и заяви, че ще извърши лично проверка на ситуацията.
„Не забравяйте, че и медиите са равни пред закона. Никой не трябва да спекулира с тази ситуация. Опитваме се да решим един много съществен проблем“, каза още Бъчварова пред журналисти.
Тя посочи, че от 14 дни има уведомление, че предстои описване на собствеността и изземване заради дълг на собственика на медията.
На въпрос за присъствието на представители на МВР тя обясни, че първоначално е преценено, че има нужда от петима униформени, а после техният брой е бил увеличен.
„Ще установя дали е правомерна бройката, ако не е, ще разпоредя да бъдат оттеглени. В началото е имало само пет души. Преценката е била, че толкова са били нужни, а после са увеличени“, каза още Бъчварова.
"Намирам за крайно неприемливо подобно отношение към медията и работата на журналистите. Свободата на словото и върховенството на закона са над всичко в България. Безнаказани не трябва да има и законът трябва да важи за всички. Проверката, за която съобщи колегата ми вицепремиерът Бъчварова, се надявам бързо да изясни има ли злоупотреби", написа вицепремиерът Меглена Кунева във "Фейсбук".
„С внимание следим случващото се днес в ТВ 7. През целия ден сме свидетели на едно притеснително реалити, в което се сблъскват частни съдебни изпълнители с полицейска охрана, от една страна, и журналисти и телевизионери, от друга“, коментира Атанас Мерджанов от БСП.
„Не може да знаем кой-крив и кой-прав в спора между синдиците и медията. Но във всеки случай, не това е начинът.
Подобни силовашки изпълнения обикновено не завършват добре. Все още са пресни спомените от показните акции при предишното управление на ГЕРБ. Неразбираемо е защо частният съдебен изпълнител се е почувствал застрашен от журналистите до степен да поиска толкова масивно полицейско присъствие. Всеки път нахлуването на органи на реда в медия, която и да е тя, създава много неприятно усещане“, подчерта той.
„Случващото се ни кара да се замислим и за друго – аферата КТБ, цесиите, случващото се около обявяването на нейната несъстоятелност.
Тази история продължава да тъне в мъгла, но отеква постоянно в ежедневието на всички. Свидетели сме на недомлъвки, увъртания и подмятания и всичко друго, освен ясни отговори. Ще стане месец, откакто функционира специално назначена парламентарна комисия по случая, която, вместо да изясни, все повече оплита ситуацията.
„Надали вече някой може да каже кое от аферата КТБ е мит и кое – истина. Единственото ясно е, че парите ги няма. И че спорове, като тези в ТВ 7, тепърва предстоят. Необходимо е не само да носим последиците, но и да узнаем причините, които са ги породили“, добави още Мерджанов.
„Случващото се в ТВ7 и NEWS 7 би рефлектирало доста тежко върху управляващите,
защото ще се възприеме като посегателство върху свободата на словото“, заяви пред БГНЕС Емануил Йорданов, вътрешен министър в кабинета на Иван Костов.
„Случващото се e абсолютно безобразие. От една страна, то показва колко зле формулиран е сега действащият Граждански процесуален кодекс, включително и всички разпоредби, касаещи дейността на частните съдебни изпълнители. От друга страна, не виждам какво правят полицаите там. Тяхното място определено не е в една телевизия“, категоричен е той.
По-рано частен съдебен изпълнител, заедно с полиция и хамали, влязоха в сградата на ТВ7 и поискаха да изнесат техника на медията по искане на синдиците на КТБ.
В своя позиция Съюзът на българските журналисти определи ситуацията като
„безпрецедентен опит да бъде спрян ефирът на ТВ7 и News7“.
„Заставаме категорично в подкрепа на правото на журналистите да упражняват свободно своята професия и конституционното право на гражданите да бъдат информирани.
Според нас, силови действия в публична медия са недопустими“,
посочват от СБЖ.
Независимостта и свободата на словото в България са сред основните демократични ценности на съвременната държава, които трябва да бъдат защитени, допълват от съюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!